Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Naujas ŠIANDIEN numeris: „Griūva ne tik Gedimino pilies kalnas”

Naujas ŠIANDIEN numeris: „Griūva ne tik Gedimino pilies kalnas”

www.siandien.info

„Vasario 16 – oji ir Kovo 11 – oji yra didžiulės šventės, bet kartu ir tinkamas metas pamąstyti, su kokiais jausmais mes jas sutinkame.Tyrimai atskleidžia, kad mūsų piliečiai jautėsi laimingesni 1990 m. kovo 11 d., negu šiomis dienomis. Šia tema net ir linksmai graudus juokelis migruoja: „Šeši iš dešimties lietuvių gyvena depresijoje, o likusieji – Londone“.

Piliečiai tolsta nuo savo valstybės, jau koks milijonas nutolo. Vaizdžiai kalbant, ištuštėjo daugiau kaip Vilnius ir Kaunas kartu sudėjus.

Jungtinių tautų organizacija prognozuoja, kad 2050 m. Lietuvoje gyvens tik 2,1 mln. gyventojų ir pagal gyventojų skaičių tarp pasaulio valstybių būsime 150 – oje vietoje. Ypač liūdna prognozė kaimui. Jame tuo metu turėtų gyventi tik dešimtadalis mūsų šalies gyventojų.

Sunku rasti valdžios ir pilietinės visuomenės konsensusą, kai net toks šventas dalykas kaip priesaika jau tampa tik politinės kultūros reliktu.

Paradoksas – politikai labiausiai tarnauja tam, kuo mažiausiai pasitiki visuomenė – partijoms. Nors Konstitucijoje įrašyta: „Valdžios įstaigos tarnauja žmonėms“. Rodoma atvira nepagarba pagrindiniams valstybės simboliams – Konstitucijai, valstybinei kalbai, Trispalvei, Vyčiui.

 Puikiai padėtį simbolizuoja ir griūvantis Gedimino pilies kalnas, ir apšiurusi, savo gyvybę ir dvasią praradusi Nepriklausomybės aikštė. Iš istorijos žinome, kad paprastai tik užkariautojams yra būdingas toks požiūris į egzistavusių valstybių simbolius.

Gaila, kad net ir aukščiausi pareigūnai nerodo visuomenei tinkamo bendrystės pavyzdžio. Jie bendrauja kažkaip keistai, it susipykę kaimynai ar skirtingų šalių vadovai. Tai dar labiau skaldo visuomenę. O juk galėtų laikas nuo laiko susieiti ir prie mėtų arbatos ramiai aptarti, ką būtų galima bendrai nuveikti vardan Lietuvos.

Mūsų mąstytojas Vydūnas (Vilhelmas Storosta) yra pasakęs, kad „Mažos tautos išlikimui moraliniai kriterijai yra kertiniai“. Apie kokią moralę galima kalbėti, jei valdžiai nesvetima patyčių kultūra, jei basos mamų kojos greičiau sušildo žiemos grindinį nei valdininkų širdis“.

Visą straipsnį skaitykite ŠIANDIEN. Naują numerį įsigysite visuose prekybos centruose. Prenumerata – www.prenumeruok.lt, www.prenumeruoti.lt, visuose Lietuvos pašto skyriuose.

Parašykite komentarą

Top