Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Rinkėjai budina Seimo narių sąžinę dėl miškų reformos

Rinkėjai budina Seimo narių sąžinę dėl miškų reformos

Birželio 29 d. Seimui turėjo būti pateikta nepriklausoma valstybinių miškų valdymo reformos ekspertizė, kuri padėtų parlamentarams apsipręsti priimti sprendimą dėl valstybinių miškų valdymo reformos. Vyriausybės urėdijų pertvarkos planas numato, kad vietoj 42 urėdijų bus įsteigta valstybės įmonė „Lietuvos valstybiniai miškai“.

www.verslaspolitika.lt pokalbis su buvusiu girininku, Seimo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariu Kęstučiu Bacvinka. Kalbėjosi Gintautas Kniukšta.

,,Garsiai žmonės šneka, kieno čia ausys kyšo, jos kažkada gali ir pasimatyti. Niekas juk nepaneigė, kad medieną pirkti iš vienos įmonės bus ne tik paprasčiau, bet ir pigiau“, – sako Seimo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Kęstutis Bacvinka. Gintauto Kniukštos nuotrauka.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis miškininkams tvirtai pažadėjo, kad urėdijų reformos ir su ja susijusių Miškų įstatymo pakeitimų svarstymas Seime atidedamas iki rudens. Tuo tarpu kitą dieną premjeras Saulius Skvernelis pasiūlė šaukti neeilinę sesiją. Kaip jūs vertinate tokį aukščiausiųjų šalies pareigūnų nesusikalbėjimą?

Manau, kad V. Pranskietis paskubėjo su tokiomis išvadomis, jis pasakė tik savo nuomonę, o ne viso Seimo.

Anot premjero, dėl šios reformos Vyriausybė tikrai turi planą ,,B“. Jeigu Seimas Miško įstatymo pataisų nepatvirtins, Vyriausybė darys planą ,,B“. Ką tai reiškia?

Manau, kad atleis iš darbo kai kuriuos urėdus, pakeis medienos prekybos pardavimo taisykles.

Tai reiškia, kad premjeras nėra savarankiškas, jį spaudžia medienos perdirbėjai?

Galima sakyti ir taip, girdėjau tokius gandus. Garsiai žmonės šneka, kieno čia ausys kyšo, jos kažkada gali ir pasimatyti. Niekas juk nepaneigė, kad medieną pirkti iš vienos įmonės bus ne tik paprasčiau, bet ir pigiau.

Miškų reformai reikalingas pereinamasis laikotarpis, turime įsitikinti, kas joje tinka, kas ne, o dabar šie žingsniai nėra pamatuoti.

Dėl švietimo reformų Vyriausybė kažkaip susitaria, o dėl miškų su niekuo nenori tartis. Gali būti, kad dėl urėdijų reformos premjeras jau šią vasarą turi įsipareigojimų Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijai (EBPO), kurios nare Lietuva siekia tapti.

Bet juk reformas darome dėl savo valstybės, dėl joje gyvenančių žmonių, o ne dėl tarptautinių organizacijų…

Suprantu, sutinku, reforma tikrai neparuošta, visa sistema, visi miškininkai nežinioje…

Kam nauda iš tokios reformos? Būkite atviras: gal jūsų partija turi įsipareigojimų medienos perdirbėjams?

Nežinau.. (Šypsosi…)

Ištrauka iš ,,Lietuvos žinių“ archyvo 2009 07 17

„…… Lietuvos medienos pramonės įmonių asociacijos ,,Lietuvos mediena” (LM) vadovai ragina politikus kuo greičiau pertvarkyti krašto miškininkystę. Manoma, tai ne kas kita, kaip bandymas į privačias rankas perimti valstybės girias. Valstybiniai miškai labai vilioja verslininkus: vien jų mediena verta maždaug 8 mlrd. litų. Šis turtas prižiūrimas, modernizuotas, kasmet didinamas, nepraskolintas, neužstatytas bankams kaip daugelio bendrovių turtas. Šiomis dienomis LM atstovai nusiuntė Seimo pirmininkui Arūnui Valinskui laišką, kuriame prašo įvertinti Generalinės miškų urėdijos (GMU) veiklą. Laišką pasirašė LM direktorius Raimundas Beinortas, tačiau tikrasis asociacijos vadovas – vienas turtingiausių Lietuvos žmonių, UAB „Vakarų medienos grupė“ (VMG) valdybos pirmininkas Sigitas Paulauskas. Jis su kolegomis verslininkais pastaraisiais metais ne kartą lankėsi pas premjerą ir kitus valdžios pareigūnus, prašė privilegijų jų vadovaujamoms bendrovėms, inicijavo Prekybos apvaliąja mediena taisyklių pakeitimus. Kai kurie Lietuvos miško savininkų asociacijos (LMSA) valdybos nariai LŽ pasakojo, kad aptariant LMSA siūlymus keisti miškų teisės aktus, šios asociacijos valdybos narys S.Paulauskas svarstė, ar užtektų milijono litų palankiems pakeitimams prastumti…“

Kodėl Seimo valdyba taip bijojo nepriklausomų ekspertų išvados dėl šio reformos? Jūs joms pritarsite?

Žinau, kad turi būti pateiktos dvi išvados, aš nepritarsiu vienos įmonės kūrimui.

Kodėl nenorima klausyti miškininkų nuomonės?Ar tarp jūsų kolegų yra daugiau miškininkų?

Yra. Gintautas Kindurys turi miškininko išsilavinimą, daugiau nėra.

Kaip reagavote, kai prasidėjo ilgamečių miškininkų šmeižto kampanija – visi miškininkai vagys, sovietinio palikimo reliktai. Jūs irgi korumpuotas?

Ne, aš toks nesu. Žinoma, kad skaudu…

Aplinkos ministras ne kartą yra sakęs, kad dabartinį valstybinių miškų ūkio valdymą didžiąja dalimi paveldėjome iš sovietinių laikų. Jūs sutinkate su tokiu teiginiu?

Labiau tiktų sakyti iš Antano Smetonos laikų. Juk miškininkai atkūrė urėdijas tokias, kokios buvo tarpukariu. Dabar reforma pradėta ne iš to galo, prasidėjo kaltų ieškojimas, nebuvo diskusijų, jos buvo daugiau imituojamos, o ne kalbama iš esmės.

Ar jūs nebandėte aplinkos ministrui, pagaliau premjerui paaiškinti, kad reformas reikia daryti atsargiai, įsiklausyti į žmonių, išmanančių ir žinančių situaciją valstybiniuose miškuose, nuomonę?

Bandžiau sakyti, nepavyko… Dabar sunku paneigti, kad miškų valdymo reforma daroma ir skubotai, ir neskaidriai. Nei ministras, nei aplinkos viceministras nėra miškininkai, jie gal nežino, ar nesupranta, ką daro. Norai bet kokia kaina vykdyti šią reformą sukėlė didžiulę sumaištį. Reformas turi daryti miškininkai.

Tačiau jūsų, miškininkų, profsajungos lyderė sakė, kad šioje reformoje jiems neleido padėti net kablelio. Gal jums reikėjo garsiau šnekėti, susitikti su Seimo kolegomis, aiškinti ir diskutuoti su visuomene?

Dirbu pagal sąžinę… (giliai atsidūsta – G. K.) Nesu garsių kalbų specialistas, labiau moku dirbti miške… Su Seimo nariais kalbėjausi, diskutavau. Manau, kad Seimo nariai supranta, kokios yra žmonių nuotaikos dėl urėdijų draskymo…

Ir kokie gi pokalbių rezultatai?
Lygūs – 50 ir 50.

Ar taip baigsis ir balsavimas Seime?

Nežinau, gal ir taip.

Ar jūs žinote savo rinkėjų nuomonę? Jūs į Seimą išrinko Garliavos žmonės, o Kauno regiono savivaldybės vieningai nepritarė vienos valstybinius miškus valdančios įmonės steigimui, jos nesutinka naikinti 42 pelningai dirbančias miškų urėdijas.

Žinau…

Atsisveikindamas Seimo narys Kęstutis Bacvinka reklamavo laikraštį ,,ŠIANDIEN‘, kuris spausdina įvairias nuomones apie valstybinių miškų valdymo reformą. Gintauto Kniukštos nuotrauka.

O kaip balsavote Seime, kai buvo pateiktos Miškų įstatymo pataisos, kurios įteisina vienos įmonės atsiradimą?

Susilaikiau… Nenorėjau išsiskirti iš minios…

Iš kokios minios?

Atsiprašau, ne taip pasakiau, iš valdančiųjų…

Kodėl nebalsavote ,,prieš“? Sulaukėte spaudimo, priekaištų iš frakcijos?

Sulaukiau, bet aš pasisakau už urėdijų optimizavimą.

Kaip jūs suprantate ,,optimizavimą“?

Urėdijos turi valdyti 30 tūkstančių ir daugiau hektarų miškų. Tiesa, žinomas mokslininkas Albinas Tebėra sako, kad gali būti ir mažesnės, bet turi dirbti gerai.

Ar jūs žinote, kad 2008 -2012 metų kadencijos Seimo pirminkui medienos perdirbėjai siūlė ne penkiaženklę sumą, kad būtų pašalintas iš pareigų tuometis generalinis urėdas?

Ir dabar girdėjau, kad bus atsilyginta, jeigu bus sudarytos sąlygos didiesiems medienos perdirbėjams įsigyti medieną paprasčiau ir geresnėmis jiems kainomis.

Jums irgi siūlė pinigų? Žadėjo atsilyginti…

Ne, man nesiūlė… (Šypsosi), bet tokias šnekas tikrai girdėjau.

Kaip dabar balsuosite už įstatymo projektą Aplinkos komitete?

Balsuosiu, kaip liepia sąžinė, balsuosiu ,,prieš‘‘.

Kaip vertinate užkulisines kalbas, kad premjeras kalbasi net su opozicija, kad šis įstatymas būtų kuo greičiau prastumtas?

Žinau, bet manau, kad ir kiti Aplinkos komiteto nariai nepritars Vyriausybės pateiktam projektui.

Ar ,,valstiečių“ frakcijoje yra itin kategoriškų nuomonių dėl šio projekto?

Yra keletas žmonių, kurie labai aršiai agituoja, kad būtų balsuojama už Vyriausybės projektą, bet jų pavardžių nenorėčiau sakyti. Vis tik aš tikiu, kad sveikas protas nugalės.

Kodėl pasukote į politiką, miške juk dirbti ramiau?

Esu nestandartinis lietuvis, nenoriu inkšti ir dejuoti, noriu pats daryti reformas…

Ir kaip sekasi?

Sunkiai… Miške dirbti paprasčiau (Juokiasi).

Šiemet atšventėte penkiasdešimties metų jubiliejų, vis dar tęsiate studijas A. Stulginskio universitete. Ilgai mokotės…

Jau baigiau. Prieš savaitę gavau magistro diplomą.

Sveikiname. Kokia tema magistro darbą apgynėte?

Miško atkūrimas po škvalo…

Jūs rimtai kalbate? Turite omeny, kad po šios reformos reikės iš naujo atkurti miškus?

Ne, kalbu rimtai… (Juokiasi). Mūsų girininkoje prieš du metus praūžė uraganas, tai aš surinkau visus duomenis ir parašiau magistro darbą.

Po šios Seimo kadencijos ir toliau sieksite politiko karjeros?

Ne, jau gana, grįšiu į mišką, jeigu priims… Medis niekada nemeluoja.

 

One thought on “Rinkėjai budina Seimo narių sąžinę dėl miškų reformos

  1. Gerb. Kęstuti, pralinksminot, labai džiaugiuosi, laikykitės.

    Rimantas

Parašykite komentarą

Top