Jūs esate
Pagrindinis > Politika > Pritarta visoms Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos inicijuotoms alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms

Pritarta visoms Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos inicijuotoms alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms

Parengta pagal Seimo LVŽS frakcijos pranešimą. Gintauto Kniukštos nuotrauka.

Ketvirtadienį Seimo posėdyje pritarta visoms Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos inicijuotoms alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms.

Svarstymo stadijoje palaikytos LVŽS inicijuotos pataisos, kurios leistų alkoholį vartoti nuo 20 metų, ribotų alkoholio prekybos laiką bei draustų visų formų alkoholio reklamą. Taip pat pritarta atskirų teritorijų alkoholinių gėrimų prekybos įrengimui viešuose nemokamuose renginiuose.

Seime vyko ilgos diskusijos, tačiau priimti sprendimai leidžia tikėtis, kad einama teisingu keliu ir kad esminės reformos šalyje įmanomos.

Diskusijų metu „valstiečiai“ atsakė į pagrindines oponentų dvejones. Liberalų atstovus neramino klausimas, kur tektų palikti vaikus, jei atėjus į renginį su mažamečiais norėtųsi išgerti. LVŽS frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis atsakė į repliką, kad žmonės su mažais vaikais į tokius renginius visgi eina ne alkoholio vartoti.

Oponentams taip pat atrodė, kad amžiaus, nuo kurio leidžiama vartoti alkoholį, didinimas reiškia nepasitikėjimą jaunais žmonėmis.

Sveikatos apsaugos ministras, LVŽS frakcijos narys Aurelijus Veryga moksliniais argumentais paneigė pasitikėjimo žmogumi ir leidimo jam nuo ankstyvo amžiaus vartoti alkoholį sąsajas.

„Pataisos, didinančios alkoholio vartojimo amžių, neturi nieko bendro su pasitikėjimu ar nepasitikėjimu šalies piliečiais. Priklausomybę alkoholiui sukelia ne gėrimo rūšis, o tas pats alkoholis, esantis visuose, tiek stipriuosiuose, tik silpnesniuose, gėrimuose. JAV riba, galiojanti ir alkoholiui, ir tabakui, yra 21 metai. Toks sprendimas priimtas ne todėl, kad nepasitikima žmonėmis, o dėl to, jog tai susiję su biologine branda. Moksliškai įrodyta, kad kuo anksčiau žmogus pradeda vartoti alkoholį, tuo didesnė tikimybė priklausomybei išsivystyti“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras.

Alkoholį vartoti nuo 20 metų, riboti alkoholio prekybos laiką bei drausti visų formų alkoholio reklamą. Pritarta atskirų teritorijų alkoholinių gėrimų prekybos įrengimui viešuose nemokamuose renginiuose.

Vieningai balsavę LVŽS frakcijos nariai ne kartą paminėjo, kad alkoholio kontrolė – tema, kai verta aukoti dalį savo komforto dėl visuomenės gerovės. Pasak Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininko pavaduotojo Tomo Tomilino, tai – solidarumą išreiškiantis balsavimas.

„Oponentai bando pagauti visuomenės nuotaikas, tačiau šiandien kalbame apie teisę i gyvybę. 8 iš 10 žmonių Lietuvoje miršta nuo ligų, kurias sukelia alkoholis. Man, kaip keturių vaikų tėvui, tai ypač svarbu. Vilniuje liko vienintelė aikštė, kurioje nėra „girdyklos“ – Katedros aikštė. Lauko kavinės išliks, neklaidinkite visuomenės, mes kalbame tik apie papildomas girtavimo vietas aikštėse“, – teigė T. Tomilinas.

T. Tomiliną papildė kitas LVŽS frakcijos atstovas Jonas Jarutis. „Palaikau šitą įstatymą dėl tūkstančių sužalotų vaikų. Šalyse, į kurias neretai lygiuojamės, alkoholio kontrolė – daug griežtesnė. Ir renginiai ten kuo puikiausiai vyksta be alkoholio“, – kalbėjo parlamentaras.

Po Alkoholio įstatymo pataisų svarstymo LVŽS frakcijos seniūnas džiaugėsi, kad labai didelis LVŽS frakcijos tikslas jau pasiektas – įrodytas alkoholizmo šalyje problemos mastas.

„Šiandieninis balsavimas, koalicijos partnerių, socialdemokratų, kaip ir kitų frakcijų arba atskirų jų narių solidarumas, ir visuotinis susikalbėjimas parodė, kad šalyje išties galima įvykdyti teigiamas reformas.“, – kalbėjo frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis.

Po svarstymo už teisės akto pakeitimus balsavo 75 Seimo nariai, prieš – 6, susilaikė 25 parlamentarai. Galutinis balsavimas dėl naujų nuostatų priėmimo numatytas birželio 1 d.

Parašykite komentarą

Top