Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > Streiką skelbiančios mokyklos stabdo pamokas: mokytojai valdžios pažadais netiki, nedirba apie 400 įstaigų

Streiką skelbiančios mokyklos stabdo pamokas: mokytojai valdžios pažadais netiki, nedirba apie 400 įstaigų

Ant mokytojų kambaryje esančio stalo padėtos kuklios vaišės. Čia mokytojai praleis artimiausias porą valandų – iki dešimtos ryto.
Būtent tiek truks įspėjamasis visoje Lietuvoje organizuojamas švietimo darbuotojų streikas.

„Šiandien dirba 36 mokytojai, keturi iš jų nestreikuoja. Absoliuti dauguma streikuoja“, – BNS sakė Pilaitės gimnazijos profesinės sąjungos vadovė Laima Pranckūnaitė.

Kaip ir įprastai, dalis mokinių prieš aštuonias ryto skubėjo į pamokas Vilniaus Pilaitės gimnazijoje, tačiau mokykloje rado neįprastą vaizdą.
Šalyje prasidėjus dalies švietimo darbuotojų streikui, daugelis gimnazijos pedagogų susibūrė mokytojų kambaryje.


„Aš solidarizuojuosi su savo kolegomis ir juos remiu už tą padėtį švietime. Aš mokau matematikos, dabar turėtų būt tos pamokos ir mano mažuliai rinksis tuoj, bet jie įspėti, kad ateitų į trečią pamoką“, – BNS sakė 58-erių matematikos mokytojas Julijus Kulviecas.

„Kiti laukia graudžiai prie durų“, – pridūrė jis.


Dauguma mokykloje streikuojančių mokytojų nesitiki, kad valdžia laikysis pažadų ir įgyvendins streiką organizuojančios Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos reikalavimus.

„Valstybė nevykdo pažadų ir tai yra pagrindinė priežastis, kodėl streikuoju (…) Manau, kad įspėjamasis streikas bent jau šitos valdžios dėmesio ko gero neatkreips“, – BNS sakė 58-erių lietuvių kalbos mokytoja Lina Gečienė.

Pilaitės gimnazijoje streiką pasitiko ir jį organizuojančios profsąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas, jis teigė, kad šalyje streikuoja apie 400 mokyklų.

„Aš pirmą kartą šioje mokykloje ir šiame rajone. Mūsų duomenimis, šiandien beveik šimtu procentų šitoje mokykloje mokytojai streikuoja“, – žurnalistams sakė E. Milešinas.

Gimnazija tėvus apie streiką informavo iš anksto, todėl dauguma mokinių streiką pasitiko namuose. Atėję į mokyklą mokiniai irgi buvo užimti, pasak čia dirbančių mokytojų, jiems aktų salėje bus rodomas filmas.
Streiką palaiko visos profesinės sąjungos, 2017 metais pasirašiusios kolektyvinę sutartį, kurioje buvo numatyta 2020 metų biudžete švietimui papildomai skirti 117 mln. eurų.

Šiuo metu kitų metų biudžeto projekte tam numatyta kiek daugiau nei 55 mln. eurų.

.
Streikuoti ketvirtadienį taip pat ketina ir Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimas, Švietimo ir mokslo profesinė sąjunga „Solidarumas“ ir profesinė sąjunga „Sandrauga“.

Kol kas neapsisprendusios, ar streikuoti Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vadovas Andrius Navickas teigia, kad jis su kolegomis pritaria reikalavimui didinti atlyginimus. Tačiau, anot jo, kai kuriais klausimais jo pozicija skiriasi nuo šiandien streikuojančios profesinės sąjungos.

„Ši profesinė sąjunga labai pritaria dabartinei darbo apmokėjimo tvarkai, nors mokytojai jai nepritaria. Apklausos rodo, kad 75 procentai mokytojų nepritaria. Mokytojų suvažiavime nepasirašėme tos kolektyvinės sutarties būtent dėl šio fakto, kurio kitos profesinės sąjungos pasirašė.

Taip pat yra interesas mažinti mokinių skaičių klasėje. To laukia ir mokiniai, ir jų tėvai. Manome, kad visgi streikas turėtų apimti ne tik mokytojų atlyginimo klausimą, bet ir visuomenės kokybės, ir geresnio ugdymo užtikrinimo klausimą“, – LRT RADIJUI sako Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vadovas A. Navickas.

Švietimo ministras Algirdas Monkevičius trečiadienį Vyriausybėje teigė, kad daroma viskas, kad švietimo darbuotojų reikalavimai būtų įvykdyti.
„Gal pakaktų įspėjamojo, jeigu mes sugebėsim sutartyje priartėti prie to ar pasiekti tas numatytas apimtis. Dabar link to judam, nėra man pačiam vienam lengva rasti tas pajamas. Tai yra kolegialus Vyriausybės darbas“, – žurnalistams sakė ministras.


„Tai yra kolegialus Vyriausybės darbas. Ir Seime, ir Vyriausybėje skaičiuojam bei judam rytoj. Rytoj galvoju ir pats pasikalbėti su mokytojais, kad matant visumą, koks balansas biudžeto ir ką galime padaryti, bent jau aš kaip ministras stengsiuosi padaryti viską, ką galiu“, – teigė jis.
A. Monkevičius taip pat pridūrė, kad ir premjeras Saulius Skvernelis „maksimaliai“ žadėjo prisidėti prie to, kad būtų įgyvendintas prieš dvejus metus pasirašytas susitarimas.

siandien.info, Ramūnas Jakubauskas, BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt

Parašykite komentarą

Top