Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Ukrainos ir Lietuvos dailininkų tapybos paroda  „ SLAVA UKRAINI“ ( Kartu – Razom)

Ukrainos ir Lietuvos dailininkų tapybos paroda  „ SLAVA UKRAINI“ ( Kartu – Razom)

Parodoje – dviejų broliškų tautų draugystės aidas

Tarptautinė Ukrainos ir Lietuvos dailininkų tapybos pleneras Nidoje. 2018 m.

Ukrainos ir Lietuvos dailininkų tapybos paroda  „ SLAVA UKRAINI“ ( Kartu – Razom) iš Menininkų asociacijos „TILTAS“ kolekcijos. Ji šiuo metu yra eksponuojama Gariūnų verslo ir kultūros parke.

Saulius KRUOPIS, tapytojas, specialiai ŠIANDIEN, www.siandien.info

 Kviečiame į šiuo metu veikiančią  tapybos parodą „Kartu-Razom”, kuri sudaryta iš Menininkų asociacijos „TILTAS” kolekcijos. Paroda  skirta solidarizuotis su Ukraina ir jos  menininkais. Ji buvo atidaryta šių metų kovo 11 d. ir veiks  Gariūnų verslo bei kultūros parke iki šių šių metų birželio 17 dienos.

Dalyvauja 25 Ukrainos ir 25 Lietuvos dailininkai. Parodos pavadinime tarsi užkoduota žinutė -dviejų broliškų tautų draugystės aidas –  Nidos, Vilkyškių, Pagėgių ir Bitėnų tapybos plenerų aidas.

Ukrainos ir Lietuvos dailininkų tapybos paroda  „ SLAVA UKRAINI“ ( Kartu – Razom) iš Menininkų asociacijos „TILTAS“ kolekcijos. Ji šiuo metu yra eksponuojama Gariūnų verslo ir kultūros parke, parodoje pristatyta apie 50 autorių darbų. Paroda veiks iki šių metų birželio 17 d.

Parodoje pastebama skirtingų mokyklų išraiška, dominuoja ekspresionistinė traktuotė, nors ukrainiečių peizažuose dominuoja impresionistinė nuotaika. Parodoje atsiskleidžia ir ezoterinės nuotaikos, abstrakcija – skirtingų autorių drąsiai plėtojamos temos. Kūriniai įgyvendinti Nidos tapybos plenere, ypač bendrame Ukrainos – Lietuvos nutiestame kūrybiniame TILTE  –  2018 metais.

 Parodos ekspozicijoje – 2018-2021 metais sukurtos drobės. 25 parodos autoriai iš Ukrainos iki karo gyveno ir kūrė Charhove, Mariupolyje, Rževe, Donecke, Tulčine, Vinicoje, Kijeve, Irpeni, Lvove. Šios parodos plakate prie dailininkų pavardžių labai vaizdžiai atskleisti ir dailininkų miestai, kuriuose jie gyveno iki karo.

 Tikrai žinau, kad keli autoriai yra emigracijoje Rumunijoje ir Lenkijoje. Lietuvių tapytojų kūriniai 2019 metais jau buvo eksponuojami Ukrainoje, o Valstybiniame Dailės Akademijoje (Kijeve) bei Odesos miesto galerijoje.

Ukrainos ir Lietuvos dailininkų tapybos paroda  „ SLAVA UKRAINI“ ( Kartu – Razom) iš Menininkų asociacijos „TILTAS“ kolekcijos. Ji šiuo metu yra eksponuojama Gariūnų verslo ir kultūros parke, parodoje pristatyta apie 50 autorių darbų. Paroda veiks iki šių metų birželio 17 d.

Ukrainiečiams dabar sunkus išbandymo momentas, jie yra klastingame kare su agresyvia okupacine rusijos armija. Ir tik jų, ukrainiečių, didvyriškumo dėka – pergalės dėka ta grobuoniška musė bus sunaikinta. Daugelis jų liko savo miestuose, bet kiti sėkmingai pasitraukė net iš Mariupolio.

Tapybos drobės gimusios gamtoje, plenero metu, įkvėpimui atėjus, vaizduoja  Kuršių neriją; žvejų laivus, prieplauka, jūrą, kopas, o kartais kompozicijos virsta ir spalvinėmis abstrakcijomis. Eksresionistiniai kūriniai, nesusiję su realybe, neatkartojantys nė vieno žinomo daikto ar reiškinio. Abstrakcija dažniausiai kuriama be parengtinio piešinio, kylanti spontaniškai iš dailininko santykio su plokštuma ir medžiaga, laisvai vystoma tema ir kompozicija.

Ukrainos ir Lietuvos dailininkai 2022 m.

Kūriniai originalūs ir nepakartojami. Išraiškinga, ryški spalvų paletė, kuri suteikia abstrakcijai savitas nuotaikas. Stebina, neįpareigoja ir neapsunkina žiūrovo iš anksto užduotomis temomis, o kiekvienas abstrakcijoje gali regėti tai, ką nori.

Mes, organizatoriai, parinkome specialiai tas drobes, kurios tapytos Ukrainos vėliavos spalvomis. Jos iš tolo primena Ukrainos vėliavą -tai labai simboliška. Tai tapytojų  R. Balinsko, D. Rūsio, S. Kruopio, B. Leonavičiaus, G. Bagdono, G. Riškutės, V. Drėgvos, A. Savicko, A. Bagdono, R. Žmuidzinavičiaus, A. Kašausko, J. Pranckevičiaus, E. Stankevičiutės – Righetto, S. Butnoriutės, S. Maslauskaitės – Mažylienės ir kitų darbai.

Parodoje eksponuojami ir nedidelio formato kūriniai, kuriuos pavyko preciziškai sukomponuoti. Priekyje, dešinėje pusėje atrinktos lietuvių tapytojų drobės, jų kompozicijos, kuriose koloritas visiškai primena Ukrainos vėliavos spalvas. Nesudėtingų kompozicijų tapybos kūriniai pilni užkoduotų simbolinių prasmių.

Kūriniai ne iš karto atsiveria žiūrovui, kartais reikia ypatingo susikaupimo, simbolių prasmių perpratimo. Kairėje pusėje – ukrainiečių kiek realistiškesnė tapyba, nes jie – kitos dailės mokyklos atstovai.

Parodos kuratoriai: Jurga Mackelaitė , Gariūnų verslo ir kultūros parkas ir Menininkų asociacijos „TILTAS“ vadovas, tapytojas Saulius Kruopis.

Parašykite komentarą

Top