Jūs esate
Pagrindinis > Savaitė > V. Bakas. Situacija migracijos srityje yra nenormali ir reikalauja skubių pokyčių

V. Bakas. Situacija migracijos srityje yra nenormali ir reikalauja skubių pokyčių

Vytautas Bakas, Seimo narys,NSGK pirmininkas

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariams buvo pristatyta už migracijos politiką atsakingų institucijų informacija. Komiteto nariai išklausė Vidaus ir Užsienio reikalų ministerijos, Vyriausybės, Vidaus saugumo departamento ir Specialiųjų tyrimų tarnybos atstovų pateiktą informaciją.

Dabartinė migracijos sistema nėra normali ir neša didžiulę naudą fiktyvios, taip vadinamos, ,,pilkosios“ migracijos tarpininkams. Šalyje už atlygį organizuojama nelegali „pilkoji“ migracija. Galimai Lietuvos piliečiai, užsieniečiai, juridiniai asmenys už atlygį rūpinasi ir gauna dokumentus trečiųjų šalių piliečiams būti ir gyventi Lietuvoje.

Taip į Lietuvą neteisėtai atvyksta trečiųjų šalių piliečiai, kuriems sudaromos galimybės su išduotu Lietuvos dokumentu teisėtai judėti Šengeno erdve ir taip legalizuojamas tolimesnis jų buvimas.

Iki šiol Lietuvoje klesti „pilkoji“ migracija, ji organizuojama už atlygį, klastojant atvykimo pagrindus. Apie tai žino ir dalis pareigūnų, kurie dirba, ar kažkuriuo metu dirbo migracijos sritį aptarnaujančioje sistemoje, taip pat migracijos dokumentus tvarkančiose valstybės institucijose.

Mums žinomos „pilkąją“ migraciją vykdančių asmenų pavardės. Šiandien jas išgirdome. Žadu išsiaiškinti ar šie žmonės vis dar dirba migracijos srityje. Jeigu jie dar vis turi darbo vietas, artimiausiu metu jų ten neturėtų likti, to reikalausim iš tų institucijų vadovų.

Šaliai reikia skaidraus verslo, o visiems, kurie siejasi su nusikalstamu pasauliu vartai į Lietuvą privalo būti uždaryti. Turime informacijos apie tai, kad dešimtys įmonių yra registruojamos tuo pačiu adresu, tose pačiose patalpose, kurios apskritai užrašytos vaiko vardu, bet tokie dalykai pareigūnams neužkliūna.

Seimo pavasario sesijos metu bus svarstomi teisės aktai, kurie iš esmės pakeistų situaciją migracijos srityje:
Situaciją, kurią turime dabar yra nenormali – „pilkosios“ migracijos mastas šalyje didelis, o visi bandymai kažką pakeisti praeityje atsiremdavo į institucijų užkardas.

Pavasario sesijoje svarstysime teisės aktus, kurie pažabotų patekimą į Lietuvą ir kartu Šengeno erdvę prisidengus tokia priežastimi, kaip, pavyzdžiui, fiktyvus verslas. Mūsų šalies įstatymuose tiesiog nebegali būti landų, negali būti taip, kad nepatikimų asmenų sąraše esantis žmogus apeina įstatymus ir vis tiek gauna leidimą.

Taip pat pasirūpinsime, kad būtų viena už migraciją atsakinga institucija. Iki šiol vieno atsakingo centro nėra, o iš dalies atsakingos bent šešios institucijos.

Pasak V. Bako, populiariausi būdai apeiti sistemą ir gauti galimybę gyventi Lietuvoje – įmonių, kurios nevykdo realios veiklos steigimas, fiktyvių santuokų sudarymas, apsimestinės studijos ir apgaulingi kvietimai vizoms gauti.

Specialiųjų tarnybų turimais duomenimis, 2017-siais buvo išduota daugiau nei 22 tūkst. leidimų gyventi Lietuvoje, o jų kaina siekė tūkstantines sumas. Verta atkreipti dėmesį, kad šiuo metu net neįmanoma įvardyti šios nelegalios veiklos apimčių.

Trumpai situaciją galima apibūdinti taip: naudojamasi spragomis, pasitelkiami populiarūs metodai ir už pinigus gaunamas leidimas gyventi. Šiuo metu migracijos srityje piktnaudžiaujama teisės aktų procedūromis, mezgami ryšiai su atsakingų už sprendimus institucijų darbuotojais.

Todėl čia priimsime sprendimus, kurie leistų labiau kontroliuoti ir tikrinti, kiek dokumentuose pateikti užsieniečio atvykimo į Lietuvą pagrindai yra tikri.

Parašykite komentarą

Top