Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > VRK tapo politiniu įrankiu, panaudotu siekiant susidoroti su nepalankiais kandidatais

VRK tapo politiniu įrankiu, panaudotu siekiant susidoroti su nepalankiais kandidatais

www.siandien. info

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimą po pirmojo rinkimų etapo šalinti Kęstutį Tubį iš rinkimų vertina kaip teisinį nihilizmą ir rimtą smūgį demokratijai Lietuvoje, kuris, be kita ko, griauna pasitikėjimą rinkimais. LVŽS įsitikinimu, teismas Kęstučiui Tubiui neuždraudė dalyvauti rinkimuose ir tapti meru, tačiau VRK šį kandidatą, gavusį didžiausią Anykščių gyventojų palaikymą pirmame Anykščių mero rinkimų ture, nusprendė pašalinti iš rinkimų.

VRK pirmininkę Jolantą Petkevičienę į šias pareigas pasiūlė Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė – Nielsen, kuri kartu yra ir Liberalų sąjūdžio lyderė. Kas sieja šią partiją su Kęstučiu Tubiu?

LVŽS pažymi, kad VRK posėdžio metu neatsižvelgė į išsamius teisinius argumentus, kuriuos pateikė profesionalus teisininkas – advokatas, o vadovavosi politiniais motyvais. VRK nariai, kuriuos delegavusios partijos turėjo aiškų suinteresuotumą pašalinti K. Tubį iš rinkimų kovos, net ir paraginti kolegų nuo svarstymo ir balsavimo nenusišalino.

Taigi, už LVŽS kandidato pašalinimą balsavo tiek TS/LKD, tiek Lietuvos socialdemokratų deleguoti VRK nariai – kaip žinia, rinkimuose Anykščių rajone konservatorių kandidatas liko antras, o socialdemokratų – trečias. LVŽS į VRK deleguota atstovė nusišalino nuo svarstymo ir sprendimo priėmimo jau posėdžio pradžioje, kaip to reikalauja teisės aktai.

LVŽS mano, jog vieno teisėjo nuomonė, išdėstyta rašte be pavadinimo ir be datos, nėra „teismo išaiškinimas“. Juolab, kad įstatymai numato aiškią tvarką, kuria vadovaujantis gali būti aiškinami teismų sprendimai ir šiuo atveju tos tvarkos nebuvo laikytasi.

Vertinant visas aplinkybes LVŽS mano, kad VRK tapo politiniu įrankiu, panaudotu siekiant susidoroti su nepalankiais kandidatais. Atkreipiame dėmesį, jog teismo nuosprendis K.Tubiui buvo priimtas vasario 2 d. ir iš karto tapo viešai žinomas, tačiau VRK kandidatui pažymėjimą išdavė. Abejonės dėl to, ar pagrįstai K. Tubis dalyvauja rinkimų kovoje, VRK apniko praėjus beveik mėnesiui, prieš pat pirmąjį rinkimų turą, kuomet VRK viešai nurodė svarstysianti dėl kandidato registracijos panaikinimo. Tačiau netgi nepaisant tokių viešų institucijos pareiškimų, kurie laikytini politine komunikacija, Anykščių krašto žmonės balsavo už LVŽS kandidatą ir jis užtikrintai laimėjo pirmąjį rinkimų turą.

Neramina, kad VRK tokiu sprendimu grubiai pažeidžia daugiau nei 3 tūkstančių už K. Tubį balsavusių žmonių, neabejotinai žinojusių apie teismo nuosprendį, teises – jų valia yra tiesiog ignoruojama. LVŽS manymu, VRK privalo skelbti naujus rinkimus Anykščiuose ir suteikti galimybę rinkėjams išsirinkti jiems atstovaujančios partijos kandidatą į merus, nesudarant pranašesnių sąlygų nei vienai iš politinių organizacijų.

Šiandien priimtas VRK sprendimas bus skundžiamas teismui. K. Tubis Lietuvos Aukščiausiajam teismui taip pat yra pateikęs kasacinį skundą dėl jo atžvilgiu priimto nuosprendžio.

Parašykite komentarą

Top