Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Vytautas Landsbergis:.„Aš pasitikiu islandais”

Vytautas Landsbergis:.„Aš pasitikiu islandais”

„Aš pasitikiu islandais” – ištarė Vytautas Landsbergis jų pagrindiniam dienraščiui netrukus po Nepriklausomybės paskelbimo 1990 m. kovo 11 d.

Neprabėgus metams, islandai šį pasitikėjimą pateisino su kaupu. Dar už kelių savaičių jais pasekė danai. Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas (VU TSPMI) kartu su Norvegijos ambasada Lietuvoje ir Šiaurės ministrų tarybos biuru diplomatinių santykių užmezgimo tarp Lietuvos ir Šiaurės šalių 25-ečiui paminėti rengia akademinę diskusiją „25 metai pasitikėjimo kūrimo globalių iššūkių akivaizdoje“.

„25-osios diplomatinių santykių metinės yra neeilinė proga apmąstyti iššūkius, su kuriais susiduria šiandienos demokratija ir mūsų visuomenės. Bendra diskusijos tema – pasitikėjimas. Stiprėjant nepasitenkinimui demokratija ir jos institucijomis, izoliacionistinėms jėgoms įgaunant vis daugiau įtakos tiek Europoje, tiek pasaulyje, išaugo poreikis permąstyti, ką reikia daryti kitaip, siekiant išsaugoti ir sustiprinti piliečių pasitikėjimą Vakarų demokratija“ – teigia vienas konferencijos organizatorių, Šiaurės šalių ekspertas, VU TSPMI docentas Liutauras Gudžinskas.

Prieš 25 metus besikuriančiai Lietuvai Šiaurės šalys buvo tos, kurios ištiesė pirmosios ranką ir suteikė visokeriopą paramą valstybės nepriklausomybei įtvirtinti. Per visą šį laiką jos taip pat buvo Baltijos šalių didžiausios rėmėjos integruojantis į Vakarus, buvo ir išliko esminiu demokratijos ir politinės kultūros pavyzdžiu. Kaip tada, taip ir dabar Šiaurės ir Baltijos valstybių bendradarbiavimas stiprina pagrindines demokratines vertybes, žmogaus teises ir įtvirtina teisės viršenybę.

Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje direktorius Bo Harald Tillberg teigia, kad bendradarbiavimo su Lietuva ir visomis Baltijos šalimis metai yra išskirtinės sėkmės pavyzdys. „Šiandien mes skaičiuojame tūkstančius įgyvendintų veiklų socialinės gerovės, lyčių lygybės, kovos su prekyba žmonėmis, aplinkos, kultūros, medijų ir kitose srityse. Ateityje glaudų Šiaurės ir Baltijos šalių ryšį galime išnaudoti stiprinant bendras pozicijas ir įtaką platesniame Europos ir globaliame kontekste“ – teigia organizacijos vadovas.

Akademinėje diskusijoje dalyvaus visų Šiaurės valstybių ir Lietuvos aukšto lygio ekspertai, pavyzdžiui, Erik Albæk, Pietų Danijos universiteto politikos mokslų profesorius, 2005-2008 m. Šiaurės politikos mokslų asociacijos prezidentas, 2010 m. apdovanotas Lietuvos tūkstantmečio žvaigžde. Taip pat Stig-Björn Ljunggren, žinomas švedų politikos analitikas, Sigridur Thorgeirsdottir, pirmoji Islandijos universiteto politikos filosofijos profesorė. Ir, žinoma, Lietuvos mokslininkai: VDU profesorius Mindaugas Jurkynas, ISM profesorė Irmina Matonytė, gausus būrys VU TSPMI ekspertų. Sveikinimo žodį tars Islandijos ir Lietuvos prezidentai, siųsdami virtualius linkėjimus renginio dalyviams.

Akademinė diskusija vyks penktadienį, gruodžio 16 d. 9 val., Vilniuje, VU TSPMI. Renginys finansuojamas „EEA Grants”, „Norway Grants” fondų ir Šiaurės ministrų tarybos biuro lėšomis. Renginys yra atviras ir vyks anglų kalba.

„Verslo ir politikos” inf.

Parašykite komentarą

Top