Jūs esate
Pagrindinis > Kultūra > Anapilin iškeliavo ryški kultūros asmenybė, talentingas žodžio meistras Markas Zingeris

Anapilin iškeliavo ryški kultūros asmenybė, talentingas žodžio meistras Markas Zingeris

www.siandien.info

Mirė Lietuvos rašytojas, daugelio knygų apie Lietuvos žydų gyvenimą autorius, ilgametis Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus direktorius Markas Zingeris, pranešė muziejus.

„Anapilin iškeliavo ryški kultūros asmenybė, talentingas žodžio meistras ir originalus mus supančio pasaulio stebėtojas Markas Zingeris. Jo kūryboje užkoduoti gyvenimo paradoksai yra svarbus palikimas išminties ieškantiems ateities kartų žmonėms.

Vadovaudamas Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejui, jis nutiesė daug kelių į atmintį ir padėjo mums suvokti skaudžias istorijos pamokas. Nuoširdžiai užjaučiu velionio šeimą, artimuosius, bičiulius ir visus tuos, kuriems teko laimė pažinoti šį intelektualą“, – sakoma Vyriausybės vadovės Ingridos Šimonytės užuojautoje.

Atsisveikinimas vyks rytoj, balandžio 21 d., Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje, Naugarduko g. 10, nuo 12:00 iki 18:00 val. Markas Zingeris bus išlydėtas į Vilniaus Sudervės žydų kapines balandžio 21 d., 18:30 val.

Markas Zingeris gimė 1947 m. sausio 2 d. Prienuose. 1971 baigė Vilniaus universitetą (žurnalistiką). 1971–76 dėstė filosofiją Kauno politechnikos institute ir Kauno medicinos institute. 1976–87 dirbo Kauno istorijos muziejuje, 1987–90 – Lietuvos žemės ūkio akademijoje. Atsisakęs stoti į komunistų partiją buvo atleistas iš darbo ir pašalintas iš filosofijos aspirantūros.

1989–90 Kauno žydų draugijos pirmininkas, 1990–92 Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininko pavaduotojas. 1991–95 dirbo savaitraščio „Šiaurės Atėnai“ redakcijoje. 2005–19 Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus direktorius.

2019 m. apdovanotas ordino Už nuopelnus Lenkijos Respublikai Kavalieriaus kryžiumi. Kaip rašoma Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje, poezijoje (rinkiniai „Namas iš kedro“ 1984, „Vakaras vaikystėje“ 1989, „Šitiek saulėlydžių“ 1993) derinama lietuvių ir žydų kultūros, istorijos atmintis, ryšku platus literatūros, dailės kontekstas.

Parašė pjesę „Aplink fontaną, arba Mažasis Paryžius“ (pastatyta 1996), tokio paties pavadinimo romane (1998) per Kauno provincializmą atskleidžiama sovietinio laikotarpio esmė. Apsakymų rinkinyje „Iliuzionas“ (2000) ryšku istorinės patirties refleksijų ir eseistinės stilistikos dermė.

Dar parašė romanus „Grojimas dviese“ (2002), „Sezonas su šokėja“ (2005), „Rudens ir pavasario pasikalbėjimas“ (2009), „Aš sėdėjau Stalinui ant kelių“ (2017, L. Dovydėno premija 2018). Į lietuvių kalbą išvertė A. Margalito knygą „Jeruzalės mitas“ (1993), J. B. Singerio apsakymų rinkinį „Kavinė Brodvėjuje“ (1997), R. M. Pirsigo romaną „Dzenas ir motociklo priežiūros menas“ (2006), J. Brodskio poezijos.

Sudarė J. Brodskio eilėraščių rinktinę „Vaizdas į jūrą“ (1999). M. Zingerio kūrinių išversta į anglų, jidiš, olandų, prancūzų, rusų, vokiečių kalbas.

Šalies vadovai reiškia užuojautą mirus rašytojui M. Zingeriui.

„Lietuvos visuomenė ir plačioji kultūros bendruomenė neteko intelektualaus, sau ir tekstui – tiek rašomam, tiek skaitomam – reiklaus rašytojo. Kaip ilgametis Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus vadovas, publicistas, aktyvus visuomenės narys, Markas Zingeris buvo išmintinga, gabi ir svarbi lietuvių ir žydų kultūras jungianti asmenybė“, – sakė šalies vadovas.

Prezidentas reiškia užuojautą M. Zingerio artimiesiems, draugams ir visai Lietuvos kultūros bendruomenei. Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen Seimo ir savo vardu taip pat reiškia užuojautą dėl Lietuvos rašytojo, vertėjo, Jašos Marko Zingerio mirties.

„Netekome iškilios asmenybės, talentingo rašytojo, ilgamečio Valstybinio Vilniaus Gaono muziejaus direktoriaus. Dėl brolio mirties nuoširdžiai užjaučiu kolegą Emanuelį Zingerį, šeimą, artimuosius ir visą kultūros bendruomenę“, – sako V. Čmilytė-Nielsen.

Parašykite komentarą

Top