Jūs esate
Pagrindinis > Politika > Baudos už korupciją ir kitus nusikaltimus didinamos dešimteriopai

Baudos už korupciją ir kitus nusikaltimus didinamos dešimteriopai

Seimas skubos tvarka priėmė Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotas Baudžiamojo kodekso pataisas, kuriomis padidintos baudos už visas nusikalstamas veikas ir ypač sugriežtinta atsakomybė už korupcinio pobūdžio nusikaltimus.

Didinti baudas už korupcinius nusikaltimus Lietuvą skatino Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija, konstatavusi, kad mūsų šalyje jos yra pernelyg menkos

Priimtomis pataisomis baudos už visas nusikalstamas veikas padidintos 10 ir daugiau kartų, lyginant su tais baudų dydžiais, kurie buvo nustatyti 2003 m. įsigaliojus naujajam Baudžiamajam kodeksui (BK). Tai jau ne pirma Prezidentės iniciatyva dėl baudų didinimo. Dar 2010 m. Prezidentė siūlė visas baudas didinti 10 kartų, bet, Seimo sprendimu, 2011 m. baudos buvo padidintos 5 kartus.

Siekiant pažaboti kyšininkavimą, prekybą poveikiu, piktnaudžiavimą tarnyba ir kitas korupcijos apraiškas, baudos yra susietos su žalos dydžiu, nusikaltėlių gauta ar siekta gauti nauda arba kyšio suma. Tai reiškia, kad už duotą ar paimtą, pavyzdžiui, 50 tūkst. eurų kyšį bus skirta tokio paties arba dar didesnio dydžio bauda.

Priimtomis BK pataisomis atsisakyta minimalios baudos ribos, kuri už visas nusikalstamas veikas buvo vienoda – 38 eurai – vienas minimalus gyvenimo lygis (MGL). Baudžiamojo įstatymo pakeitimais įvedama skirtinga minimali baudos riba priklausomai nuo padarytos nusikalstamos veikos pavojingumo.

Pavyzdžiui, minimali bauda už baudžiamąjį nusižengimą bus 570 eurų (15 MGL), už sunkų nusikaltimą – 5,7 tūkst. eurų (150 MGL). O maksimali bauda, pavyzdžiui, už apysunkį nusikaltimą bus 152 000 eurų (4 000 MGL), už sunkų nusikaltimą – 228 000 eurų (6 000 MGL). Juridiniam asmeniui apatinė baudos riba nustatyta 7,6 tūkst. eurų (200 MGL), viršutinė baudos riba – 3,8 mln. eurų (100 000 MGL). Šios sumos atitinkamai padidės nuo 2018 m., kai įsigalios 50 eurų MGL.

Teismų praktika parodė, kad tiek už korupcinius nusikaltimus, tiek už kitas nusikalstamas veikas skiriamos minimalios baudos neatgraso nuo nusikaltimų. Pavyzdžiui, už sunkius korupcinius nusikaltimus teismai vidutiniškai skiria 3,2 tūkst. eurų baudą – tai yra vos 6 proc. galimos paskirti maksimalios baudos. Minimalios baudos skiriamos ir už kitus nusikaltimus: už pinigų plovimą baudos vidurkis – 3 proc., už apgaulingą apskaitos tvarkymą – 7 proc. galimos maksimalios baudos.

Priėmus Prezidentės inicijuotas baudžiamojo įstatymo pataisas nebus taikomos baudų lubos, taip užtikrinant teisingos bausmės paskyrimą. Iki šiol teismų praktikoje subendrinant baudas už kelis nusikaltimus būdavo skiriama galutinė bausmė, kuri, pavyzdžiui, už sunkų nusikaltimą, negalėjo būti didesnė negu 57 tūkst. eurų. Tai reiškia, kad net ir tais atvejais, kai padaryto nusikaltimo žala siekė 1 mln. eurų, teismas negalėjo skirti didesnės negu 57 tūkst. eurų baudos.

Pagal priimtas BK pataisas teismai bus įpareigoti paviešinti visus nuosprendžius, kai už korupcinius nusikaltimus baudžiamas juridinis asmuo. Už apysunkį ar sunkų korupcinį nusikaltimą taip pat numatyti viešosios teisės arba teisės dirbti tam tikrą darbą atėmimo terminai – nuo 3 iki 7 metų.

Priimtomis BK pataisomis panaikinta galimybė atidėti laisvės atėmimo bausmės vykdymą už sunkius nusikaltimus.
Prezidentės spaudos tarnybos ir www.verslaspolitika.lt inf.

 

Parašykite komentarą

Top