Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Dėl gripo ligoninėse nesigydė nė vienas žmogus

Dėl gripo ligoninėse nesigydė nė vienas žmogus

www.siandien.info


Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja, kad pirmąją šių metų savaitę bendras sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) rodiklis siekė 25,6 atvejo 10 tūkst. gyventojų, paskutiniąją praėjusių metų savaitę šis rodiklis buvo mažesnis (22,8 atvejo 10 tūkst. gyventojų).

NVSC duomenimis, sausio 4–10 d. daugiausia sergančiųjų užregistruota Telšių apskrityje (33,6 atvejo 10 tūkst. gyventojų), mažiausia – Tauragės apskrityje (20,5 atvejai 10 tūkst. gyventojų).

Lietuvoje paskutiniąją 2020 metų savaitę (53 sav.) užregistruoti 26 gripo atvejai, pirmąją šių metų savaitę mažiau –18.

2020–2021 m. gripo sezoną dėl gripo ligoninėse nesigydė nė vienas asmuo.

Bendras Lietuvos gyventojų sergamumo rodiklis tą pačią praėjusio gripo sezono savaitę (2019–2020 metų) buvo didesnis (43,0 atvejai 10 tūkst. gyv.).

Plintant gripui ir ŪVKTI gyventojams rekomenduojama:

pasirinkti šiam metų laikui tinkamus drabužius ir avalynę;
valgyti daugiau vaisių ir daržovių;
dažnai vėdinti ir drėgnu būdu valyti patalpas (ypač jei jose gyvena, dirba daugiau žmonių);
dažnai po tekančiu šiltu vandeniu plauti rankas (ypač prieš valgį, po ligonio slaugymo ar pasinaudojus tualetu);
nuplautas rankas nusausinti;
kosint ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis nosinaitėmis;
panaudotas nosinaites nedelsiant išmesti ir vėl nusiplauti rankas;
pajutus į gripą panašius simptomus, nesigydyti patiems, o kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Primename, kad efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo yra skiepai, tad jeigu dar nesuspėjote pasiskiepyti, turite galimybę tai padaryti.

Nemokamai nuo gripo skiepijami rizikos grupėms priklausantys asmenys.


Nacionalinio visuomenės sveikatos centras informuoja, kad kuo anksčiau nustatomi ir izoliuojami sąlytį su užsikrėtusiuoju koronavirusine infekcija (COVID-19) turėję žmonės, tuo efektyviau stabdomas infekcijos plitimas. Todėl, nors epidemiologiškai ištirtų atvejų procentas Lietuvoje yra aukštas, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistų vertinimu, norint užtikrinti greitesnį izoliavimą, reikia strateginių visos sistemos efektyvumą didinančių sprendimų. Tai reiškia – būtina peržiūrėti testavimo strategiją, mobiliųjų punktų, laboratorijų darbą.

Savo ruožtu, NVSC gali užtikrinti atvejo epidemiologinį ištyrimą per 24 valandas, o vidutiniškai – per 14 valandų nuo informacijos patekimo į sistemą. Tai reiškia, kad, jei visos pusės, dalyvaujančios šiame procese, tinkamai ir laiku atliktų numatytas prievoles, izoliavimas galėtų būti spartesnis. Tačiau viso proceso reguliavimas yra ne NVSC, o valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo kompetencijos ribose.

Pavyzdžiui, e.sveikatos sistemoje ir toliau trūksta užsikrėtusio žmogaus kontaktinių duomenų. Dėl to NVSC specialistai, savanoriai, užuot iškart pradėję epidemiologinę diagnostiką, gaišta laiką ieškodami asmenų kontaktų, kuriais galėtų susisiekti su žmogumi. Tai reiškia, kad per kiek laiko bus pradėtas tyrimas, pirmiausiai priklauso nuo to, per kiek laiko visa reikalinga informacija pasieks NVSC.

Norint pagreitinti epidemiologinio tyrimo pradžią, labai svarbu sureguliuoti visų infekcijos valdyme dalyvaujančių institucijų veiklą ir procesus.

Visų pirma, būtina užtikrinti, kad žmonės, pajutę koronavirusinei infekcijai būdingus simptomus, testą atlikti galėtų kuo greičiau. Taip pat ne mažiau svarbu užtikrinti operatyvų tyrimų atlikimą nuo mėginio pristatymo į laboratoriją iki jo atlikimo, valdant srautus laboratorijose ir optimizuojant šiuos procesus – dabar susiduriama su situacijomis, kai testo atsakymo žmogui laukti reikia ir tris ar keturias dienas, dėl ko vėliau, izoliuojant sąlytį su užsikrėtusiu turėjusius žmones, šis procesas tampa mažiau efektyvus. Be to, privalu garantuoti, kad gydymo įstaigos, laboratorijos, suvesdamos duomenis į sistemą, pateiktų juos visus, kaip ir priklauso.

NVSC atkreipia dėmesį, kad tiek Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras, tiek Pasaulio sveikatos organizacija pripažįsta, kad kol dar nevykdoma plataus masto visuomenės vakcinacija, epidemiologinis tyrimas ir sąlytį turėjusių asmenų izoliavimas yra svarbiausia COVID-19 ligos pandemijos valdymo priemonė, nepaisant užsikrėtimų skaičiaus.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras yra nustatęs, kad geras rezultatas, jeigu epidemiologiškai ištiriama bent 70 proc. atvejų, o NVSC ištiria beveik 90 proc. užsikrėtimo atvejų. Gruodžio mėnesį specialistai susisiekė su 9 iš 10 koronavirsusine infekcija užsikrėtusių žmonių.

Parašykite komentarą

Top