Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > “Griežti karantino ribojimai praranda savo „galiojimo laiką“

“Griežti karantino ribojimai praranda savo „galiojimo laiką“

www.siandien.info

“Griežti karantino ribojimai praranda savo „galiojimo laiką“ ir tampa menkai veiksmingi”,- sako gydytojas Vytautas Kasiulevičius.

“Labiau tikėjau greitesniais sprendimais vakcinacijos srityje. Ta klaida – įsitikinimas, kad per metus mes iš esmės pasieksime proveržį. Aš įsivaizdavau, kad tokiu laiku, kaip yra dabar, mes būsime paskiepiję panašiai tiek žmonių, kiek ir Izraelis.

Tai turbūt buvo mano didžiausia klaida. Nes karantino priemonės, įvairūs ribojimai, yra tam tikram laikotarpiui, jie negali užsitęsti be galo, nes kai jie užsitęsia, įvyksta visuomenės nusigręžimas. Tai, kas ir dabar vyksta – visuomenė pradeda nebepriimti to.

Nenoriu nieko labai kritikuoti, bet galvoju, kad pasirengimas buvo nepakankamas. Ir apsaugos priemonių trūko, ir taip toliau. Bet tai ne tik Lietuvoje vyko, bet ir kitur.” Apie tai V. Kasiulevičius kalbėjo LRT RADIJO laidoje „Svarbus pokalbis“.


“Galiu sugrįžti į gana skaudžią temą – Švediją, kurią pateikia mano ar žmonių kaip aš, kurie buvo griežto karantino šalininkai, oponentai. Jie sako, kad štai švedai netaiko griežtų reikalavimų ir ribojimų.

Iš tikrųjų tam tikri ribojimai ten taikomi, bet jie tiesiog iš karto prognozavo ilgesnį karantino ciklą. Pasakysiu negražų žodį, bet jie tiesiog nurašė dalį žmonių mirčių iš karto, jie pripažino, kad taip ir bus, ir mes negalime to sustabdyti – tiesiog yra imlūs žmonės, jie susirgs ir mirs.

Mes gi tikėjome, kad jeigu stabdysime ir gelbėsime visus, kiek įmanoma, tiesiog kažkokiu būdu aplenksime tą traukinį, ištempsime metus, atsiras vakcina ir paskiepysime. Iš esmės Izraelis nuėjo šiuo keliu, jie labai koncentravosi į tai, kaip padaryti gerai, ilgai tam ruošėsi, pirko vakcinas.

Kai man teko galimybė pasisakyti buvusiame Seime, aš raginau Seimo narius: „Atvežkite vakcinas į Lietuvą“. Izraelis tuo metu jau darė visą tą darbą seniai. Ir jie pasiekė rezultatą, o mes kalbėjome, Lietuva taikėsi prie daugelio aplinkybių, bet turbūt Lietuva kitaip ir negalėjo pasielgti, nes ji yra Europos Sąjungos sudėtinė dalis. O švedai turbūt į reikalą pažiūrėjo pragmatiškiau, pasakę, kad vis tiek tai nutiks ir užtruks daug ilgiau. O kadangi užtruks daug ilgiau, rezultatas bus toks.

Dabar ir turime mirčių milijonui gyventojų skaičių tokį patį kaip švedai. Tačiau vokiečiai – šalis su kultūra, tradicijomis, gebėjimu gintis, laikėsi iki pat galo, bet jau ir jie pasiekė lūžio momentą, jie nebegali ilgiau laikytis karantino, bet gyvybių jie išsaugojo labai daug. Jeigu pažiūrėtume mirčių skaičių Vokietijoje, jis yra nepaprastai mažas.

Arba Švedijos kaimynai suomiai – ten mirčių labai mažai. Jų karantinas, balansavimas tarp ribojimų ir visuomenės elgsenos, susiklosčiusios dėka kultūros ir tradicijos, jiems pavyko.

Darėme daug klaidų, iš tikrųjų turbūt neįvertinome, kiek gali būti pavojinga ši problema, kiek ji gali paveikti visą visuomenę ir atnešti nelaimių. Pasirengimo prasme buvo klaidų daug. Pažiūrėkite, egzistuoja Ekstremalių sveikatai situacijų centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, ar girdėjome kokį nors žodį iš centro vadovybės apie tai, kas vyksta? Tik žinome, kad jie nupirko tiekėją vakcinoms, kurie, vėliau paaiškėjo, vežioją kukulius, vėliau girdėjome, kad jie nupirko adatas, kurios buvo per trumpos leisti vakcinoms.

Žmonių gaudymas ir stabdymas važiuojant iš Vilniaus rajono į Širvintų rajoną – nelabai tikiu tuo. Mes neribojame skraidymo srautų ilsėtis ir visos tos padermės – ar britiškoji, kuri užkariavo palaipsniui Europą, Pietų Amerikos ar Pietų Afrikos – jos vis tiek jau čia „atskrido“. Ir kad žmogus dabar nenuvažiuos į Trakus, niekas nuo to nesikeičia, tai yra daugiau saviapgaulė, aš panaikinčiau tą judėjimo ribojimą.

Ką galbūt apribočiau, tai judėjimą į susitelkimo vietas, pavyzdžiui, Palangą, kiek žmonių gali būti joje. Nes kuo didesnė koncentracija, tuo didesnė kontaktų ir užsikrėtimo rizika.

Visos tos milžiniškos eilės – manau, Vyriausybė sau tik kenkia. Sąmoningumas žmonių labai svarbu, reikia kitaip kalbėti, keisti retoriką, kalbėti per jų pačių atsakomybę, gal pavyktų įtikinti pasitelkus įtakos žmones, tuos kalbėtojus, kurie gali padaryti įtaką žmonėms.

Viena vakcina paskiepyta 6 proc. žmonių, pilnai, tai yra tikrai nepaprastai mažas skaičius, o kada jis taps didelis, mes dar nežinome, nes matome dar daug chaoso tame procese. Kol kas vakcinacijos kaip svarbaus faktoriaus, kuris keistų situaciją, aš nematau.

Pažiūrėkime į grafikus Jungtinėje Karalystėje ir Airijoje, tai verta, aš pabandžiau pažiūrėti. Jų (sergamumo) bangos yra beveik sinchroniškos – Airijoje ji šiek tiek vėlavo, kadangi iš Britanijos reikėjo persikelti per sąsiaurį infekcijoje, bet ji įvyko gana greitai dėl intensyvių kontaktų, dėl Šiaurės Airijos.

Ir kas vyksta dabar? Dabar Didžiojoje Britanijoje ta banga kaip nuslopus, taip nuslopus ir greičiausiai dar mažės, kažkurią dieną Londone netgi nebuvo mirčių – mūšis už Britaniją jau laimėtas, galima sakyti, jie pasiekė didelį skiepijimo procentą.

Airija yra Europos Sąjungos dalis ir vakcinos skirstomos centralizuotai, jie gauna palyginti nedaug vakcinų. Ir ten vėl prasideda kilimas po tos didelės bangos. Aišku, jis nebus toks greitas, nes jie visai neseniai didelę bangą išgyveno”.

Parašykite komentarą

Top