Jūs esate
Pagrindinis > Politika > L. Bielinis. Nauja politinė vadovybė: kas laukia LSDP?

L. Bielinis. Nauja politinė vadovybė: kas laukia LSDP?

Lauras Bielinis
Specialiai žurnalo www.verslaspolitika.lt leidiniui ,,ŠIANDIEN“

Iš tikrųjų daugelis partijos narių bei politines Lietuvos aktualijas stebinčiųjų atidžiai seka naujo LSDP lyderio Gintauto Palucko atėjimą į partijos vadovo postą. Dalis partiečių, kaip ir įprasta, laukia sumaišties ir skilimų.

Tokie lūkesčiai neišvengiami, jie būdingi tiems, kurie tenkinasi įprastu ir bijo pokyčių. Nesakau, kad pokyčiai bus tik geri ar tik blogi, bet jie bus, tad inertiškai mąstantiems bus nejauku.

Dalis partiečių savo nepasitenkinimą reiškia politiškai, jie balsavo už kitus, antrajame ture savo balsą atidavė už Mindaugą Sinkevičių. Jiems politiniai pokyčiai LSDP siejasi su galimais pasitraukimais iš užimamų pozicijų, su savo pozicijos koregavimu ir konkurencija ten, kur viskas buvo kontroliuojama. Kiti džiūgauja, nes jų lyderis dabar yra ir partijos vadovas.

Tačiau realiai visi supranta, kad viskas keisis: partijos vadovybėje bus kitaip renkami ir skiriami partijos vadovo pavaduotojai, juos turės teikti partijos skyriai; kitaip bus dirbama regionuose, nes nekūrybiškas inertiškimas nedavė laukiamų rezultatų.

Visi žiūrėjo į burną A.Butkevičiui ir laukė, kada jis padės, parems, pastums ar inicijuos. Aišku, kad vienas lyderis mažai ką gali padaryti.

G.Paluckas turi ambicijų priversti partiją inicijuoti pokyčius ne iš viršaus, o iš apačios, bent taip buvo kalbama rinkiminėse diskusijose.

Visi žiūrėjo į burną A.Butkevičiui ir laukė, kada jis padės, parems, pastums ar inicijuos.

Toks siekis tikrai naudingas ir jei jis bus realizuotas, partiečiai patirs pakankamai didelį stresą, nes jau nebus galima lūkuriuoti savo politinės naudos stovint už vadovo nugaros ir manyti, kad vadovas geras, jei jis padėjo padaryti karjerą ir, žinoma, blogas, jei jam nepasisekė ar nepadėjo daryti karjeros.

Gintauto Palucko politinės raidos istorija nėra iki galo tvarkinga. lsdp.lt nuotr.

G.Paluckas-naujos kartos politikas neragavęs sovietinio gyvenimo malonumų ir neturintis jau nusistovėjusių ryšių partijos viršūnėje. Aišku jis suformavo tam tikrą komandą Vilniuje, sukūrė tam tikrus kontaktus su regionais, tačiau didžiajai daliai „senųjų” partiečių jis lieka dar jaunu ir ne iki galo žinomas

Šiandien situaciją partijoje galima vertinti kaip tylaus laukimo situaciją, kuomet visi mąsto, strateguoja ir derina galimus savo veiksmus, pozicijas ir galimybes prie naujo vadovo. Suprantama, kad bus problemų.

O jos matomos plika akimi:

Pirma. G.Paluckas nėra Seimo narys ir jo vadovavimui iškyla papildomas uždavinys susikalbėti ir suderinti pozicijas bei veiksmus su LSDP frakcija Seime. Frakcijos nariai yra patyrę taktikai ir veiks taip, kad G.Paluckas pajustų, kad ne jis vienas turi galią. Taigi Socialdemokratų partijoje gali susiformuoti keletas galios centrų. Diskusijos tarp jų gali būti karštos, tokios jos ir turėtų būti.

Antra. Jaunumas bei patirties stoka yra ir savotiškas pliusas bei minusas vienu ir tuo pačiu metu. G.Palucko patirtis ribojasi Vilniumi ir miesto taryba, taigi veikimas visos šalies mastu tampa sudėtinga problema.  Jau vien tik dėl to, kad reikęs aplankyti ir susitarti su visais, o tam laiko duota labai nedaug.

Trečia. Partijos struktūra nėra paprasta, čia galime atrasti ir partiečių, kurie visiškai rimtai žvelgia į buvusį socializmo laikotarpį kaip į pozityvų ir pageidaujamą, čia yra ir valdininkiškai-nomenklatūriškai nusiteikusių, kurių buvimas partijoje tėra karjeros reikalas, o su tokiais bendradarbiauti ir keisti partines veiklas bei struktūras bus labai sudėtinga.

Čia yra ir normalių kairės politinės partijos išpažinėjų, norinčių normalios, europinės kairės, juos reiks identifikuoti ir surasti abipusio pasitikėjimo bei bendradarbiavimo galimybes.

Partijoje yra ir radikalių kairuolių, artėjančių prie anarchizmo ar trockizmo pozicijų. Yra ir kitokių modernių -izmų atstovų, kurie kartais labai liguistai gina specifinius interesus bei pozicijas. Su visais reiks atrasti kalbą ir suteikti jiems šansą realizuoti save.

Kita vertus, G.Palucko politinės raidos istorija nėra iki galo tvarkinga, jis turi silpnybių, kurios  tampa jam papildoma problema tiek partijoje, tiek ir viešumoje, visų pirma  –  teistumo klausimas, kuris  jam bus primetamas kaip argumentum ad hominem.

Vis tik  vieną savybę tikrai verta paminėti ir ją būtina vertinti kaip stipriąją šio jaunojo lyderio savybę – jis stiprus ir lankstus komunikatorius. O tai reiškia, kad matysime ne dar vieną nuobodžiai kalbantį politiką, o įdomų oratorių, sugebantį vaizdingai kalbėti ir atsikirsti – ir oponentams, ir žurnalistams. Taigi LSDP laukia pokyčiai ir jie, matyt, neišvengiami.

 

 

Parašykite komentarą

Top