Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > Laikraštis ŠIANDIEN. Lietuvos sveikos gyvensenos guru: atsilaikysime tik veikdami kartu

Laikraštis ŠIANDIEN. Lietuvos sveikos gyvensenos guru: atsilaikysime tik veikdami kartu

  www.siandien.info; laikraštis ŠIANDIEN                    

Lietuvos sveikos gyvensenos guru, Sveikuolių sąjungos garbės prezidentui, Sveikatingumo mokyklos Palangoje įkūrėjui ir ilgamečiui vadovui, Seimo nariui, maištingos, bet geros sielos žmogui ir aktyviam visuomenininkui Dainiui KEPENIUI neseniai sukako 70 metų. Skaitytojų dėmesiui siūlome „ŠiANDIEN“ žurnalisto Romaldo ABUGELIO pokalbį su juo.   

Dainius Kepenis: „Politika atsirado natūraliai, nes pakvietė į talką žmonės, kurių požiūriai sutapo su mano”. Asmeninio archyvo nuotrauka.

  Gerbiamas Dainiau, gimėte ir augote Klaipėdoje, kokie prisiminimai išlikę iš vaikystės ir mokyklos laikų, ar buvote išdaigų mėgėjas?

 Išdaigas tikrai mėgdavau. Todėl tėvai kontroliuodavo tik vieną dalyką – drausmės pažymį, kurį kiekvieną savaitgalį turėdavau „deklaruoti“. Dėl kitų dalykų bėdų nebuvo. Buvau aktyvus visapusiškai: teko vadovauti klasės komandai  mokyklos linksmųjų – išradingųjų klubo konkursuose, 1970 metais buvau pripažintas geriausiu K. Donelaičio vidurinės mokyklos sportininku. Baigus mokyklą tėvai gavo padėką už gerą sūnaus auklėjimą.

Mokykloje lankėte ne tik kino, radiotechnikos būrelius, bet ir pramoginius šokius, irklavimą, buriavimą. Panašu, kad judresni užsiėmimai buvo arčiau širdies, nes baigęs vidurinę pasirinkote Kūno kultūros institutą…

Man pranašavo įvairių dalykų mokslus, ragino studijuoti sostinėje, bet pasirinkau Lietuvos  valstybinį kūno kultūros institutą. Mane viliojo permainingas sporto trenerio darbas, tačiau Klaipėdoje neatsirado tokio etato, todėl pradėjau dirbti mokytoju savo mokykloje. Bet ilgiau metų neištvėriau monotoniško darbo ir patraukiau į buriavimą – dirbau treneriu, vėliau vadovavau buriavimo sporto mokyklai.

Mano vadovaujama miesto rinktinė tapo Lietuvos spartakiados nugalėtoja, ne vienas auklėtinis skindavo pergales įvairiose regatose.

Kurį laiką dirbote Palangoje Sporto komiteto vadovu. Kokias vagas pavyko išarti miestelėnų sveikatinimo ir sporto dirvonuose ?

Tai buvo labai produktyvus ir pamokantis mano gyvenimo penkmetis. Pavyko sutelkti veržlių ir gabių specialistų komandą su kuria kūrėme miesto stadioną, žirgyną ir hipodromą, bėgimo taką „Labrytys“ ir bėgimo mėgėjų bei teniso klubą, Teniso kortus, Dviračių taką, bokso ir treniruoklių saleles.

Tuo metu Palangoje atsirado „Jūratės“ ir „Lino“ baseinai (abu jau nebeveikiantys), sporto salė, atsinaujino „Žalgirio“ sporto aikštynas (jau privatizuotas). Pradėjome plačiau kultivuoti tenisą, plaukimą, boksą. Iš autsaiderių Palanga tapo mažesnių miestų grupės lydere.

Valdžia pastebėjo Jūsų nuopelnus ir greitai „nupirko“ į sostinę, patikėdama atsakingas pareigas Kūno kultūros ir sporto komitete. Bet čia ilgai neužsibuvote ir grįžote į Palangą. Gal pasigedote rytinių maudynių jūroje?

Tuo metu Vilniuje su bendraminčiais įkūrėme pirmąją sveikatos mokyklą, kurios sėklos pasklido po visą Lietuvą: Alytus, Trakai, Kaunas, Šventoji, Telšiai, Plungė ir kitur. Kūrėsi sveikuolių klubai, vyko kursai, o sveikuomenė susibūrė į Sveikatos sąjungą, kuri netrukus peraugo į Lietuvos sveikuolių sąjungą, kurios prezidentu išrinko mane.

Su žmona Regina ir anūkais. Asmeninio archyvo nuotrauka.

1988 metais pradėjome sąjūdį sporte. Mano vadovaujama Kūno kultūros valdyba atliko pagrindinį darbą rengiant Olimpinės lygos suvažiavimą. Kūrėme Olimpinę lygą, bet įsidrąsinę įkūrėme Lietuvos tautinį olimpinį komitetą (LTOK). Nulėmė audringa teisininko Kazimiero Motiekos kalba, po kurios visos abejonės buvo išsklaidytos.

Man teko garbė pirmininkauti LTOK atkūrimo suvažiavimui tą istorinę 1988 m. gruodžio 11 dieną. Tąkart išrinktas LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas puikiai pateisino pasitikėjimą (deja, Profsąjungų kultūros rūmai, kur vyko suvažiavimas, neseniai nugriauti). Atlikęs sostinėje savo misiją vėl pasiilgau gimtojo pajūrio…

Grįžęs į Palangą metėte baltą pirštinę klasikinei medicinai ir farmacijos pramonei – įkūrėte Sveikatingumo mokyklą.  Jai vadovavote ketvirtį amžiaus, tad galima teigti, kad tai buvo sėkmingas projektas ne tik jums bet ir daugybei mokyklos auklėtinių… 

Tai iš tiesų buvo gražiausi mano gyvenimo metai. Tą patį man sakė daugelis bendražygių su kuriais kūrėme šią mokyklą. Laimė, kad iki šiol mielai bendraujame ir nė karto nesusipykome. Daugiau kaip 31 tūkst. auklėtinių iš Lietuvos ir 15 kitų pasaulio šalių pabuvojo Palangos sveikatos mokykloje ir jos filialuose, kurie veikė daugelyje šalies vietovių.

Surengėme per 700 kursų ir per 100 sveikatos švenčių ir festivalių ! Mačiau šimtus žmonių, kurie išleido tūkstančius vaistams, bet nuo to tik blogėjo. Pakeitę mąstymą ir gyvenimo būdą, patraukę Vydūno ir kitų mūsų sveikatos korifėjų nutiestu keliu jie patyrė didžiulių laimėjimų įveikdami savo negalias ir silpnybes.

Daug kas žino Jus kaip maudynių žiemą entuziastą. Kaip čia taip nutiko, kad išlipęs iš siauros eketės panirote į plačius politikos vandenis?

Iš tikro, grūdinimasis yra vienas pagrindinių ir įspūdingiausių sveikatinimo programos „Sanktija“ komponentų. Mes net Gineso rekordo (didžiausių pasaulio žiemos maudynių) siekėme, bet iš Londono gavome žinią, kad nebuvo su kuo lyginti, nes konkurentų neatsirado.

Nauji metai prie Baltijos jūros .Asmeninio archyvo nuotrauka.

Politika atsirado natūraliai, nes pakvietė į talką žmonės, kurių požiūriai sutapo su mano. Tuo labiau, kad buvau pakankamai įsitikinęs, kad su tuometiniais veikėjais tinkamos sveikatos sistemos nesukursime. Pirmą kartą į komandą kvietė daktaras Kazys Bobelis 2000 -iais, bet tuomet mums pritrūko pusės procento balsų. O su Ramūnu Karbauskiu jau buvome rimtai pasiruošę ir, štai jau šešti metai, ariame politinius dirvonus.

Paprastai sportas ir sveikata saistomi tik su kūnu – sielos ir proto buveine, tačiau Jūs visada akcentuojate ir dvasinius dalykus. Kas padėjo prisivilioti tokio harmoningo ir vertybiško gyvenimo požiūrį?

Nuo pat pirmųjų savo žingsnių sveikatinimo srityje supratau, kad vien per kūno kultivavimą didelių laimėjimų nepasieksime. Matyt Kūrėjas taip sutvarkė, kad vienas po kito mano kelyje atsirado Vydūnas, S.Šalkauskis, A.Maceina, V.Sezemanas, K.Dineika, Vyskupas Valančius, O. Varapickaitė, kiti užsienio išminčiai. Jie atskleidė, kad žmogus yra dvasinė būtybė, o jo kūnas tik instrumentas pašaukimui įgyvendinti.

Minėtų šviesuolių mokymą ir stengiuosi perduoti visuomenei. O kad greičiau suprastų sugalvojau trejų trejetų formulę, kurią perteikiu tokiais žodžiais: sveikuolis – tai žmogus, kuris giliu tikėjimu, darbštumu ir kantrybe kiekvieną dieną savo kūną, sielą ir dvasią grūdina, sotina ir apvalo vardan darnos savyje, šeimoje, bendruomenėje, visuomenėje, valstybėje, pasaulyje, visatoje, vardan meilės, tiesos.

Kaip atrodo Jūsų įprastinė darbo diena?

Penktą valandą dieną pradedu rytine mankšta. Po dušo – radijas, naujienos, dienos reikalų sudėliojimas. Nuo 8 val. iki 18 val. įvairūs darbai, po to pramogos, bendravimas su pasauliu. 22 val. – ant šono (šypsosi).  O ar išleidžiate kada nors savo kūną atostogų?

Pačios geriausios atostogos kūnui- kai širdis valandą plaka iki 140 dūžių ir srūva prakaitas (juokiasi). Deja, tai ne kasdien pavyksta.

Pasaulį šiuo metu vargina daugybė krizių, o liberalizmo įsiūbuotos globalizmo bangos baigia nušluoti tokias visuotinas vertybes, kaip teisingumas, pareigos jausmas, meilė artimui ir Tėvynei… Jūs, kaip buvęs buriuotojas, gal žinote, kaip tas bangas įveikti? 

Tik puoselėdami savo protėvių sukauptas ir laiko patikrintas amžinas vertybes: šeimą, tradicijas, kultūrą, garbės, sąžinės ir atsakomybės jausmus, pasitelkę tikėjimą, viltį ir meilę, kartu veikdami, mes atsilaikysime.

Kaip įsivaizduojate save ir Lietuvą dar po dešimties metų?

Manau, kad didysis pasaulio virsmas jau bus įvykęs ir visų, kas nepasidavė globalistų gundymams ir neišdavė amžinųjų vertybių, atsilaikė prieš šėtono bauginimus ir gundymus, laukia nuostabus gyvenimas! Bet tai jau Dievo dovana Jo išrinktiesiems. Jais galime būti visi.

Dėkoju už pokalbį. Parengta pagal laikraštį ŠIANDIEN.

Parašykite komentarą

Top