Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > Laikraštis ŠIANDIEN. Pagrindinė grybautojų taisyklė: nepažįsti – neliesk

Laikraštis ŠIANDIEN. Pagrindinė grybautojų taisyklė: nepažįsti – neliesk

www.siandien.info; laikraštis ŠIANDIEN

Žalsvoji musmirė. Vikipedijos nuotr.

„Pagrindinė grybautojų taisyklė: nepažįsti – neliesk. Yra dviejų rūšių grybautojai. Tikrieji grybautojai renka tik 5-10 grybų rūšių. Netikrieji rauna viską iš eilės, fotografuoja ir feisbuke klausia: „kas čia?”.

Žalsvoji musmirė žudo užtikrintai, bet ilgai. Viskas užtrunka 10 dienų.

Žalsvosios musmirės pagrindinis nuodas – įvairių rūšių amanitinai, kuriems iki šiol nėra jokio priešnuodžio. Žmogų šie nuodai veikia taip pat, kaip augalą veikia roundapas, t.y. blokuoja baltymų sintezę ląstelėse, dėl ko kepenys tampa niekam tikusiu mėsgaliu…

Deja, suvokti, kad tavo skrandyje pabuvojo nuodingiausias planetos grybas, užtrunka iki dviejų parų, nes tiek gali tekti laukti, kol atsiras pirmieji apsinuodijimo požymiai (viduriavimas ir vėmimas).

Po to seka tariamas pasveikimas, žmogus ima jaustis geriau, bet tuo metu kepenys toliau tyliai ardomos. Kai prasideda trečia apsinuodijimo stadija (tas pats vėmimas ir viduriavimas), žmogus kepenų praktiškai jau neturi ir atsisako veikti visi kiti organai.

Laikoma, kad mirtina dozė suaugusiam – ketvirtadalis subrendusio grybo kepurėlės (30 gramų). Bet rimtai apsinuodyti galima ir nuo pusės šaukšto sriubos, kurioje išvirta viena kepurėlė šio grybo.

Grybų nuodų niekaip neveikia virimas, kepimas, džiovinimas. Vaikai žymiai jautresni. Kas antro išgelbėti nepavyksta, o išgelbėtus visą gyvenimą lydi kepenų ir inkstų nepakankamumas”.

Visą gamtininko Andrejaus Gaidamavičiaus straipsnį „Nevalia eiti grybauti, kol neišmokai pažinti žalsvosios musmirės“ skaitykite laikraštyje ŠIANDIEN.

Naujas ŠIANDIEN numeris – jau prekyboje, prenumerata visuose Lietuvos pašto skyriuose, www.prenumeruok.lt, www.prenumeruoti.lt; www.siandien.info

Parašykite komentarą

Top