Jūs esate
Pagrindinis > Verslas > Etiketas > Naujas ŠIANDIEN numeris: Valstybės kontrolė, atlikusi energetikos sektoriaus valdymo auditą, paskelbė šokiruojančias  išvadas

Naujas ŠIANDIEN numeris: Valstybės kontrolė, atlikusi energetikos sektoriaus valdymo auditą, paskelbė šokiruojančias  išvadas

www. siandien.info, laikraštis ŠIANDIEN

Valstybės kontrolė, atlikusi energetikos sektoriaus valdymo auditą, paskelbė šokiruojančias  išvadas.

ESO direktorius R. Radvila ir energetikos ministras D. Kreivys kratosi atsakomybės,  kaltina kitus – valstybinį energetikos reguliuotoją (VERT) ,  Valstybės kontrolę (VK), tačiau savo kaltės, kad mausto ir apvaginėja elektros vartotojus,  neįžvelgia.

Į ŠIANDIEN klausimus atsako Lietuvos Respublikos Seimo Audito komiteto narys Artūras SKARDŽIUS.  

Po auditorių išvadų, visuomenėje kilus pasipiktinimui, darbo pagaliau ėmėsi ir prokurorai. Ką energetikos sektoriuje atskleidė valstybinis auditas?

VK auditas apnuogino ilgai nuo visuomenės akių slėptas problemas „Ignitis grupės“ monopolizuotame energetikos sektoriuje. Viešumoje energetikų atžvilgiu paprastai buvo girdimos tik liaupsės. Visi išdrįsę „Igničiui“ paprieštarauti, ar  suabejoti jo veikla,  buvo, liaudiškai tariant,  malami į miltus ir drabstomi purvais.

„Ignitis“ negailėjo pinigų viešosios nuomonės formuotojams.  Perkama buvo ir tyla. Tuo tarpu valstybės auditoriai nustatė, kad 2016–2021 m. laikotarpiu ESO nuo mūsų nugvelbė 160 milijonų eurų ir nesiruošia artimiausiu laiku jų grąžinti, nes, girdi,  neturi iš ko.

Elektros vartotojų sumokėti 160 mln. Eur.,  kurie turėjo būti investuoti į nusidėvėjusią elektros tinklų infrastruktūrą, tačiau ESO buvo išmokėti dividendais motininei įmonei „Ignitis“ bei panaudoti kitoms reikmėms.

VK teigimu, permoka bus pradėta grąžinti tik po 10 metų, o visiškai grąžinta – iki 2036 m. ESO direktorius R. Radvila ir energetikos ministras D. Kreivys kratosi atsakomybės,  kaltina kitus –  valstybinį energetikos reguliuotoją (VERT) , VK, tačiau savo kaltės, kad mausto ir apvaginėja elektros vartotojus, neįžvelgia.

Vertėtų jiems priminti 2021 m. rugsėjį, kai valstybinis reguliuotojas sprendė klausimą dėl tų pačių  160 mln. Eur.  grąžinimo vartotojams per artimiausią 2022–2026 m. laikotarpį. VERT paskelbus, kad vartotojams ketinama grąžinti 160 mln. Eur. permoką, rinkoje beveik penktadaliu  krito „Ignitis grupės“ akcijų vertė.

Prasidėjo „Ignitis grupės“ akcijų išpardavimas. Privatūs „Ignitis“ akcininkai, tarp kurių buvo ir tuometis finansų viceministras G. Norkūnas ir pats energetikos ministras D. Kreivys, tikėtina, dar nė vienas šios konservatorių vyriausybės pareigūnas, puolė į paniką.

Susirūpinę, kad jų finansinis turtas gali stipriai nuvertėti, o riebūs  dividendai liks tik prisiminimuose, ėmė spausti VERT, kad įsiskolinimo vartotojams grąžinimas būtų nukeltas į 2036 metus. VERT vadovas R. Pocius, neatlaikęs Energetikos ir Finansų ministerijų bei „Ignitis“ spaudimo, vartotojus paliko likimo valiai ir ESO malonei.

Taigi, vartotojai likimo valiai buvo palikti per pačią 2022 m. prasidėjusią energetinę krizę. Deja, ką energetikos sektoriuje atskleidė valstybinis auditas – tai tik ledkalnio viršūnė. Kita vertus, net ir toks auditas  būtų sunkiai įsivaizduojamas  prezidentės D. Grybauskaitės laikais. Visą dešimtmetį svarbiausi sprendimai energetikos sektoriuje buvo priiminėjami ir laiminami tik S. Daukanto aikštės rūmuose. O besibaigiant Prezidentės antrajai kadencijai,  jos patarėjai buvo susodinti į  svarbiausių energetikos įmonių vadovų kėdes.

Visą straipsnį skaitykite naujausiame ŠIANDIEN numeryje. Laikraštį įsigyti galima visuose prekybos centruose, visur, kur prekiaujama spauda.

Parašykite komentarą

Top