Jūs esate
Pagrindinis > Redaktorius rekomenduoja > Ignas Vėgėlė. Kas liko iš Konstitucijos? Reikia nebijoti telktis. Ir veikti

Ignas Vėgėlė. Kas liko iš Konstitucijos? Reikia nebijoti telktis. Ir veikti

Ignas VĖGĖLĖ, www.siandien.info

Prieš 31-erius metus visa Lietuva referendumu priėmė Konstituciją. J. Marcinkevičiaus rašytoje preambulėje, lyg Konstitucijos esencija, išryškėja pilietinės Tautos, „išsaugojusios savo dvasią, gimtąją kalbą, raštą ir papročius“, gyvybingumo ir sugyvenimo Sutartis. Tautos, kuri savo Konstitucija siekia „atviros, teisingos, darnios pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės“.

Pirmuosiuose KONSTITUCIJOS straipsniuose pabrėžiamas Tautai priklausantis suverenitetas, draudimas savintis visai Tautai priklausančias galias, teisė ir pareiga svarbiausius Tautos gyvenimo klausimus spręsti referendumu bei kiekvieno teisė priešintis bet kam, kas prievarta kėsinasi į Tautos priimtą konstitucinę santvarką.

Ignas Vėgėlė. Redakcijos archyvo nuotrauka.

Konstitucija įsakmiai nustato, kad valdžios galias riboja Konstitucija. Po pamatinio I-ojo skirsnio, visas II-asis skirsnis skiriamas žmogaus teisėms ir laisvėms, juk jos – Lietuvos nepriklausomos valstybės pamatas ir sąlyga. Pabrėžiant kiekvieno teisę ginti savo teises remiantis Konstitucija.

Kas iš Konstitucijos liko? Gražus, bet tuščias tekstas.

Per tris dešimtmečius Konstitucijos įpareigojimai tapo neįveikiama užduotimi ne tik dažnam politikui, bet ir kai kuriems aukštus postus užimantiems teisininkams.

Kažkada net 75 proc. dalyvavusių referendume patvirtinta Konstitucija buvo Lietuvos Demokratijos ir Laisvės dokumentas. O dabar – panašus skaičius Lietuvos žmonių peikia demokratijos veikimą Lietuvoje, nepasitiki Seimu ir Vyriausybe.

Dar prasčiau vertina teismų darbą. Ir blogiausia tai, kad niekas iš tų trijų valdžios grandžių nesiaiškina priežasčių. Rimčiausių grėsmių valstybės išlikimui ir nepriklausomybei. Nes viską užgožia konformizmas, baimė, nekompetencija ar koks nors smulkus asmeninis interesas.

  •  Buvęs Konstitucinio teismo pirmininkas, VDU teisės fakulteto dekanas leidžia sau žeminti ir koneveikti teisėją, priėmusią jam nepatikusį sprendimą dėl tos pačios lyties partnerystės įregistravimo. Kartu siūlo netiesiogiai susidoroti su teisėju dėl priimto sprendimo – juk nelojali Lietuvai;
  • Analizuodama Covid-19 pandemijos priemones, Konstitucinį teismą bando gėdinti Europos Komisija ir teisingumo (Rule of Law) ataskaitoje rašo: „…Belgijoje ir Lietuvoje konstituciniai teismai ir toliau raginami užtikrinti, kad veiksmai, kurių imtasi, atitiktų konstitucines normas“. Atsakau Komisijai: „paragintas“ Konstitucinis teismas nusprendė, kad atitinka. O bylą sprendė ir tie teisėjai, kurie buvo išreiškę savo išankstinę nuomonę ar net buvo svarstę šį klausimą Seime;
  • Ilgą laiką slėpusi nuo Lietuvos žmonių, valdžia galų gale buvo priversta pripažinti, kad nekilnojamojo turto mokestį Lietuvai sugalvojo ne ES, o pati Lietuva vos pasibaigus Seimo rinkimams. Pamenate, prieš rinkimus žadėjo daugiau demokratijos, pabrėždami mokesčių stabilumą, veiklos skaidrumą ir įsiklausymą?

Nebetęsiu. Su Konstitucijos diena sveikinsiu visus tuomet, kai gyvenimas Lietuvoje bent žingsneliu priartės prie Konstitucijos teksto. Kai pasveiks teisinė valstybė. Bet norint kad jie išgirstų, reikia nebijoti telktis. Ir veikti.

Juk mūsų – dauguma.

Parašykite komentarą

Top