Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > Pasaulio sveikatos organizacija giria A. Dulkį: Lietuva yra visapusiškai pasirengusi pokyčiams

Pasaulio sveikatos organizacija giria A. Dulkį: Lietuva yra visapusiškai pasirengusi pokyčiams

www.siandien.info

Lietuvoje lankėsi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovai, kurie baigdami savo misiją Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) ir socialiniams partneriams pristatė vizito metu atlikto tyrimo išvadas apie Lietuvoje planuojamus pokyčius sveikatos apsaugos srityje. Tarptautinės organizacijos ekspertai pasidalijo savo įžvalgomis, praktiniais patarimais bei gerosios praktikos pavyzdžiais iš kitų pasaulio valstybių.

Numatyta, kad reforma vyks visose šalies 60-tyje savivaldybių ir užtruks penkerius metus. Jai finansuoti suplanuota 710,9 mln. eurų Europos Sąjungos ir valstybės biudžeto lėšų.

Susitikimo metu pristatyti bendri PSO ekspertų pastebėjimai apie Lietuvos sveikatos apsaugos sistemą, aptarta, kaip būtų galima stiprinti sveikatos priežiūros paslaugų teikimą regionuose, kodėl svarbu stiprinti gydytojų darbą ir bendradarbiavimą komandose. Galiausiai, pateikti patarimai, kaip efektyviai išnaudoti turimą žmogiškųjų resursų potencialą, užtikrinti lyderystę ir pasitikėjimą tarp medikų ir vadovų.

Dalindamiesi savo įžvalgomis, PSO ekspertai pabrėžė, kad Lietuva yra visapusiškai pasirengusi pokyčiams sveikatos apsaugos sistemoje.

Arūnas Dulkys. Redakcijos archyvo nuotrauka.

„Akivaizdu, kad Lietuvai sveikatos apsaugos reforma yra būtina. Dabar yra pats tinkamiausias laikas priimti sprendimus, kurie padėtų gyventojams laiku gauti kokybiškas sveikatos priežiūros paslaugas. Vizito Lietuvoje metu įsitikinome, kad čia dirbantys gydytojai, slaugytojai ir kiti medicinos darbuotojai yra itin aukštos kvalifikacijos specialistai, tikintys savo darbu. Esame įsitikinę, kad sveikatos apsaugos reforma Lietuvoje gali būti įgyvendinta sėkmingai ir atnešti daugybę teigiamų pokyčių ir medikams, ir pacientams“, – susitikimo metu tvirtino PSO Europos pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė Melitta Jakab.

Susitikimo metu buvo peržiūrėti ir įvertinti siūlomi pokyčiai, nustatyti galimi sveikatos priežiūros įstaigų tinklo restruktūrizavimo sėkmės veiksniai ir galimos rizikos, parengtos galimų rizikų mažinimo strategijos, susitarta dėl prioritetinių tolesnių reformos įgyvendinimo žingsnių, aptariant ir PSO vaidmenį juose.

Numatyta, kad reforma vyks visose šalies 60-tyje savivaldybių ir užtruks penkerius metus. Jai finansuoti suplanuota 710,9 mln. eurų Europos Sąjungos ir valstybės biudžeto lėšų.

Opozicijos atstovai kritikuoja reformą, teigdami, kad šeimos gydytojai taps biurokratais, eilės pas specialistus ilgės, o paslaugų prieinamumas – mažės. Seime svarstant reformą grupė šeimos gydytojų buvo surengę kelis protestus, baimindamiesi, kad po reformos jų darbas iš esmės taps administracinis, nes pacientai patys galės nuspręsti, pas kokį specialistą eiti, ir tai tik padidins eiles.

Sveikatos apsaugos ministerija tokią kritiką atmeta sakydama, kad medikai remiasi tik prielaidomis. Reformuojant sistemą būtų kuriamas naujas ligoninių tinklas, atsižvelgiant į geografinį prieinamumą pacientams, paslaugų daugiaprofiliškumą bei kokybę ir skubiosios pagalbos užtikrinimą visą parą, nustatomas bazinis medicinos paslaugų paketas, privalomas visoms įstaigoms.

„Norėsi pasirinkti gydytoją, turėsi pakloti apvalią sumelę Ligonių jau nebėra, kur dėti”, – sako atvirai medikai.

Tuo tarpu ministerija aiškina, kad jeigu gydymo įstaiga kurių nors paslaugų bus nepajėgi teikti, ji galės sudaryti sutartį su kita privačia ar savivaldybės, valstybės įstaiga. Nustatyta, kad tokios sutartys galės būti sudaromos, nepaisant apskričių ir savivaldybių ribų, bendradarbiaujant toje teritorijoje esančioms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms ir savivaldybėms.

Asmens sveikatos priežiūros įstaigai neatitinkant nurodytų kriterijų, ji galės jungtis prie kitos įstaigos, tapti savivaldybės sveikatos centru arba nieko nekeisti, tai yra nepriklausyti tinklui. Be to, savivaldybėse bus kuriami nauji dariniai – sveikatos centrai, kurie rūpintųsi visuomenės sveikata, teiktų ambulatorinės sveikatos priežiūros paslaugas, skubią medicinos pagalbą, dienos paslaugas, vidaus ligų stacionarines paslaugas, užsiimtų ilgalaike priežiūra. SAM teigimu, dėl pertvarkos gerės apmokėjimo sistema, mažės perteklinė hospitalizacija.

Parašykite komentarą

Top