Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Savaitraštis ŠIANDIEN.Kas nori atimti Dievo ir prancūzų dovaną iš Lietuvos (2)

Savaitraštis ŠIANDIEN.Kas nori atimti Dievo ir prancūzų dovaną iš Lietuvos (2)


Gintautas KNIUKŠTA, savaitraštis ŠIANDIEN

Šiemet sukanka 30 metų, kai Prancūzijos nacionalinio geografijos instituto mokslininkai nustatė, kad Europos geografinis centras yra Lietuvoje, 26 km į šiaurę nuo Vilniaus. Kodėl šiandienė valdžia nusprendė Europos geografinį centrą parduoti „viešojo aukciono būdu“?

Niekas nelaukė
Praėjusį sekmadienį apsilankiau Europos geografiniame centre. Išvažiavę į A14 (Molėtų) plentą ir pasukę Utenos kryptimi, netrukus rasite nuorodą į Europos geografinį centrą.

1989 m. Prancūzų geografinio instituto mokslininkai nustatė, kad Europos geografinis centras yra netoli Girijos ežero, šiuo metu centro vietoje yra sutvarkyta visa infrastruktūra, įrengta aikštelė automobiliams, pastatytas G. Jokūbonio sukurtas paminklas, įrengtas lankytojų centas.

1989 m. Prancūzų geografinio instituto mokslininkai nustatė, kad Europos geografinis centras yra netoli Girijos ežero, šiuo metu centro vietoje yra sutvarkyta visa infrastruktūra, įrengta aikštelė automobiliams, pastatytas G. Jokūbonio sukurtas paminklas, įrengtas lankytojų centas.

Kažkada lankytojų centras dirbo ir savaitgaliais. Deja, dabar tik žmonių įspaustos pėdos sniege rodo, kad ši vieta turistų sulaukia ir šaltą žiemą, ir šventinėmis dienomis.

Tik niekas jų čia nelaukia. Takai nenuvalyti, lankytojų centro durys užrakintos.

Radau ir prezidento Algirdo Brazausko sodintą ąžuoliuką, tik lentelė, bylojanti, jog ąžuoliuką prezidentas sodino 2004 metais, paslėpta giliai po sniegu.

Žmonės iki šiol čia važiuoja, ir ne tik iš Lietuvos, nes lankytojų centre galima gauti sertifikatą, pažymintį, kad buvote Europos centre.
Čia pat galima užlipti į Bernotų piliakalnį, nuo kurio atsiveria puikūs apylinkių vaizdai.

Profesorė Zina Gineitienė, anksčiau dėsčiusi ekonomiką keliuose universitetuose, pasakojo, kad valstybė neišsaugojo šio piliakalnio, o jį, kaip nuosavybę, susigrąžinęs lenkas dabar siūlo parduoti už 2,5 milijono eurų ir statyti ant piliakalnio namą pilį.

Netoliese golfo klubo namai, šioje vietovėje kaip niekur kitur ypač gausu užrašų „Privati nuosavybė. Įeiti griežtai draudžiama“. Nesvarbu, kad netoliese arba pačiame sklype telkšo vandens telkinys, o pakliūti prie jo turi turėti teisę kiekvienas norintis.

Gal tikrai kažkas nusižiūrėjo šį nuostabų gamtos kampelį, o ūkio viceministras G. Miškinis lengva ranka brūkštelėjo Turto bankui – „Privatizuokime Europos geografinį centrą“…

„Reikia paskelbti tautai, gal atsirastu rėmėjų, būtų labai neprotinga, valstybei tiek įdėjus lėšų, dabar visko netekti. Reprezantacinė vieta paruošta ir skulptoriaus, šviesaus atminimo Gedimino Jokūbonio darbas ir kūryba būtų nuvertinta“, – kalbėjo profesorė Zina Gineitienė.

Jai antrina Europos Komisijos narys Vytenis Andriukaitis. Anot jo, jeigu Europos vidurį turėtų vokiečiai ar prancūzai, tai visas pasaulis apie tai žinotų, o Lietuva tyliai nori nusikratyti šia Dievo dovana.

Tarptautinis projektas

Mes, dabartiniai Lietuvos pensininkai, 1991 metais apgynėme Nepriklausomybę, šių žmonių nusavintomis pensijomis gelbėjome krizę ES, ką čia mums reiškia išlaikyti šį prestižinį žemės lopinėlį“, – kalbėjo Zina Gineitienė.

„Dabar žemę užklojo sniegas, bet greitai ateis pavasaris, gamta sužaliuos, nupjausime žolę, nudažysime suoliukus, atsiras ir savanorių talkininkų, ne tiek daug tų lėšų centrui išlaikyti ir reikės, bus surinkta pinigų už pažymėjimus, kurie įteikiami kiekvienam norinčiam turistui, kad jis lankėsi Europos geografiniame centre“, – kalbėjo profesorė.

Anot Z. Gineitienės, reikia pasiūlyti studentams, būsimiems architektams, kad šie dalyvautų konkurse dėl geografinio centro plėtros, gal atsirastų ir ES pinigų.

„Tikiu, kad išsaugosime šį žemės lopinėlį. Žemė – tautos namai, o jei bus nuspręsta parduoti, tuomet Lietuvos pensininkai, tikiu, susimes po 10 eurų ir išgelbės šį centrą.

Prieš 12 metų profesorė kartu su Vilija Turienė parengė tarptautinį projektą „Europos Tėvynė – Europos kontinento geografiniame centre“.
Projekto paskirtis buvo skatinti Europos šalių sanglaudą ir kultūrinį dialogą, atlikti švietėjišką funkciją, sukurti naujų darbo vietų, pagyvinti turizmo infrastruktūrą ir suaktyvinti vietinį bei atvykstamąjį turizmą, išnaudojant Europos geografinio centro buvimą kaip Lietuvos nacionalinę vertybę visuomenės reikmėms, propaguoti kultūrų įvairovę ir padėti išsaugoti nacionalinį kiekvienos šalies identitetą globalizacijos ir kultūrinės niveliacijos epochoje, gerinti Lietuvos įvaizdį pasaulyje.

Projekto įgyvendinimo teritorijoje, kurioje stilizuotai atkartotas Europos žemėlapis, įkuriama ekspozicija, propaguojanti skirtingų Europos žemyno šalių kultūrinio paveldo įvairovę.

Atskirų šalių ekspozicijos joms išskirtame sklype pagal žemėlapyje užimamą geografinę padėtį takais, tilteliais ar kitais būdais jungtųsi vienos su kita ir gražiai komponuotųsi tarpusavyje. Ekspozicija kuriama kaip kultūros parkas, derantis su supančia žaluma.

Skirtingų šalių kultūros įnašas turėtų būti atspindėtas įvairiais, lengvai atpažįstamais simboliais. Siūlyti būdą sukurti Lietuvos ekspozicijai, atspindinčiai jos indėlį pasaulio mene ir moksle. Kitų šalių ekspozicijų vizijos bus kuriamos konkurso būdu jų pačių tėvynėje, tvirtinant žiuri komisijai Lietuvoje.

Meninei koncepcijai, kultūriniams simboliams ir kitiems akcentams kurti turi būti naudojamos natūralios medžiagos bei tinkantys šiai aplinkai daugiamečiai visžaliai augalai ir jų kompozicijos. Ant aukščiausios kalvos jaunuolyne (saugojama teritorija „Natura 2000“) numatyta pastatyti apžvalgos bokštą.

Susipažino su skulptoriumi

Po publikacijos „Kas nori atimti Dievo ir prancūzų dovaną Lietuvai“ išspausdinimo atsiliepė vilnietis V. Janulis. Jis papasakojo tokią istoriją.

„Paskaičiau ŠIANDIEN apie geografinį Europos centrą. Galiu pasigirti, kad tą vietą aš pirmas pažymėjau. Mano iniciatyva ir pagal mano projektą buvo pagaminta granitinė plokštė. Buvo 1990 metų ruduo.

Tik padėjus plokštę ir pažymėjus Europos centro vietą, prie piliakalnio privažiuoja volga, išlipa skulptorius Gediminas Jokūbonis ir klausia manęs, ar kartais aš nežinau, kur yra Europos centras.

Pasigyriau, kad ką tik pažymėjau. Nuvedžiau jį į tą vietą. Nufotografavau.

Mano iniciatyva keletą metų buvo organizuojamas pirmasis Lietuvoje tarptautinis bėgimo maratonas „Europos centras–Vilnius“.

Tęsinys kitame numeryje. Pradžia Nr. 1 ( 30).

Parašykite komentarą

Top