Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > Į Seimą kreipėsi Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja

Į Seimą kreipėsi Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja

www.siandien.info

Gegužės 24 d., antradienį, 10.10 val. Seimo posėdyje į parlamentarus kreipėsi Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja.

www.alkas.lt nuotr.

Gegužės 21-ąją baltarusiai mini Politinio kalinio dieną, gegužės 23 d. sukanka vieni metai nuo atmintino įvykio, kai Aliaksandro Lukašenkos režimas privertė civilinio skrydžio Atėnai–Vilnius lėktuvą leistis Minske, sulaikė kelis to skrydžio keleivius, viena jų – Sofija Sapiega – Lukašenkos teismo jau nuteista 6 metų laisvės atėmimo bausme. Be to, gegužės 29 d. sukanka dveji metai, kai S. Cichanouskajos vyras buvo sulaikytas (šiais metais nuteistas 18 metų laisvės atėmimo bausme)

Prieš tapdama politine veikėja, S. Cichanovskaja dirbo mokytoja, buvo visuomenininkė. Jos vyras yra žymus Baltarusijos aktyvistas, Youtube kanalo vedėjas Sergejus Cichanovskis, suimtas prieš pat 2020 m. prezidento rinkimus.

2020 m. gegužės 29 d. suėmus S. Cichanovskajos vyrą ji pranešė kandidatuosianti į šalies prezidentus vietoje jo. 2020 m. liepos 14 d. ji buvo oficialiai įregistruota šalies rinkimų komisijoje kaip nepriklausoma kandidatė.

 Po jos įregistravimo S. Cichanovskajai paramą išreiškė kiti A. Lukašenkos suimti oponentai Valerijus Cepkalo ir Viktoras Babaryka. Prie S. Cichanovskajos rinkimų kampanijos prisijungė V. Babarykos štabo vadovė Marija Kolesnikova ir V. Cepkalo žmona Veronika Cepkalo. Šios trys moterys tapo rinkimų kampanijos simboliu.

Reaguodamas į šias kandidates A. Lukašenka pareiškė, kad neįmanoma Baltarusiją valdyti moteriai ir šalis tam nepasiruošusi. Tuo tarpu S. Cichanovskaja susilaukė grasinimų, o jos vaikai buvo išvežti į užsienį dėl saugumo užtikrinimo.

S. Cichanovskaja teigė einanti į rinkimus dėl meilės savo įkalintam vyrui. Taip pat ji savo svarbiausiu tikslu iškėlė laisvų ir sąžiningų rinkimų surengimą. Tapusi prezidente ji ruošiasi per 6 mėnesius surengti naujus šalies parlamento rinkimus.

Praėjus rinkimams, kuriuose pagal valdžios organų skaičiavimus A. Lukašenkai surinkus 80 , o S. Cichanovskajai 10 proc. balsų, Baltarusijos miestuose prasidėjo masiniai protestai ir žmonių pasipriešinimas tokių rinkimų rezultatams.

Rugpjūčio 10 d. S. Cichanovskaja buvo sulaikyta centrinio šalies rinkimų komiteto būstinėje ir laikoma apie 7 val. Po to naktį į rugpjūčio 11 d. ji buvo nuvežta į Lietuvą, kurioje jau anksčiau buvo išsiųsti jos vaikai.

 Tuo tarpu A. Lukašenka vakar apkaltino Lenkiją bandymu užgrobti Vakarų Ukrainą.

 Pirmadienį Sočyje susitikus Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir neteisėtam Baltarusijos vadovui Aliaksandrui Lukašenkai, pastarasis išreiškė rūpestį, kad jam kelia nerimą Vakarų veiksmai, kuriais siekiama „suskaldyti“ Ukrainą, kaip pranešė Baltarusijos valstybinė agentūra „BelTA“.

. „Nesuprantamas Lenkijos prezidento Andrzejaus Dudos elgesys vakar Kijeve. Beje, jis Lenkijoje praktiškai nieko nesprendžia. Jis rengia šias klastotes“, – teigė neteisėtas Baltarusijos vadovas.​Jis taip pat apkaltino NATO ir Lenkiją, kad šie bando užgrobti vakarinę Ukrainos dalį vykstant karui ir galiausiai paliks ją tokią, kokia ji buvo iki 1939 m.

„Jų strategija taikoma ir Vakarų Baltarusijai. Todėl esame budrūs. Kaip jau sakiau, ukrainiečiai turės mūsų prašyti, kad užkirstume kelią šios vakarinės dalies ir kitų dalių atskyrimui nuo Ukrainos,“ – pridūrė A. Lukašenka.

Baltarusija taikys mirties bausmę už pasikėsinimą įvykdyti teroro aktą Baltarusija apkaltino opozicijos kanalo NEXTA įkūrėjų teroristinės organizacijos valdymu Baltarusijos vadovas nepateikė jokių savo teiginių įrodymų.

 Praėjusią savaitę A. Lukašenka pritarė šalies baudžiamojo kodekso pakeitimams, pagal kuriuos už pasikėsinimą įvykdyti teroro aktą būtų baudžiama mirties bausme, pranešė Rusijos naujienų agentūros „Interfax“ ir „RIA Novosti“. Baltarusijos parlamentas pritarė mirties bausmės taikymo išplėtimui po to, kai aktyvistai bandė sabotuoti dalį geležinkelių tinklo, kad Rusijai būtų sunkiau dislokuoti pajėgas invazijai į Ukrainą.

Parengta pagal spaudos pranešimus.

Parašykite komentarą

Top