Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Vilniaus senamiesčio gatves užliejo šurmuliuojantis Kaziuko savaitgalis

Vilniaus senamiesčio gatves užliejo šurmuliuojantis Kaziuko savaitgalis

Kiekvienais metais kovo pirmomis dienomis vyksta pats gausiausias tautodailininkų ir liaudies meistrų sambūris Vilniuje.

Kaziuko mugės ištakos siekia XVII a. pradžią. Mugė rengiama paskutinį savaitgalį prieš Šv.Kazimiero dieną.

Lietuvos globėjo Šv. Kazimiero šventė XIX a. peraugo į mugę. Ji yra viena ryškiausių kalendorinių švenčių, turinti šimtmečių tradicijas, kiekvieną kartą pristatanti išmoningus rankų darbo gaminius ir neturinti lygių aplinkiniuose kraštuose.

Mugė pritraukia kelis šimtus tūkstančių lankytojų. Trečiąją mugės dieną vyksta šventinės teatralizuotos eitynės, kuriose dalyvauja, kaip ir senais laikais, žymiausi amatininkai, liaudies meno, senovės amatų propaguotojai. Amatininkų, tautodailininkų eitynės Vilniaus gatvėmis ypatingos dėl to, kad reiškia meistrų vienybę ir nusiteikimą po viena vėliava siekti bendrų tikslų

Į Kaziuko mugę suguža ne tik atokiausių Lietuvos kampelių, bet ir kaimyninių šalių amatininkai. Mugėje visada gausu ne tik liaudies meistrų pagamintų daiktų, bet ir renginių.

Šv. Kazimiero kulto ir Kaziuko mugės istorinės datos

1458 m. spalio 3 d. Krokuvoje, Vavelio pilyje karaliui Kazimierui Jogailaičiui ir Elžbietai Habsburgaitei gimė sūnus Kazimieras.

1471 m. trylikametis karalaitis dalyvavo karo žygyje į Vengriją, kovojo dėl jos sosto.

1484 m. kovo 4 d. auštant, karalaitis Kazimieras mirė Gardine, iškankintas džiovos ir askezės.

1501 m. Erazmui Vitelijui (Ciolekui) pranešus apie stebuklus, nutikusius prie karalaičio karsto, popiežius Aleksandras VI suteikė Karališkosios koplyčios lankytojams visuotinius atlaidus.

1513 m. Andrius Kšyckis sukūrė pašlovinimo odę karalaičiui .

1517 m. pradėtas karalaičio Kazimiero beatifikacijos procesas. Į Lietuvą pasiųsti popiežiaus pasiuntiniai tyrinėti ir aprašyti karalaičio gyvenimo

1521 m. popiežiaus legatas Zacharijas Fereris Krokuvoje išleido karalaičio Kazimiero gyvenimo aprašymą.

1602 m. lapkričio 7 d. popiežiaus Klemenso VIII breve karalaitis Kazimieras paskelbtas šventuoju.

1604 m. gegužės 10 d. į Vilnių iškilmingai įnešta popiežiaus Romoje pašventinta Šv. Kazimiero vėliava, gegužės 12 d. padėtas kertinis akmuo Šv. Kazimiero bažnyčiai.

1609 m. Vilniaus universiteto studentai suvaidino pjesę apie Šv. Kazimierą, dalyvaujant valdovui Zigmantui Vazai.

1636 m. Šv. Kazimieras paskelbtas pirmuoju Lietuvos dangiškuoju globėju, jo kasmetinės paminėjimo iškilmės pratęstos iki oktavos; karalaičio palaikai perkelti į Karališkąją koplyčią.

1655 m. Vilnių okupavus rusų kariuomenei, Šv. Kazimiero karstas 8 metus buvo saugomas Roženkos miestelyje.

1953 m. Katedra buvo uždaryta tikintiesiems, Šv. karalaičio Kazimiero palaikai perkelti į Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčią .

1989 m. kovo 4 d. Šv. Kazimiero palaikai iškilmingai sugražinti į Karališkąją koplyčią Arkikatedroje.


.

Parašykite komentarą

Top