Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > A. Gaidamavičius. Būsimoji premjerė neišgirdo prašymo parodyti moterišką jautrumą Gamtai

A. Gaidamavičius. Būsimoji premjerė neišgirdo prašymo parodyti moterišką jautrumą Gamtai

Andrejus Gaidamavičius, gamtininkas,Labanoro klubo prezidentas

Kai naujoji koalicija pradėjo svarstyti kandidatūras į ministrų postus, Liberalų sąjūdis pats pirmas viešai paskelbė, kad norėtų Aplinkos ministerijos, valdančios visus šalies gamtos išteklius. Pasiūlytas jų kandidatas į ministrus Simonas Gentvilas savo viešais pasisakymais, savo darbu ir balsavimais Aplinkos apsaugos komitete ne kartą parodė, kad jis yra ne gamtosaugininkų pusėje.

Todėl, kad nereiktų dar ketverius metus rengti protestų dėl miškų kirtimų, dalyvauti nesibaigiančiose diskusijose be jokių rezultatų, turime palaikyti tuos kandidatus į ministrus, kurie būtų VERTYBIŠKAI palankesni gamtos apsaugai. Liberalų sąjūdis, deja, vertybiškai nesisieja su gamtos apsauga, kad ir kaip jie dabar gražiai šnekėtų.

Jie gins verslo interesus, miško savininkų privačią nuosavybę, ką ir darė iki šiol. Ir tegul daro toliau. Bet į Aplinkos ministeriją pagaliau turi ateiti tokie žmonės, kad ji taptų vėl Aplinkos APSAUGOS ministerija. Iki tol mes turėjome tik medžiotojus ir gamtos sandėlio vedėjus, kurie nelabai klausėsi visuomenės nuomonės.

O juk gamta yra visų mūsų turtas. Pirmiausia nematerialus turtas, paveldas, mūsų sveikatos šaltinis ir namai milijonams būtybių rūšių. Todėl Labanoro klubas parengė peticiją (ją galima rasti interneto puslapyje www.peticijos.lt), kuria ragina Tėvynės Sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus, kaip laimėjusią partiją, prisiimti atsakomybę už šalies aplinkosaugą, o ne numesti ją koalicijos partneriams, kaip mažai politiškai reikšmingą dalyką. Parodykime, kad aplinkosauga negali likti paskutinėje vietoje ir pasirašykime.

Pasibaigus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos valdymo laikotarpiui labai tikėjomės, kad pagaliau pasibaigs tyčiojamasis iš Lietuvos gamtos. Bet dabar iškilo grėsmė, kad vėl 4 metus neturėsime ramybės. 2018 metais Simonas Gentvilas, kuris jau nominavo save į ministro postą, „feisbuke“ rašė: „Miškas ne nafta, kuri gali pagulėti, kol kažkada bus išsiurbta. Laiku nenupjautas miškas pūva, tampa malkomis ir į atmosferą išleidžia sugautą CO2. Miškas Lietuvoje kertamas per lėtai. Tai žalinga ir klimatui, ir biudžetui“.

Dabar jis jau nebegina šių žodžių ir DELFI patikino, kad yra už kirtimų ribojimą saugomose teritorijose. Klausimas, kodėl tik dabar. Dar prieš mėnesį jo pozicija dėl saugomų teritorijų buvo visiškai kita. Rugsėjo 16 dieną, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje buvo balsuojama dėl galimybių griežčiau saugoti ypatingai vertingus miškus, leidžiant suteikti jiems I ir II miškų grupės statusą.

Jūs girdite? TIK DĖL GALIMYBIŲ tai padaryti. Buvo trys balsavimai ir tik Simonas Gentvilas bei valstietis Kęstutis Bacvinka visus tuos tris kartus nepakėlė rankos. Jeigu Simonui Gentvilui nepatinka net teorinė galimybė griežčiau saugoti draustinius, tai kokių jis praktinių veiksmų imsis būdamas ministru?

Pažadais galima tikėti tik tada, kai nėra to žmogaus jokių praktinių darbų, kurie įrodytų priešingai. O tokių Aplinkos apsaugos komiteto posėdžių, kuriuose Simonas Gentvilas ir miškų savininkų asociacijos vadas Algis Gaižutis mykė dėl kiekvieno bandymo sugriežtinti kirtimus, buvo daugybė ir jau bloga jų klausytis. Tikiu, kad Simonas nėra blogas žmogus, jis tiesiog atstovauja savo liberalų-ūkinį požiūrį. Bet mes nenorime tokio požiūrio į gamtą ir todėl nenorime tokio ministro. Nieko asmeniško.

Galbūt yra sričių, kurias galima liberalizuoti, bet gamtosauga jau ir taip yra per daug liberali: miškai saugomose teritorijose kertami lygiai kaip ir nesaugomose, europinės svarbos saugomoms rūšims nustatomos maksimalios kvotos medžioklei, o aplinkos apsaugos kontrolė – minimali.

Atlikti partijų programų vertinimai rodo, kad Liberalų sąjūdis neigia biologinės įvairovės nykimo problemą, nors akivaizdu, kad yra priešingai. Europos Komisija, skatinanti valstybes-nares įgyvendinti „Žaliąjį kursą”, ypatingą dėmesį kreipia į biologinės įvairovės ir natūralių gamtos buveinių spartų nykimą.

Todėl kyla klausimas, ar Liberalų sąjūdis ir jų siūlomas kandidatas į Aplinkos ministro postą, gyvena toje pačioje realybėje, kaip ir didžioji dalis visuomenės, kuri kasdien mato, kaip naikinamas šalies kraštovaizdis ir gyvoji gamta.

Vien tik draustinių per praėjusią Seimo kadenciją leista iškirsti beveik 7000 ha. Dar daugiau plynėmis paversta kitų miškų, esančių regioniniuose ir nacionaliniuose parkuose. Siekiant sustabdyti saugomų teritorijų naikinimą, buvo parengta daug Miško įstatymo pakeitimo variantų, bet visi jie, dėka tokių Seimo narių, kaip Simonas Gentvilas ir Kęstutis Mažeika, ilgiems metams įstrigo Aplinkos apsaugos komitete.

Todėl minėta peticija, kuri per pirmą parą surinko 2000 žmonių palaikymo, siekiame paraginti, kad Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai imtųsi lyderystės aplinkosaugoje. Juolab, kad konservatoriai turi kompetentingų ir sąžiningų kandidatų(-čių), tinkamų užimti Aplinkos ministro ir Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko postus.

Kartu pareiškiame, kad nei Liberalų sąjūdis, nei jų siūlomas kandidatas Simonas Gentvilas, neturi mūsų palaikymo užimant šias pozicijas.

P.S. Pati Ingrida Šimonytė teigė, kad negali būti vyriškų ir moteriškų ministerijų. Aplinkos ministerija iki šiol buvo laikoma „vyriška”. Juk taip „vyriška” yra kirsti ir medžioti. Ir nevyriška saugoti, ar ne?.. Tad labiausiai norėčiau, kad pirmą kartą per visą istoriją šį postą užimtų moteris. Kaip jau ne kartą sakiau, ši sritis jau 30 metų laukia moteriško jautrumo Gamtai.

Deja, šį rytą būsimoji premjerė pranešė, kad ji pasirinko Simoną Gentvilą…

Parašykite komentarą

Top