Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Dieveniškės šiandien – visos šalies dėmesio centre

Dieveniškės šiandien – visos šalies dėmesio centre

Gintautas KNIUKŠTA, laikraštis ŠIANDIENSakoma, kad 1939 m. Kremliuje braižant Lietuvai grąžinto Vilniaus krašto sienas, ant žemėlapio gulėjusi Stalino pypkė. Niekas neišdrįsęs jos pajudinti, tad ir apibrėžę valstybės sienos linija. Pagal patikimesnę versiją, ryžtingai suveikė šio mišrios tautinės sudėties krašto lietuviai, prašydami prijungti kraštą prie Lietuvos. Jų prašymas pasiekė aukščiausius TSRS vadovus ir 1940 m. lapkričio 6 d. Dieveniškės grąžintos Lietuvai. Tai ir buvo padaryta Lietuvos įstojimo į TSRS proga. Antrojo pasaulinio karo metu vokiečiai sunaikino gausią Dieveniškių žydų bendruomenę. 1944 m. Armija Krajova partizanai kelis kartus buvo užėmę Dieveniškes, įkūrė čia Vilniaus apygardos štabą, terorizavo gyventojus lietuvius.


Dieveniškės – nedidukas Lietuvos miestelis Šalčininkų rajone. Šiandien jis -visos šalies dėmesio centre. Iš arti mačiau tą pastatą, kuriame I. Šimonytės Vyriausybė nori apgyvendinti migrantus.

Jis stovi vos už 24 metrų nuo mokyklos, kur rugsėjo pirmąją rinksis mokytis Dieveniškių vaikai. Tas pastatas – kone miestelio centre, be jokių tvorų, šalia pagrindinės gatvės.


Pabėgėlių centrą ruošiamasi kurti pastate, kuris stovi vos už 24 metrų nuo mokyklos, kur rugsėjo pirmąją rinksis mokytis Dieveniškių vaikai.

Klausiau dievieniškių: “Ar Jūs žinote tą žmogų, kuris nusprendė čia, šitoje vietoje, šalia mokyklos įkurdinti pabėgėlių centrą?”. Jie purtė galvas, su jais niekas nesitarė, jie, kaip ir rajono valdžia, apie tai sužinojo tik iš šalies žiniasklaidos…

„Dieveniškėse mes vieningi – todėl galingi“, „Kodėl nesaugoma Lietuvos siena?“, Dieveniškės – jėga!“ – tokiais plakatais buvo vakar apkabinėti medžiai ir pastatai, prie kurių buriavosi dieveniškiai laukdami Romo Dambrausko koncerto.

Žmonės buvo atviri: jie šitokio centrinės valdžios sprendimo tikrai nesitikėjo, o patys aktyviausi citavo Lietuvos Respublikos Konstituciją: “Valdžios įstaigos tarnauja žmonėms”…


„Kur mūsų prezidentas? Jei jis neina pas mus, tai gal mes ateikime pas jį? Bet ne su malonės prašymu ar padėka už piršto pajudinimą, o su reikalavimu tvirtai stoti ir ginti konstitucines žmonių teises“, – klausė R.Dambrauskas.
Gintauto Kniukštos nuotrauka.

Dieveniškėse besitęsianti protesto akcija vakar buvo labai taiki.
Gintauto Kniukštos nuotrauka.
Gintauto Kniukštos nuotrauka.

Gintauto Kniukštos nuotrauka.
Gintauto Kniukštos nuotrauka.

Gintauto Kniukštos nuotrauka.

Dieveniškėse besitęsianti protesto akcija vakar buvo labai taiki: stalai, nukrauti saldainiais ir vandens buteliais, kelios palapinės. Žmonės nuoširdžiai plojo Romui Dambrauskui už dainas, dėkojo už jų palaikymą. Pats dainininkas irgi iš širdies kalbėjo apie situaciją, kuri susiklostė šalyje dėl valdžios aplaidumo.


„Kur mūsų prezidentas? Jei jis neina pas mus, tai gal mes ateikime pas jį? Bet ne su malonės prašymu ar padėka už piršto pajudinimą, o su reikalavimu tvirtai stoti ir ginti konstitucines žmonių teises“, – klausė R.Dambrauskas.

Susirinkę žmonės jam atsakė ir kelis kartus garsiai pakartojo: „Prezidento Nėra!“.

Dieveniškiečiai nuo šio pastato nesitraukia jau kelias dienas. Ir nesitrauks. Jie turi daugybę klausimų, į kuriuos patys neranda atsakymo. Kodėl I. Šimonytė, kiti aukšti politikai nesiruošė migrantų antplūdžiui, kodėl sprendimai priimami paskutiniu momentu, net nesikalbant su vietos bendruomenėmis . Kodėl vidaus ministrė į Dieveniškes siunčia savo patarėją ir gausias policijos palydas, o ne važiuoja pati ?

Žmonės gausiais plojimas dėkojo už kalbą Vokietijos parlamento nariui. Politikas iš Berlyno dieveniškiams pasakojo apie situaciją, kuri Vokietijoje susiklostė, kai jų šalį užplūdo pabėgėliai.

2019 metais migrantai išprievartavo apie tris tūkstančius Vokietijos moterų, taip pat ir vaikų. ” Jie visai kitokie negu mes”, – kalbėjo Vokietijos politikas.
Plačiau apie tai – artimiausiame laikraščio ŠIANDIEN numeryje.

Parašykite komentarą

Top