Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Ekonomika augo, o biudžete pinigų nėra

Ekonomika augo, o biudžete pinigų nėra

Seime surengtoje konferencijoje apie chaotiškas mokesčių pertvarkos pasekmes kartu su ekonomistais ir finansų ekspertais Biudžeto ir finansų komiteto narė Rasa Budbergytė įvertino biudžeto projekte numatytus vaiko pinigų ir pensijų padidinimus kaip kelis žaisliukus ant kalėdinės eglutės.

Tačiau iš esmės, socialdemokratės manymu, biudžeto projektas teatspindi valdančiųjų negebėjimą padaryti esmines viešojo sektoriaus darbo užmokesčio ir mokesčių sistemos pertvarkas.


„Siūlomas biudžetas yra toks mažas, kad įsipareigojimai mokytojams, mokslo darbuotojams policininkams, ugniagesiams pakelti algas yra nevykdomi. Medicinos darbuotojams planuojama algas kelti iš nerealistiškai suplanuoto Privalomojo sveikatos draudimo fondo rezervo. Iš dalies į biudžetininkų reikalavimus buvo atsižvelgta tik per protestus ir grasinimus streikais“, – konferencijoje Seime sakė R. Budbergytė.

Seimo narės manymu, su šiuo biudžeto projektu Lietuvos žmonės bus ir toliau verčiami gyventi su nemažėjančia pajamų nelygybe ir nevienodomis galimybėmis mokytis, gydytis, gauti geresnes socialines paslaugas.

„Ekonomikos augimo metais nesugebėta suformuoti pakankamo rezervo, kuris būtų reikalingas ekonomikos lėtėjimo atveju. Liūdniausia yra tai, kad valdantieji nepateikė mokestinių siūlymų didinti biudžeto pajamas iš kapitalo, o juk santykinis pajamų ir turto apmokestinimas Lietuvoje yra vienas iš blogiausių“, – sakė socialdemokratė.

Chaotiškas mokestinių pasiūlymų teikimas, neišmatavus poveikio, neįvertinus galimų žalų, R. Budbergytės manymu, rodo, kad ši Vyriausybė nesugebėjo įvykdyti rimtos mokesčių pertvarkos.

„Biudžeto pajamas mažina vis dar nepanaikintos, kai kada ne visiškai sąžiningos mokestinės lengvatos, daugeliu atvejų duodančių naudą didžiausiais pajamas gaunantiems Lietuvos žmonėms“, – kritikavo valdančiųjų formuojamą mokesčių sistemą Seimo narė.

R. Budbergytė atkreipė dėmesį, kad kol kas „valstiečių“ mokesčių pakeitimų didžiausia našta vis dėlto gula vidutines pajamas gaunančių žmonių.

„Visos pajamos, nepriklausomai nuo rūšies, turi būti apmokestinamos vienodai. Sumokami mokesčiai turi priklausyti nuo šeimos aplinkybių, pvz., vaikų ir kitų išlaikytinių skaičiaus. Turi galioti vakarietiški progresiniai mokesčių tarifai. Regresiniai vartojimo mokesčiai turi mažėti. Turtas ir kapitalas taip pat turi būti teisingai apmokestinami“, – savo viziją konferencijoje pateikė socialdemokratų frakcijos seniūnė.

Ji teigė, kad socialdemokratai siekia eiti panašiu keliu kaip, pavyzdžiui, Belgijos ir Austrijos įvykdytos darbo mokesčių reformos, kuriose, siekiant sumažinti mažiau uždirbančiųjų apmokestinimą, bet išlaikant finansinį stabilumą, didelis dėmesys buvo skirtas kovai su šešėliu, didintas aukštų darbo pajamų apmokestinimas ir kapitalo pajamų apmokestinimas. Taip pat buvo mažinamos netiesioginių mokesčių lengvatos, kelti akcizai.

Prieš prasidedant galutiniams balsavimams Seime dėl 2020 m. valstybės biudžeto, Liberalų sąjūdžio lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen dar kartą paragino valdančiuosius nekurti papildomo chaoso valstybėje įvedant naujus mokesčius. ?

„Šiandienos politinio chaoso ir suirutės sąlygomis bet koks akivaizdumas yra vertybė. Akivaizdu, kad tokioje situacijoje, kai griebiamasi ir to, ir kitko, ir visko iškart, įvedinėti naujus mokesčius yra akivaizdi kvailystė. Ypač tuomet, kai buvo pažadėta jokių mokesčių neįvedinėti. Apie tai jau daug kartų sakyta, tačiau apie tą akivaizdumą vis dėlto reikia šnekėti“, – sako Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnė, Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Liberalė dar kartą įspėjo valdančiuosius ir visuomenę apie pasekmes, kurios lauktų šalies gyventojų ir ūkio priėmus paskubomis, vienpusiškai stumiamus naujus, atsitiktinius mokesčius ir didinamus jau esančius.

Pasaulis, deja, chaotiškas, dalis to chaoso kyla iš sąmoningo veikimo, todėl akivaizdumui reikia padėti konkrečiais sprendimais. „Pavyzdžiui, kad ir tokiais: Liberalų sąjūdis tebesiūlo priimti įstatymų pataisas, kurios uždraustų tvirtinant biudžetą kartu įvesti naujus ar padidinti esamus mokesčius, kurie galėtų būti įvedami tik šešis mėnesius prieš jų įsigaliojimą. Tai padėtų bent kažkiek apriboti tą chaosą, kuris atima sveiką protą ir būtų alternatyva šiandienos valdančiųjų sprendimams“, – konferencijoje susirinkusiems tvirtino Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnė.

siandien.info, lrs.lt

Parašykite komentarą

Top