Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Gintautas Kniukšta. „Kategoriškai reikalaujame atsisakyti planų žemės gelmėse saugoti gamybos atliekas, anglies dioksidą”

Gintautas Kniukšta. „Kategoriškai reikalaujame atsisakyti planų žemės gelmėse saugoti gamybos atliekas, anglies dioksidą”

Gintautas KNIUKŠTA

Lietuvos bendruomenės ir visuomeninės organizacijos kategoriškai reikalauja, kad būtų atsisakyta planų žemės gelmėse saugoti gamybos atliekas, anglies dioksidą.

Aplinkos ministerijos, Lietuvos geologijos tarnybos, mokslininkų ir užsienio šalių patirtis rodo, kad CO² ilgalaikis saugojimas žemės gelmėse yra susijęs su rizika geriamam vandeniui, kitoms naudingosioms iškasenoms, aplinkai ir žmonių sveikatai.

Šis kai kurių suinteresuotų grupuočių sugalvotas projektas yra ekonomine, aplinkosaugine bei socialine prasme žalingas valstybei.

Įgyvendinant geologinį CO² saugojimą galimas staigus uolienų plyšių ir įtrūkių atsiradimas, galimas uolienų vientisumo pažeidžiamumas gali įtakoti požeminio geriamo vandens užteršimą. CO² ar sūrymų nutekėjimas iš CO² saugyklos į kitus požeminio vandens sluoksnius gali padidinti požeminio vandens rūgštingumą, pakeisti mineralizaciją, mobilizuoti metalus.

Kitos rizikos, kaip metano išstūmimas, saugyklos slėgio kitimas dėl injektuotų CO² dujų slėgio gali pakeisti požeminio vandens srauto greitį ir kryptį, spūdį.

Pažymėtina, kad vakarų Lietuva yra unikali, lyginant su aplinkinėmis teritorijomis, dėl čia randamų nemažų geoterminių energijos išteklių.

Tačiau teritorijos perspektyvios geoterminės energetikos vystymui netinkamos CO² saugojimui arba priešingai – įrengus CO² saugyklą nebus galima panaudoti geoterminio vandens.

Lietuva, skirtingai nuo kitų ES šalių, beveik neturi taršios pramonės. Todėl visiškai neaišku kodėl norime prisiimti kitų šalių, pramonėje naudojančių akmens anglį ir t.t., įsipareigojimus. Tokios ES šalys, kaip Austrija, Kroatija, Estija, Latvija, Slovėnija ir dalinai Čekija, Suomija, Liuksmeburgas ir kitos valstybės draudžia savo teritorijoje įrengti anglies dioksido saugyklas.

Kai dauguma ES šalių ieško naujų metodų kaip sugaudyti anglies dioksido išmetimus ir juos panaudoti antrą kartą, Vyriausybė eilinį kartą, neatlikus netgi kaštų naudos analizės, bando įtikinti, kad pirmiau įgyvendinsime, o paskui pamatysime.

Toks trumparegiškas požiūris įsileidžiant užsienio investicijas ir neatsižvelgiant į jų pasekmes perspektyvoje gali turėti neprognozuojamų padarinių šalies ateičiai.

Todėl mes pareiškiame, kad didelė dalis Žemaitijos žmonių rinkimuose į Parlamentą ir Vyriausybę rinko patikimus, žaliųjų idėjų vedamus politikus. Reikalaujame, kad būtų laikomasi tų nuostatų, kurios įrašytos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos programoje bei buvo išsakytos rinkimų metu.

„Mes reikalaujame Žemaitijos žemėje stabdyti planuojamą CO² saugyklų įrengimą ir tikimės, kad valdžia ir turtai yra ne vienintelės jūsų vertybės, kad dar rūpi mūsų vaikų, anūkų, mūsų šalies perspektyvos”, – rašoma
Kreipimosi Lietuvos Respublikos Prezidentui, Seimo nariams Lietuvos Respublikos Vyriausybei, kurį pasirašė Lietuvos bendruomenės ir visuomeninės organizacijos:
Gintautas Kniukšta Sąjūdžio „Už Lietuvos miškus“ pirmininkas
el.p. uzlietuvosmiskus@gmail.com
Vidas Pocius Asociacija „Amalių bendruomenės centras“ pirmininkas
el.p. info@amaliai.lt
Kristina Paulauskaitė Draugijos „Saulutė“ pirmininkė
el. p. zemsaulute@gmail.com
Kęstutis Ignatavičius Panevėžio JDJ pirmininkas
el.p. kestutisi2000@yahoo.com
Rimantas Braziulis Lietuvos žaliųjų judėjimas
el. p. rimas@zalieji.lt
Janina Gadliauskienė Asociacija „Pilaitės bendruomenė“ pirmininkė
el. p. pilaitesbendruomene@gmail.com
Andrejus Gaidamavičius Asociacijos „Labanoro klubas“ prezidentas
el. p. labanorovilkas@gmail.com
Romualdas Juknys Lietuvos upių gelbėjimo aljansas „Mėlynasis vingis“
el. p. romualdas.juknys@vdu.lt
Bendruomenių ir visuomeninių organizacijų vardu:
Gintautas Kniukšta Sąjūdžio „Už Lietuvos miškus“ pirmininkas

Parašykite komentarą

Top