Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Kodėl siekiama kuo ilgiau išlaikyti poste kadenciją baigusį Konstitucinio Teismo pirmininką?

Kodėl siekiama kuo ilgiau išlaikyti poste kadenciją baigusį Konstitucinio Teismo pirmininką?


Valdas VASILIAUSKAS, žurnalistas.

Valdžių atskyrimo, teismų nepriklausomumo principas veikia. Tačiau jam nuolat iškyla pavojus. Kaip ir visai demokratijai. Ne tik Lietuvoje.

Mat politinės galios centrai steigia teismus, valdančiųjų sprendimais ( Lietuvoje- Prezidento ir Seimo) skiriami teisėjai, o šiuos paskyrimus visuomet lydi politinės kovos ir intrigos- matomos ir nematomos. Teismams ir visuomenei būtų geriau, jeigu jos liktų užkulisiuose.

Tačiau pastaruoju metu jos virto skandalais Vengrijoje, Lenkijoje ir net Jungtinėse Amerikos valstijose, kai D.Trumpas savo kadencijos pabaigoje užsispyrė paskirti Aukčiausiojo Teismo teisėją.

Ne išimtis – ir Lietuva: politinių kovų įkaitais tapo Aukščiausiasis Teismas (AT) ir Konstitucinis Teismas(KT), kai praėjusios kadencijos Seimas užblokavo AT pirmininkės ir trijų KT teisėjų paskyrimą.

Iki šiol, anot folkloro, turėjome ( ir turime) kišeninius prokurorus, tačiau neteko girdėti apie kišeninius teisėjus. Žinoma, tik visiškai atitrūkęs nuo realybės asmuo galėtų tvirtinti, kad nebuvo iš aukštųjų rūmų ( tarkim, D.Grybauskaitės Prezidentūros) padiktuotų teismų sprendimų, nutarčių, nuosprendžių. Bet tai nevirto tendencija.

Atsakomybe dėl nemalonios situacijos turėtų pasidalinti ir Prezidentūra, kuri neatliko visų namų darbų, teikdama Seimui šias kandidatūras( po kandidatą į KT teisėjus taip pat teikia Seimo ir AT pirmininkai). Kaip tik dėl to ir nemesčiau akmens į naujos kadencijos Seimą ir nepritarčiau šaukiantiems apie pasityčiojimą iš Konstitucijos.

O kas bus , jeigu Seimas vėl pasinaudos konstitucine teise ir antrukart nepatvirtins paskubomis parinktų, deramai neaptartų ir nesuderintų kandidatūrų? Kuo platesnis sutarimas bus pasiektas dėl šių kandidatų, tuo didesnė tikimybė, kad būsime apsaugoti nuo vienos politinės jėgos kišeninių teisėjų, o visa teismų sistema- nuo politikos skersvėjų.

P.S.Taip vakar ir atsitiko: Seimas pritarė tik dviejų KT teisėjų skyrimui, atmesdamas A. Kabašaičio kandidatūrą.Ironiška, kad tai buvo kaip tik Seimo pirmininkės V.Čmilytė – Nilsen kandidatas.

Ar čia būta valdančiosios daugumos nesusikalbėjimo, ar atvirkščiai- tylaus suokalbio ir klastos, siekiant kuo ilgiau išlaikyti poste kadenciją baigusį KT pirmininką?

Parašykite komentarą

Top