Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > Grįžimas į sovietmetį, kai buvo kruopščiai tikrinama Sovietų Sąjungos lyderio L. Brežnevo sveikata

Grįžimas į sovietmetį, kai buvo kruopščiai tikrinama Sovietų Sąjungos lyderio L. Brežnevo sveikata

www. siandien.info,
LRT.lt, BNS

Lietuvos Respublikos Konstitucijoje labai aiškiai pasakyta, kas keičia aukštus valstybės pareigūnus, kai šie nebegali eiti savo pareigų. Tuo tarpu sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga norėtų, kad aukščiausi šalies vadovai būtų nuolat prevenciškai tiriami, ar neužsikrėtė koronavirusu. Įrodymais pagrįstos medicinos grupė kritiškai vertina tokį sprendimą – tyrimo labiau reikia medikams bei su rizikos grupėmis dirbantiems asmenims.

Aukščiausi šalies vadovai turėtų būti nuolat prevenciškai tiriami, ar neužsikrėtė koronavirusu.


„Jie bus tiriami esant poreikiui, pasireiškus simptomams. Tai reiškia, kad šiandien pasirašyto sprendimo vykdymas dėl prevencinių tyrimų aukščiausiems šalies vadovams nėra privalomas, o rekomenduojamas“, – BNS trečiadienio vakarą teigė ministro atstovė Lina Bušinskaitė.

„Tokia praktika taikoma ir kai kuriose užsienio šalyse“, – sakė ji.
Ministro atstovės teigimu, rekomendacija atsirado po to, kai sumažėjus tyrimų srautui iš keltų, lėktuvų, mobilių patikros punktų, nuspręsta išplėsti besimptominių grupių prevencinius tyrimus dėl koronaviruso.

„Pavyzdžiui, numatyta galimybė tirti darbuotojus, kurie dirba gydymo įstaigose, kur yra užsikrėtusių darbuotojų. Taip pat slaugos įstaigų darbuotojus, nors jie gali ir neturėti simptomų. Jų patikra svarbi, nes jie dirba su didžiausioje rizikos grupėje esančiais vyresniais žmonės, kuriuos reikia maksimaliai apsaugoti“, – teigė L. Bušinskaitė.

Anot jos, prezidentui, Seimo pirmininkui, jo pavaduotojams, premjerui, ministrams rekomenduojama tirtis dėl COVID-19 kas savaitę.
Ministro teigimu, šie prevenciniai tyrimai reikalingi, kad būtų užtikrintas nepertraukiamas darbas šalyje esant ekstremaliai situacijai.
Apie sveikatos apsaugos ministro, valstybės ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo Aurelijaus Verygos rekomendaciją valstybės vadovams tikrintis dėl koronaviruso trečiadienį pranešė LRT laida „Panorama“.

Aukščiausi šalies pareigūnai nepatenka į nei vieną prioritetinę kategoriją
Įrodymais pagrįstos medicinos grupė teigia kritiškai vertinanti balandžio 8 d. vakare paskelbtą Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimą kas 7 dienas dėl COVID-19 tirti aukščiausius šalies pareigūnus.

„Tokia strategija neturi jokio mokslinio pagrindo, nes besimptomių asmenų periodinio tyrimo tikslas yra aptikti simptomų neturinčius COVID-19 nešiotojus, kurie galėtų platinti infekciją ir užkrėsti pažeidžiamiausius asmenis: senyvo amžiaus žmones, ar asmenis su daug gretutinių ligų. Besimptomio COVID-19 užsikrėtusio asmens identifikavimas neturės jokios įtakos jo ligos eigai ir ligos išeitims.


Deja, neturime besimptomių asmenų testavimo strategijos institucijų darbutojams, kurie užkrėtę savo pacientus sukeltų grandinę mirčių, pavyzdžiui, slaugos ligoninėse, senyvo amžiaus globos namuose. Pandemijos metu svarbiausia šalies institucija yra reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriai, kurių veiklos sutrikimas lemtų tiesiogines pacientų mirtis dėl grandininio užsikrėtimo COVID-19.Aukščiausi šalies pareigūnai nepatenka į nei vieną prioritetinę kategoriją“, – pabrėžiama grupės pranešime spaudai.

Įrodymais pagrįstos medicinos grupė tikina, kad esant mažam aktyvios COVID-19 infekcijos paplitimui (šiuo metu Lietuvoje ne daugiau nei 0.5 proc.), tikimybė aptikti besimptomį pacientą yra menka. Nors naudojamas tyrimas yra tiksliausias pasaulyje, dėl ėminio laiko ligos eigoje, ėminio kokybės ir biocheminių veiksnių, tarp 20 ir 30 proc. atvejų užsikrėtusiųjų tyrimas bus neigiamas.

„Su dabartiniu paplitimu, reikės tarp 400 ir 1000 testų vienam besimptomiam COVID-19 nešiotojui aptikti. Kadangi vieno testo kaina yra 30-40 eurų, aptikti vieną atvejį šiuo metu kainuotų 12-40 tūkst. eurų. Taip pat reikėtų įvertinti ir pastebimai išaugsiančią laboratorijų apkrovą.
Jeigu Lietuva ir turi finansinių pajėgumų atsitiktiniam testavimui, jis yra reikalingiausias aptikti besimptomius darbuotojus, kurie turi tiesioginį kontaktą su senyvo amžiaus žmonėmis, arba apsaugoti kritiškai svarbiausias šalies struktūras, tokias kaip intensyvios terapijos skyriai.

Tokią testavimo strategiją rekomenduoja ir Pasaulinė sveikatos organizacija“, – atkreipia Įrodymais pagrįstos medicinos grupės nariai.

Prezidentas tirtis neketina

Kaip BNS informavo šalies vadovo Gitano Nausėdos atstovas spaudai Antanas Bubnelis, šiuo metu prezidentas tirtis dėl koronaviruso neketina.

„Prezidentas yra puikios sveikatos būklės, neturėjo kontaktų su asmenimis, kuriems būtų nustatytas koronavirusas, todėl šiuo metu testuotis neplanuoja“, – sakė šalies vadovo atstovas spaudai.

„Toks testas saugant prezidento, jo artimųjų bei jo komandos sveikatą būtų atliktas pasireiškus viruso požymiams arba nustačius susirgimą prezidento aplinkoje. Prezidentūroje ir asmeninėje prezidento aplinkoje laikomasi itin griežtų saugumo ir susirgimų prevencijos reikalavimų“, – teigė A. Bubnelis.


Dėl koronaviruso plitimo Vyriausybė kovo 16 dieną paskelbė visuotinį karantiną, dar anksčiau – ekstremalią situaciją.


Trečiadienį nuspręsta karantiną pratęsti iki balandžio 27 dienos.

Parašykite komentarą

Top