Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > M. Drunga. Amerikos politiką lemia ne vien prezidentas

M. Drunga. Amerikos politiką lemia ne vien prezidentas

Mykolas Drunga

„Pamirškite Donaldą Trumpą – spektakliui su Rusija vis dar vadovauja karinis-pramoninis kompleksas. Plėšydamiesi dėl D. Trumpo, žurnalistai pražiūri, kad jis įprastinei karo ir politikos mašinerijai duoda laisvą kelią“, – rašo teisininkas Bruce`as Feinas internetiniame žurnale „American Conservative“.

M. Drunga. V. Radžiūno (LRT) nuotr.

„Prezidentas D. Trumpas ne susilpnino, o sustiprino Amerikos karinį ir ekonominį priešinimąsi Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui. Šis faktas laikraščių pranešimuose dažniausiai nutylimas, o vis dėlto jis nepaprastai svarbus.

Ką D. Trumpas bekrenkštų apie NATO ar V. Putiną, dabar ir paskutinius septynis dešimtmečius Amerikos ir Rusijos santykius valdo tūkstančius milijardų dolerių surijantis karinis industrinis kontrateroristinis kompleksas“, – teigia B. Feinas ir priduria:

„Šiam kompleksui košmaras yra ne prarasti draugą, bet netekti priešo.
Netikra žiniasklaida įstringa prie asmenybių. O autentiška žiniasklaida supranta, kad valstybės neturi amžinų draugų ar priešų, bet turi tik amžinus interesus.

Ypač vykdomoji valdžia amžinai suinteresuota sutirštinti grėsmes tam, kad padidintų savo pačios galią ir sugeneruotų daugiau karinių išlaidų.

Prezidentas Barackas Obama, nors priešinosi Rusijos planams, atsisakė suteikti karinę paramą Ukrainai. D. Trumpas perleido jai gynybinius ginklus.

Dviejų politinių stovyklų naudojama retorika, kurios tikslas – žūtbūt įrodyti kandidatų skirtingumą, neleido nepastebėti daugybės sąsajų, siejančių  B. Obamos administracijos politiką su į prezidento postą kandidatuojančio D. Trumpo komandos perspektyva.

B. Obama JAV karinę misiją Sirijoje apribojo vienu tikslu – įveikti „Islamo valstybę“ (IS). D. Trumpas šią misiją praplėtė ilgesniam, neribotam laikui su užduotimi paveikti Sirijos užsitęsusio pilietinio karo išdavas.

D. Trumpas taip pat planuoja vieną trilijoną su viršum dolerių kainuosiantį Amerikos branduolinio arsenalo sustiprinimą, apimantį ir žemo našumo taktinius ginklus, nukreiptus daugiausia prieš Rusiją.

D. Trumpo naujausiame Nacionalinio saugumo strategijos dokumente rašoma:

„Jungtinės Amerikos Valstijos atsilieps į stiprėjančias politines, ekonomines ir karines varžybas, kurios mūsų laukia pasaulyje. Kinija ir Rusija kelia iššūkius Amerikos galybei, įtakai, interesams ir bando ardyti mūsų saugumą ir gerovę.
Jos pasiryžusios savo ekonomiką padaryti mažiau laisvą ir mažiau teisingą, didinti savo karinį pajėgumą ir kontroliuoti informacijos ir duomenų sroves tam, kad suvaržytų savo visuomenes ir išplėstų vadovų įtaką.“
D. Trumpas palaikė NATO greito reagavimo pajėgų iš 30 tūkst. karių sukūrimą galimam rusų puolimui atremti. Jis paragino NATO šalis nares pakelti savo karines išlaidas nuo dviejų ar mažiau procentų BVP iki 4 proc.
D. Trumpas patvirtino, kad jis išpuolį prieš bet kokią NATO šalį narę traktuos kaip išpuolį prieš Jungtines Valstijas ir į tai reaguos karine jėga be konstitucijos reikalaujamo karo paskelbimo.
D. Trumpas neišvedė nė vieno kario iš daugiau nei 50 tūkst. NATO šalyse dislokuotų sausumos karių.
D. Trumpas išlaikė ekonomines sankcijas, paskelbtas Rusijai dėl to, kad ji prisijungė Krymą ir papildomai kariškai įsiveržė į rytų Ukrainą. Jis pasirašė vadinamąjį „Amerikos priešininkų suvaldymo sankcijomis įstatymą“, kurį Rusijos ministras pirmininkas pasmerkė kaip „prekybos karą visu frontu“.

Praėjusį balandį D. Trumpo vyriausybės Užsienio aktyvų kontrolės biuras, pasitaręs su Valstybės departamentu, „minusu paženklino“ 7 rusų oligarchus ir 12 jų nuosavybėje esančių ar kontroliuojamų bendrovių, 17 aukšto rango Rusijos valdžios pareigūnų, vieną valstybei priklausančią prekiavimo ginklais firmą ir jos dukterinę bendrovę, rusišką banką.

„Minusu paženklinto“ asmens ar firmos aktyvai, esantys Jungtinėse Valstijose, įšaldomi ir uždraudžiami visi finansiniai santykiai su Amerikos piliečiais.

„Rusijos vyriausybė veikia neproporcingai oligarchų ir vyriausybės elito naudai, – sakė JAV iždo sekretorius Stevenas Mnuchinas. –

Rusijos vyriausybė imasi viso spektro piktybiškos veiklos skersai išilgai pasaulio, įskaitant tolesnį Krymo okupavimą ir smurto rytų Ukrainoje skatinimą, Sirijos Asado režimo, bombarduojančio savo pačių civilius, aprūpinimą karine medžiaga ir ginklais, bandymą knistis po Vakarų demokratijų pamatais kenksminga kibernetine veikla.
Rusijos oligarchai ir elito atstovai, iš šios korumpuotos sistemos gaunantys naudą, nebegalės atsitverti nuo savo vyriausybės inicijuotų destabilizuojančių veiksmų.“

„D. Trumpas palaikė Juodkalnijos įstojimą į NATO, nors ši šalis aiškiai nesusijusi su Jungtinių Valstijų nacionaliniu saugumu.

D. Trumpo niekintojai dejuoja, kad jis alpsta dėl V. Putino, kuris yra patentuotas žudikas (A. Litvinenkos nunuodijimas), tarptautinis teroristas (raketos šūvis į Malaizijos oro linijų lėktuvą virš Ukrainos) ir serijinis melagis (neigiantis, kad jis kontroliuoja GRU).

Jie, D. Trumpo peikėjai, smerkia absurdiškai pozityvius dalykus, kuriuos jis pasakė apie Rusijos žiaurią diktatūrą ir kišimąsi į Amerikos politiką (kaip ir mes kišamės į Rusijos politiką).

Tačiau jie negali parodyti nė vieno D. Trumpo vyriausybės padaryto dalyko, kuris būtų sumažinęs mūsų triuškinamą karinį ir ekonominį pranašumą Rusijos atžvilgiu arba mūsų gebėjimą atgrasyti rusų agresiją.

D. Trumpas – tai tik foninis triukšmas. Mūsų ilgalaikę nacionalinio saugumo knygelę prirašo, pritariant Amerikos žmonėms, karinis industrinis kontrateroristinis kompleksas.

O jų šarvuotasis riteris kaip visada suteikia žmonėms virtualų galios ir dominavimo jaudulį“, – baigia savo straipsnį žurnale „American Conservative“ teisininkas, buvęs prezidento Reagano patarėjas B. Feinas.

Mykolo Drungos užsienio spaudos apžvalga skambėjo per LRT RADIJĄ.

 

Parašykite komentarą

Top