Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > Teatro režisierių Rimą Tuminą bendražygiai prisimena kaip mokytoją, kuris gyveno kūryba 

Teatro režisierių Rimą Tuminą bendražygiai prisimena kaip mokytoją, kuris gyveno kūryba 

www.siandien.info; lrt.lt;

Rimas Tuminas
Rimas Tuminas / J. Kalinsko / BNS nuotr.

Eidamas 73-iuosius metus mirė teatro režisierius Rimas Tuminas. Apie tai feisbuke pranešė režisierė Anželika Cholina.

Veliono draugas Daumantas Todesas LRT.lt sakė, kad R. Tuminas mirė maždaug 17.30 val. ligoninėje Italijoje.

1952 metais Kelmėje gimęs režisierius 1970–1974 metais studijavo televizijos režisūrą Lietuvos valstybinėje konservatorijoje. 1978 m. baigė režisūrą A. Lunačiarskio teatro meno institute Maskvoje.

Rimas Tuminas
Rimas Tuminas / BNS nuotr.

1990 metais įsteigė Vilniaus mažąjį teatrą, buvo jo vadovas.1994 metais jis apdovanotas Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija.

2007–2022 m. buvo Valstybinio akademinio J. Vachtangovo teatro Maskvoje meno vadovu. 2021 m. gruodį skirta Rusijos vyriausybinė premija. 2014 metais R. Tuminui buvo diagnozuotas plaučių vėžys. Teatro kūrėjas intensyviai gydytas, tačiau repetavo. Pastaraisiais metais R. Tuminas gyveno Izraelyje.

Režisavo daugiau kaip 70 spektaklių Lietuvos ir užsienio – Islandijos, Italijos, Izraelio, Kinijos, Lenkijos, Rusijos, Suomijos, Švedijos – teatruose.

Kaip apie R. Tuminą rašoma Visuotinėje lietuvių enciklopedijoje, režisierius kūryboje rėmėsi istorine ir kultūrine atmintimi, plėtojo vaikystės, namų, teatro temas, derino romantinę pasaulėjautą ir subtilią ironiją, ekscentriką ir psichologinio teatro principus, įvairius stilius ir žanrus.

Jo režisuotiems spektakliams būdingas teatrališkumas, atvira forma, improvizacija.

Pastatęs daugybę įsimintinų spektaklių ir išleidęs ne vieną mokinių kartą Tuminas paliko neišdildomą pėdsaką teatro pasaulyje. Kūrybiniai bendražygiai jį prisimena kaip mokytoją, kuris gyveno kūryba. 

„Mokytojas iš didžiosios raidės“

Kino ir teatro aktorius Andrius Žebrauskas, sukūręs ne vieną įsimintiną vaidmenį R. Tumino spektakliuose, sakė, kad šviesaus atminimo režisierius užėmė labai svarbią vietą jo gyvenime.

„Tai buvo pirmas tikras mano mokytojas ir turbūt svarbiausias. Jo dėka patikėjau savimi, patikėjau savo gebėjimais. Todėl visą laiką jis man išliks kaip mokytojas iš didžiosios raidės. Ir kaip pavyzdys tos ištvermės, kurią jis visada turėjo. Jam kūryba buvo pirmoje vietoje“, – sako aktorius.

Andrius Žebrauskas. Rimo Tumino spektaklis „Belaukiant Godo“
Andrius Žebrauskas. Rimo Tumino spektaklis „Belaukiant Godo“ / Lauros Vansevičienės nuotr.

Pasak A. Žebrausko, R. Tuminas kurdavo nepaisydamas sveikatos, net kai jausdavosi blogai.

„Jis kovojo su liga ir nepasidavė jai 10 metų, kūrė. Galbūt kūryba ir padėjo jam taip ilgai atitolinti baigtį. Kūryba jam buvo gyvenimas. Jis prikūrė daug ir labai daug paliko“, – pridūrė A. Žebrauskas.

Žinomas aktorius sakė pastaraisiais metais su režisieriumi bendravęs nedaug, tačiau pridūrė, jog pavyko susitikti prieš pusmetį, prisiminė tada ilgai kalbėjęsis su R. Tuminu.

Apie režisieriaus mirtį A. Žebrauskas sužinojo visai neseniai.

„Spaudžia krūtinę“, – jautriai kalbėjo A. Žebrauskas.

Parašykite komentarą

Top