Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Naujas laikraščio ŠIANDIEN numeris: Kas niokoja Vilniaus senamiestį

Naujas laikraščio ŠIANDIEN numeris: Kas niokoja Vilniaus senamiestį

Paveldosaugos patriarcho profesoriaus Jono Glemžos nuomone, Vilniaus senamiestį niokoja šiandieniniai transporto srautai. Graudu žiūrėti į kilpinius ir nekilpinius važinėjimus pro šv. Onos bažnyčią, Katedrą, Rotušę…

Jau dabar senamiesčio gyventojai neduoda ramybės statybininkams dėl aižėjančių pastatų sienų. Mašinų daugėja, didėja jų srautai, svoriai… Didėja ir vibracija, keliama šių srautų. Jei problema nebus kuo skubiau sprendžiama, turėsime ne tik lopomus kelius, bet ir lopomą senamiestį.

Vienas iš dviejų Vilniaus metro kritikų kozirių – jis sugriaus senamiestį.

Profesorius Jonas Glemža tik nusijuokia išgirdęs tokius kritikų teiginius – Vilniaus kultūrinis sluoksnis siekia iki 7 metrų. Jeigu metro trasas tiesite giliau – senamiesčiui jokios žalos tikrai nepadarysite.
Dar praeito šimtmečio sostinės planuose buvo braižomos metro linijos. Juose pažymėtos ir metro stotelės: Senamiestyje – 28 metrų gylyje.

Palyginimui: ties Katedros aikšte – 30 metrų, ties Geležinkelio stotimi – 32 metrų, ties Edukologijos universitetu (dabar – Vilniaus kolegija) – 7 metrų gylyje.

Aplankius Vilniaus dydžio ir mažesnius Europos miestus, kurių susisiekimo stuburą sudaro metropolitenas, matyti, kad ši transporto sistema išsprendžia daugelį šiuolaikinių senamiesčio problemų.

Tai akivaizdu, pavyzdžiui, Niurnberge. Šis Vilniaus dydžio Vokietijos miestas turėjo tankų tramvajų linijų tinklą senamiestyje, bet prieš 40 metų ryžosi statyti metro.

Senamiestis įgijo tą pavidalą, kurį turėjo tuo metu kai jis buvo pastatytas. Čia nėra automobilių, jų keliamo triukšmo, teršiamo oro ir keliamo pavojaus žmonėms.

Tiek vietiniai gyventojai, tiek turistai nerūpestingai vaikšto gatvėmis, galėdami pasigrožėti senovine architektūra, pasidomėti miesto istorija, neaplenkiant nedidelių suvenyrų krautuvėlių ir jaukių kavinukių.

Miesto aikštėse vyksta kultūriniai ir šventiniai renginiai. Senamiestyje nesijaučia triukšmo, vibracijos, nekeliamos dulkės, dūmai negadina architektūrinėmis detalėmis turtingų pastatų fasadų…

Visą straipsnį skaitykite naujausiame savaitraščio ŠIANDIEN numeryje. Visada įsigysite ‘Norfos“ parduotuvėse, bet patogiau prenumeruoti. Visuose Lietuvos pašto skyriuose.

Parašykite komentarą

Top