Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Naujas ŠIANDIEN numeris: atsisveikinimas su linais

Naujas ŠIANDIEN numeris: atsisveikinimas su linais

www.siandien.info

Rytoj – naujas ŠIANDIEN numeris ir Bronislavo Liubomiro Vošterio, Širvintų r. ūkininko mintys apie linus, kurie jį lydi visą gyvenimą.

„2020 metais Širvintų r. Bagaslaviškio kaime pastatytas linui skirtas koplytstulpis buvo pašventintas lino šventės metu, dalyvaujant ne tik Širvintų krašto žmonėms, bet ir lino mylėtojams iš visos Lietuvos.

Su linais buvo atsisveikinta, kaip ir dera, žmoniškai, giedant Lietuvos himnui, skambant varpams.

Linų plotus šiandien deklaruoja tik kelios dešimtys ūkininkų, kurie augina tik sėmeninius linus. Tuo tarpu net ir pirmos Nepriklausomybės metais – 1927 m. vien tik iš linų buvo gauta trečdalis valstybės pajamų. Valstiečiai, kurie augino linus, pardavus pluoštą, galėjo vaikus išleisti į užsienį mokytis.

Valstybė skatino linų auginimą, buvo statomi maži cechai linams apdirbti. Išmokus apdirbti linų pluoštą, buvo audžiamos drobės, siuvami drabužiai, gaminami namų apyvokos daiktai.

Linų pluoštu, sėmenimis buvo galima atsiskaityti skolą dvarui. Tais laikais linai buvo tvirta valiuta., o didelė linų sėmenų aliejaus vertė ir gydomosios savybės patvirtinta įvairių šalių mokslininkų

Filosofas Vydūnas, prieš šimtmetį sirgęs tais laikais neišgydoma liga laikoma tuberkulioze, išsigydė. Pasveikimą jis aiškino tuo, kad sveikai maitinosi, laikėsi disciplinos, vegetariško gyvenimo būdo. Jis pripažino, kad europiečiai maitinasi nesveikai ir Europą pavadino „ligonbučiu“, nes jau tada Europoje kai kurie produktai buvo perdirbami.

Prieš 2400 metų Hipokratas yra pasakęs: „Valgyti visus augalus, augančius toje šalyje, kurioje jūs gyvenate – geriausia garantija, kad organizmas gaus jam visus būtinus trūkstamus mineralus“.

Gydytoja rašytoja Filomena Taunytė rašė, kad „Sėmenys, sėmenų aliejus per pasninkus ar adventą paįvairindavo ir taip skurdų valstiečio maistą ir kartu pataisydavo sveikatą.

Prieš karą, pirmosios nepriklausomybės metais, mes beveik nežinojome, kas yra alerginiai susirgimai. Buvo retenybė, jeigu kas kaime susirgdavo vėžiu arba krisdavo pakirstas insulto ar infarkto… „

ŠIANDIEN prenumerata visuose Lietuvos pašto skyriuose, www.prenumeruok.lt; www.prenumeruoti.lt

P

Parašykite komentarą

Top