Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Naujas ŠIANDIEN numeris: nacionalinės žiniasklaidos saulėlydis per prezidentės Dalios Grybauskaitės dešimtmetį

Naujas ŠIANDIEN numeris: nacionalinės žiniasklaidos saulėlydis per prezidentės Dalios Grybauskaitės dešimtmetį

www.siandien.info

Rytoj – naujas savaitraščio ŠIANDIEN numeris.

„Viskas pakrypo į nuokalnę apie 2008 metus. Pirmiausia – dėl objektyvių priežasčių. Užgriuvusi 2008 -2009 m. pasaulinė finansinė krizė kirto per žiniasklaidos reklamos pajamas, o tradicinė popierinė žiniasklaida, gavusi mirtiną smūgį nuo interneto ir medijų skaitmeninės revoliucijos, jau niekad neatsigavo visame pasaulyje. Bet Lietuvoje politikai besikapanojančiai nekenčiamai tradicinei žiniasklaidai parišo po kaklu dar ne vieną papildomą akmenį.

Andriaus Kubiliaus Vyriausybės iniciatyva buvo priimtos PVM ir Viešųjų pirkimų įstatymų pataisos, pagal kurias leidinys, pažeidęs etiką, praranda teisę į PVM lengvatą ir negali dalyvauti viešųjų pirkimų konkursuose.

Korumpuoti valdininkai, politikai ir kiti nuo žiniasklaidos nukentėję veikėjai netruko perprasti, kad su žurnalistais pigiau, greičiau ir paprasčiau susidoroti etikos komisijose, nei garbės ir orumo bylose.

Mano redaguotos „Lietuvos žinios“ buvo pripažintos neetiškomis, nes, rašydamos apie greitosios pagalbos gydytojus, žiemos speige palikusius avarijos vietoje mažametį vaiką, nesuskubo paklausti medikų, kodėl jie taip nežmoniškai pasielgė.

Neva pažeidė etiką (ir prarado teisę į PVM lengvatą) ir „Respublika“, per daug dėmesio skyrusi „Snoro“ banko užgrobimui ir iš Londono atsivežtų bankroto administratorių Simon‘o Freakley ir Neilo Cooperio puotai maro metu- beprotiškam pasipinigavimui Lietuvoje.

Jeigu nepakakdavo etikos vėzdo neklusniai žiniasklaidai pritrėkšti, į mūšį buvo metama teisėsauga, kuri privalėjo parklupdyti „Lietuvos ryto“ vyr. redaktorių G. Vainauską.

Jau seniai teisme subliuško ir užsimiršo Prezidentūros užsakymu sukurpta baudžiamoji byla, tačiau ilgam įstrigo įtariamojo viešas demonstratyvus sulaikymas, kuriuo siekta pažeminti nacionalinio dienraščio vyriausiąjį redaktorių. Kitaip tariant, tai buvo STT viešieji ryšiai.

Būtent per prezidentės Dalios Grybauskaitės dešimtmetį prasidėjo nacionalinės žiniasklaidos saulėlydis (jos vietą užėmė užsienio kapitalo medijos, kurių akcininkams rūpi tik pelnas, todėl jos niekad negadins santykių su esančiais valdžioje).

Dėl nepakenčiamų ekonominių sąlygų pirmasis iš rinkos pasitraukė seniausias lietuviškas dienraštis „Lietuvos žinios“; jau seniai nebe dienraštis „Lietuvos rytas“( kol kas išeina triskart per savaitę); legendinė „Respublika“ beregint susitraukė iki savaitraščio, nūnai – iki įdėklo „Vakaro žiniose“ , kurios nuo Naujųjų taip pat greičiausiai taps savaitraščiu.

Lietuva bus, ko gero, vienintelė Europos Sąjungos (ES) narė, neturinti nacionalinio dienraščio. Blogiau nei caro priespaudos laikais.

D. Grybauskaitės Prezidentūroje susiformavo specifinis lietuviškas reiškinys- dvaro žiniasklaida, kurią aš pavadinau valdžiasklaida, mat ji buvo susitapatinusi su valdžia, kėlė į padanges jos numylėtinius ir su dumblais maišė užsitraukusius jos nemalonę.

Per šiuos pateptuosius „žurnalistus“ buvo viešinamos D. Grybauskaitės užsakytos slaptosios pažymos, kurias tik ironiškai galima vadinti slaptomis, nes iš tikro jos buvo skirtos viešam susidorojimui su neįtikusiais asmenimis“.

Visą Valdo Vasiliausko straipsnį „Paskutinis laikraštis – paskutiniam lietuviui“ skaitykite naujausiame ŠIANDIEN numeryje“. Savaitraštis prekyboje – jau rytoj.

Parašykite komentarą

Top