Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Rumšiškėse prisimintas Baltijos kelias

Rumšiškėse prisimintas Baltijos kelias

Gintautas Kniukšta

Rumšiškėse, liaudies buities muziejuje, jau pabuvojo, galima sakyti, visa Lietuva – muziejų aplankė daugiau kaip trys milijonai žmonių, o savaitgalyje čia vyko Tautos ir šeimų šventė „Baltijos keliui – 30“.

1989 m. rugpjūčio 23 d. 19.00 val. apie du milijonai Baltijos šalių gyventojų susikibo rankomis, sudarydami žmonių grandinę nuo Talino per Rygą iki Vilniaus.

Arvydas Juozaitis, kuriam visi linkėjo sėkmės Prezidento rinkimuose, prisiminė, kad tą dieną jis buvo Anykščiuose, o Lietuvos rekordus skaičiuojantis Vytautas Navaitis apie „Baltijos kelią“ pažėrė įdomių faktų.

Ilgiausia rankomis susikibusių žmonių grandinė – daugiau kaip 600 kilometrų ilgio, ji nusitęsė nuo Gedimino pilies bokšto Vilniuje iki Hermano bokšto Taline per 3 Sovietų sąjungos okupuotas ir aneksuotas valstybes – Lietuvą, Latviją, ir Estiją.

2009 metais „Baltijos kelias“ įrašytas į UNESCO tarptautinį registrą „Pasaulio atmintis“, o gyventojų suneštas gėles į oro uostus atvežė 4 keturių tonų keliamosios galios sunkvežimiai ( 2 iš Vilniaus ir 2 iš Kauno). Du lėktuvai kilo į orą po 3 kartus ir barstė jas ant kelio Vilnius – Latvijos siena.
Ties Vieviu sustojo eismas, atsirado trukdžių pervažiuoti geležinkelio bėgius – pirmyn atgal sumanė pasivažinėti šilumvežis, o alytiškiai užėmė savivaldybę, reikalavo transporto…

Šventės metu pagerbta ne tik trijų Baltijos šalių, bet ir Žemaitijos, Aukštaitijos, Dzūkijos (Dainavos), Suvalkijos (Sūduvos) ir Mažosios Lietuvos) bendrystė.

Visoms mamoms nuostabią dainą skyrė aktorius Gediminas Storpirštis, o pradėjęs kalbėti apie miškus, aktorius neslėpė jaudulio: „Pražilt galima nuo to, kas dabar vyksta miškuose“…

Gintauto Kniukštos nuotraukos

Parašykite komentarą

Top