Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Sparčiausias Europoje kainų augimas apkarpė Lietuvos BVP plėtrą

Sparčiausias Europoje kainų augimas apkarpė Lietuvos BVP plėtrą

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, trečiąjį 2017 m. ketvirtį, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, Lietuvos BVP išaugo 3,4 proc. Tai – lėčiausias BVP augimo tempas šiemet (pirmąjį ir antrąjį šių metų ketvirtį BVP išaugo atitinkamai 4,2 ir 4,1 proc.).

Lietuvos pramonininkų konfederacijos ekonomikos patarėjas Aleksandras Izgorodinas komentuoja, kad „nors Statistikos departamentas dar nepateikė atskirų Lietuvos BVP komponentų dinamikos už šių metų trečiąjį ketvirtį, tačiau galima daryti prielaidą, kad labiausiai prie BVP sulėtėjimo prisidėjo tas komponentas, kuris dar visai neseniai labiausiai skatino BVP plėtrą, t.y. vartojimas.“

Lėtėjančią vidaus vartojimo plėtrą puikiai atspindi paskutiniai mažmeninės prekybos rodikliai. Pavyzdžiui, mažmeninės prekybos (be transporto priemonių ir degalų pardavimų) apimčių augimas sulėtėjo nuo 5 proc. šių metų pirmąjį ketvirtį iki vos 1,8 proc. šių metų trečiąjį ketvirtį.

Negana to, maisto, gėrimų ir tabako mažmeninės prekybos apyvarta nežymiai traukėsi tiek 2017 m. antrą, tiek ir šių metų trečią ketvirtį (-0,2 proc.). Galų gale, mažmeninės prekybos ne maisto prekėmis plėtra sulėtėjo nuo 8,5 proc. šių metų pirmąjį ketvirtį iki 3,8 proc. šių metų trečią ketvirtį. Tikėtina, kad esminė lėtėjančių vartojimo apsukų priežastis yra įsismarkavusi infliacija Lietuvoje, kuri šiuo metu yra sparčiausia visoje ES ir siekia 4,6 proc.

Panašu, kad vidaus vartojimas neatlaiko kylančių kainų spaudimo, o pagrindinis BVP plėtros vaidmuo vėl atiteko eksportui, kuris šiemet sparčiai auga: per šių metų aštuonis mėnesius lietuviškos kilmės prekių eksporto (be tabako ir naftos prekių) apimtys padidėjo dešimtadaliu, tame tarpe eksportas į ES rinką šiemet išaugo kiek daugiau nei 11 proc.

Šiuo metu bene sparčiausias per pastarąjį dešimtmetį ES ūkio augimas palaiko Lietuvos eksporto paklausą ES rinkoje, o didėjančios produktyvios investicijos bent kažkiek padeda gamintojams apsisaugoti nuo kylančių darbo sąnaudų spaudimo konkurencingumui.

Kaip pastebi A. Izgorodinas: „Galima daryti prielaidą, kad paskutinį šių metų ketvirtį Lietuvos BVP augimas taip pat nebus toks spartus, kaip metų pradžioje, o labiausiai prie BVP plėtros taip pat prisidės eksportas. Vidaus vartojimo augimas išliks lėtas dėl kylančių kainų spaudimo vartotojų piniginei.“

verslaspolitika.lt ir lpk.lt inf.

Parašykite komentarą

Top