Jūs esate
Pagrindinis > Verslas > Etiketas > Stalo dekoracijos ir harmonija

Stalo dekoracijos ir harmonija

Arminas LYDEKA

Etiketo ekspertas

Užmarštin nuėjo tie laikai, kai net aukštuomenės puotose maistas iš bendrų indų buvo imamas rankomis, jo likučiai metami ant grindų čia pat besisukiojantiems šunims, o rankos valomos į jų kailius. Tobulėjant žmogaus buičiai, išaugo ir estetiniai poreikiai: žmogui prireikė geresnio drabužio, gardesnio valgio, gražiau padengto stalo. Kasdienio stalo serviravimas šiandien jau tapo įprastu dalyku, o šventinio stalo puošimas – šiokiu tokiu rūpesčiu.

Artėjanti dviejų amžių sandūra tarsi įpareigoja sukurti kažką nepaprasta. Nebeužtenka taisyklingai ant stalo sudėtų tarpusavyje derančių indų, taurių ir įrankių. Reikalinga bendra stalo harmonija, spalvų dermė ir šventinė nuotaika.

Tai sukurti galima visai paprastomis priemonėmis. Parenkant stalui staltiesę, nereikėtų apsiriboti balta spalva. Puošniai atrodo gelsva, kreminė ar žalsva staltiesė, derinama prie interjero spalvinio tono. Labai šviesiame, erdviame kambaryje galima eksperimentuoti su tamsiai žalia, mėlyna ar vyšnine staltiese, ant kurios ypač išryškėja baltos dekoratyviai išlankstytos higieninės servetėlės. Pastarosios yra bene paprasčiausias stalo puošimo elementas.

Dekoratyviai išlankstytomis medžiaginėmis arba popierinėmis servetėlėmis galima sukurti temą, valdyti spalvų žaismą, suteikti šventės nuotaikai norimą atspalvį. Stalas atrodo gražiau, kai staltiesė ir servetėlės yra kontrastingų spalvų.

Serviruojant stalą, servetėlių lankstiniai gali būti dedami keliose vietose pasirinktinai ant pagrindinės lėkštės; jei patiekalai bus atnešami porcijomis, priešais valgantįjį tarp peilio ir šakutės; ant lėkštelės duonai (kairėje); sulenkti trikampiu – ant stalo prie šakutės; į taurę – kai stalas nėra nukrautas valgiais ir atrodo kiek tuštokas.

Parenkant staltiesę nereikėtų apsiriboti balta spalva.

Visada maloniau naudotis servetėle, kai jos išlankstymas ne per daug įmantrus. Pastaruoju metu tapo populiarūs metaliniai servetėlių žiedai. Į juos įsuktos servetėlės dedamos pagrindinėje lėkštėje arba prie šakučių, kairėje pusėje. Tai ne tik puošnu, bet ir labai patogu. Popierines higienines servetėles galime sudėti į specialų stovelį bendrai naudotis. Servetėlių stovelis turėtų derėti prie taurių (stiklinių ar krištolinių) arba įrankių (metalinių). Iškilmingumo ir jaukumo įspūdį suteikia žvakės. Žvakių ir higieninių servetėlių spalva turėtų būti vienoda.

Žvakidę deriname prie kitų stalo reikmenų. Jei ant stalo yra stiklinių indų – žvakidė gali būti taip pat stiklinė, jei krištolinių – tokią pačią galime pasirinkti ir žvakidę. Metalinę žvakidę deriname su kitais metaliniais stalo aksesuarais: įrankiais, servetėlių žiedais ar servetėlių stoveliais. Jei labiausiai patinka geltono metalo žvakidės, tokia spalva turėtų būti dekoruoti ir stalo įrankiai.

Jeigu įrankiai yra balto metalo, žvakidės, stoveliai ar servetėlių žiedai turėtų būti irgi balti. Klasikiniai spalvų deriniai visuomet madingi: balto metalo žvakidėje geriausiai atrodo mėlynos spalvos žvakės, geltono metalo žvakidėje – raudonos.

Tačiau žaisti spalvomis, žinoma, atsižvelgiant į interjero koloritą, galima be galo. Vienas iš rečiau naudojamų stalo puošimo elementų yra įrankių stoveliai, vadinamieji ,,arkliukai“. Serviruojant toks stovelis statomas dešinėje pagrindinės lėkštės pusėje, o ant jo greta vienas kito pakabinami peilis ir šakutė. Panaudoti įrankiai ant stovelio nebekabinami.

Stalas atrodo itin iškilmingai, kai vietos svečiams nurodomos perpus sulenktose 7,5 x 8 cm dydžio kortelėse, padėtose už pagrindinės lėkštės ir įrankių desertui arba lėkštėje. Ant jų svečių vardai užrašomi rašytiniu šriftu. Nereikėtų stalo perkrauti valgiais. Daugiau dėmesio skirkime ne patiekalų gausumui, o jų puošimui, patiekimui. Ir … gerai nuotaikai.

,,Verslas ir politika“, 2013 m. kovas/balandis, Nr. 3/4 (40/41)

Parašykite komentarą

Top