Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > A. Navalno mirtis reiškia, jog Rusijos valdžia nesustos prieš nieką: „Tai jau nebe bauginimas, o naikinimas“

A. Navalno mirtis reiškia, jog Rusijos valdžia nesustos prieš nieką: „Tai jau nebe bauginimas, o naikinimas“

www.siandien.info

Rusijos valdžios institucijos penktadienį pranešė, kad 47 metų A. Navalnas staiga mirė pataisos kolonijoje Arktyje.

Aleksejus Navalnas „labai tikėtina“ buvo nužudytas kalėjime, teigia jo sąjungininkai, kuriuos cituoja „Sky News“. Kira Jarmyš, kuri buvo A. Navalno sekretorė, pridūrė, kad jo advokatas atvyks anksti šeštadienį atvyks į Charpo gyvenvietę, kurioje opozicionierius.

O Ivanas Ždanovas teigė, kad tai – „ne eilinė mirtis“, bet „tyčinė politinė žmogžudystė“, nors įrodymų nepateikė. Kremlius neigia bet kokį prisidėjimą prie mirties, tačiau naujausia istorija rodo, kad Vladimiro Putino režimas turi būdą nutildyti oponentus bet kokiomis būtinomis priemonėmis. Rusijos valdžia teigia, kad pradinis tyrimas buvo pradėtas, nors JT ragina atlikti nepriklausomą tyrimą.

Žmogaus, kuris buvo laikomas garsiausiu Rusijos kaliniu, šalininkai buvo sugniuždyti, nešė gėles prie Maskvos ambasadų užsienio sostinėse ir planavo mitingus. „Navalnas amžinas“, – buvo užrašyta plakate prie Rusijos atstovybės Kopenhagoje.

„Rusija žudo“, – plakatą su tokiu užrašu laikė vienas aktyvistas Paryžiuje.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas po žymiausio Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno mirties Arkties kalėjime penktadienį apkaltino Rusiją nuteisiant myriop laisvas sielas.

„Šiandieninėje Rusijoje laisvos sielos siunčiamos į gulagą ir pasmerkiamos myriop“, – pareiškė E. Macronas, išreiškęs pyktį ir pasipiktinimą bei pabrėžęs A. Navalno drąsą.

Vokietija. EPA -ELTA nuotr.

Šis šokiruojantis pranešimas paskelbtas tuo metu, kai V. Putinas tikisi pratęsti savo du dešimtmečius trukusią valdžią per kovo mėnesį vyksiančius surežisuotus prezidento rinkimus. A. Navalnas, charizmatiškasis teisininkas, buvo laikomas svarbiausiu Rusijos opozicijos lyderiu ir vieninteliu politiku, galinčiu sutelkti didžiules minias ir susiremti su 71 metų V. Putinui.

A. Navalnas sukūrė frazę „gražioji ateities Rusija“ ir daugelis jį vadino alternatyvios Rusijos, gerbiančios žmogaus teises ir gyvenančios taikoje su kaimyninėmis šalimis, simboliu. „Koks košmaras!“ – socialinėje žiniasklaidoje pareiškė tremtyje gyvenantis opozicijos politikas Dmitrijus Gudkovas. „Aleksejaus mirtis yra žmogžudystė. Ir ją suorganizavo Putinas“, – sakė 44 metų vyras, kuris kartu su A. Navalnu daugelį metų opozicijos protestuose telkė prieš Kremlių nusiteikusius rusus, kai tokios demonstracijos dar buvo leidžiamos.

„Net jei Aleksejus mirė dėl „natūralių“ priežasčių, jas sukėlė jo apnuodijimas ir tolesni kankinimai kalėjime“, – sakė D. Gudkovas. 2020 metais A. Navalnas vos išgyveno apnuodijimą sovietų sukurta nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“. Po gydymo Vokietijoje jis 2021 m. grįžo į Rusiją ir iškart buvo suimtas, o vėliau įkalintas.

Sulig jo sugrįžimu prasidėjo nauja represijų banga Rusijoje, o paskutiniai pasipriešinimo ženklai buvo užgniaužti, kai 2022 m. vasarį V. Putinas pasiuntė karius į Ukrainą. Visi žymūs Kremliaus kritikai arba sėdi kalėjime, arba yra tremtyje. V. Putinui pradėjus invaziją į Ukrainą, savo šalį paliko šimtai tūkstančių rusų.

Paskutinis A.Navalno įrašas instagrame – per Valentino dieną. 2,9 milijonus sekėjų turintis Aleksejus su meilės diena sveikino savo žmoną Juliją Navalnają (47 m.). Jis pasidalijo miela nuotrauka ir skyrė širdį veriančius žodžius.

Garsus rusų rašytojas Borisas Akuninas, gyvenantis priverstinėje tremtyje Europoje, sakė, kad A. Navalnas tapo „nemirtingas“.

„Diktatorius daugiau nieko negali padaryti Navalnui, Navalnas yra miręs ir tapo nemirtingas“, – AFP sakė 67 metų B. Akuninas. – Jis galiausiai palaidos Putiną.“ „Aš taip pat manau, kad nužudytas Aleksejus Navalnas diktatoriui kels didesnę grėsmę nei gyvas“, – sakė B. Akuninas. Dabar V. Putinas gali sustiprinti represijas, siekdamas užgniaužti likusį pasipriešinimą ir „pradėti teroro kampaniją šalyje“, pridūrė jis. B. Akuninas, kurio tikrasis vardas ir pavardė yra Grigorijus Čchartišvilis, sakė, kad A. Navalno mirtis yra „didžiulė asmeninė netektis“.

Šį rudenį A. Navalnas, atsakydamas B. Akuninui iš kalėjimo, sakė tikįs Dievu ir mokslu. „Tikiu, kad Rusija bus laiminga ir laisva, – rašė jis. – Ir aš netikiu mirtimi.“

Paryžiuje gyvenantis ilgametis teisių gynėjas Levas Ponomarevas sakė, kad A. Navalno mirtis yra iššūkis, tačiau rusai turėtų ir toliau kovoti už demokratiją. „Tai istorinis įvykis, kuris turėtų mus visus suvienyti“, – sakė 82 metų teisių gynėjas agentūrai AFP pakeliui į mitingą prie Rusijos ambasados. „Mūsų vis dar daug, – pridūrė jis. – Turime veikti kartu.“ Tačiau politikos analitikai teigia, kad tremtyje gyvenantys Rusijos antikremliškos opozicijos nariai nėra vieningi ir negali mesti reikšmingo iššūkio.

Buvęs magnatas Michailas Chodorkovskis, kuris dešimtmetį praleido Rusijos kalėjime ir vėliau dažnai bendravo su A. Navalnu, pareiškė, kad V. Putinas yra atsakingas už „nesavalaikę“ opozicijos lyderio mirtį. Jis paragino rusus kovo 17 d. ateiti į rinkimų apylinkes ir, demonstruojant pasipriešinimą, balsavimo biuleteniuose įrašyti A. Navalno pavardę.

„Jei nežinojote arba abejojote, kaip elgtis šią dieną, štai jums atsakymas“, – socialinėje žiniasklaidoje pareiškė 60-metis tremtyje gyvenantis opozicijos politikas. Daugelis paprastų rusų sakė esantys šokiruoti. „Jaučiu tuštumą“, – atviravo 45 metų Olga Kokorina, kuri kartu su dešimtimis rusų susirinko Paryžiuje jo gedėti. Kai kurie jų laikė mėlynai baltas vėliavas, simbolizuojančias Rusijos opoziciją.

O. Kokorina sakė, kad A. Navalno mirtis reiškia, jog Rusijos valdžia nesustos prieš nieką, kad užgniaužtų opoziciją. „Tai jau nebe bauginimas, o naikinimas“, – sakė ji AFP agentūra.

Vasario 16-ąją Vilniuje ne tik šventėmis pažymėta ypatingai svarbi diena. Penktadienio vakarą prie paminklo sovietinės okupacijos aukoms atminti susirinko būrys žmonių, nešini gėlėmis. Taip pagerbtas vasario 16 dieną Rusijos kalėjime miręs Vladimiro Putino aršus kritikas opozicionierius Aleksejus Navalnas. www.lrytas.lt nuotrauka.

Paskutinis A.Navalno įrašas instagrame – per Valentino dieną. 2,9 milijonus sekėjų turintis Aleksejus su meilės diena sveikino savo žmoną Juliją Navalnają (47 m.). Jis pasidalijo miela nuotrauka ir skyrė širdį veriančius žodžius. „Mažute, su tavimi viskas, kaip dainoje: mus skiria miestai, aerodromų pakilimo žiburiai, mėlynos sniego pūgos ir tūkstančiai kilometrų. Bet aš jaučiu, kad tu esi šalia kiekvieną sekundę ir vis labiau tave myliu“, – rašė A.Navalnas.

Kremlius pareiškė neturįs informacijos apie Aleksejaus mirties priežastį. Esą pradėti visi reikalingi tyrimai.

Aršiausiu Rusijos lyderio Vladimiro Putino kritiku laikomas A. Navalnas atliko 19 metų laisvės atėmimo bausmę už nusikaltimus, kurie laikomi politiškai motyvuotais.

Kremlius pareiškė neturįs informacijos apie Aleksejaus mirties priežastį. Esą pradėti visi reikalingi tyrimai. Šią savaitę buvo pasirodę pranešimai, kad A. Navalnas jau 27 kartą 15 dienų buvo uždarytas į vienutę. A.Navalnas po pasivaikščiojimo „pasijuto blogai“ ir „beveik iš karto prarado sąmonę“, sakoma kalėjimo administracijos pranešime.

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį apkaltino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną dėl žinomo Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno mirties pataisos kolonijoje Arktyje. Kalbėdamas apie tai, kad ši žinia jį „šokiravo“, J. Bidenas sakė: „Nesuklyskite – V. Putinas yra atsakingas už A. Navalno mirtį. Tai, kas nutiko A. Navalnui, yra dar vienas Putino brutalumo įrodymas. Neleiskite būti apkvailinami“.

J. Bidenas pridūrė, kad Jungtinės Valstijos dar nežino, „kas tiksliai nutiko“ A. Navalnui. 2021 m. po susitikimo su V. Putinu Šveicarijoje paklaustas, kas nutiktų, jei A. Navalnas mirtų, J. Bidenas atsakė: „Aš jam aiškiai leidau suprasti, kad, mano nuomone, to padariniai Rusijai būtų pražūtingi.“ Penktadienį J. Bidenas sveikino A. Navalno pasiekimus ir pavadino tiesos gynėju. „Net ir būdamas kalėjime jis buvo galingas tiesos balsas“, – kalbėdamas iš Baltųjų rūmų sakė J. Bidenas ir pridūrė, kad „jo drąsa nebus pamiršta“.

Parašykite komentarą

Top