Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Netekome išskirtinio Lietuvos muziko, Dainų švenčių tradicijos tęsėjo ir puoselėtojo

Netekome išskirtinio Lietuvos muziko, Dainų švenčių tradicijos tęsėjo ir puoselėtojo

Eidamas 93-iuosius metus mirė buvęs Lietuvos dainų švenčių vyriausiasis dirigentas, kompozitorius Lionginas Abarius.

Profesorius Lionginas Abarius – LTSR nusipelnęs meno veikėjas (1967), veikla paženklinta Gedimino Trečiojo laipsnio ordinu (1995), Lietuvos kultūros ministerijos garbės ženklu „Nešk savo šviesą ir tikėk“ (2015), Vyriausybės kultūros ir meno premija (2016). www.muzikusajunga.lt nuotr.

„Lionginas Abarius – viena esminių figūrų, kūrusių Lietuvos chorinės kultūros fenomeną, svariai prisidėjusių prie Lietuvos muzikos kultūros savitumo išsaugojimo net ir okupacijos, ideologinės priespaudos metais. Su meile ir dėkingumu prisimenu tą Dainų šventę, kai ir man teko dainuoti diriguojant maestro L. Abariui. Tai, ką L. Abarius sukūrė, išsaugojo ir įskiepijo, lieka neįkainojamu turtu vis naujoms Lietuvos kartoms“, – sakė šalies vadovas G. Nausėda.

L. Abarius gimė 1929 metais Zarasų apskrityje, baigęs Antazavės progimnaziją, 1948–1953 metais Vilniaus J. Tallat-Kelpšos muzikos mokykloje mokėsi solinio dainavimo ir choro dirigavimo.

Mokydamasis jis dainavo ir skudučiavo Lietuvos valstybiniame dainų ir šokių liaudies ansamblyje, 1953–1958 metais choro dirigavimo studijas tęsė Lietuvos valstybinėje konservatorijoje. Studijuodamas vadovavo Pavilnio kultūros namų chorui, buvo Vilniaus medicinos darbuotojų dainų ir šokių ansamblio chormeisteris.

L. Abarius daug metų dėstė Lietuvos muzikos akademijoje, 1988–1995 metais buvo Choro dirigavimo katedros vedėjas.

Nuo 1960 metų jis buvo Lietuvos dainų švenčių vyriausiasis dirigentas, 1963–1981 metais vadovavo Lietuvos radijo ir televizijos mišriam chorui.

L. Abarius yra išleidęs giesmių ir mišių, romansų rinktines, sukūrė dokumentinę apybraižą, yra parašęs mišių, kantatą, poemų.

1967 metais L. Abarius pripažintas LTSR nusipelnusiu meno veikėju, 1995 metais jam skirtas Gedimino 3 laipsnio ordinas, 2016 metais – Vyriausybės kultūros ir meno premija.

 „Lietuvos muzikų bendruomenė ir visa šalies kultūra neteko garsaus chorinės muzikos puoselėtojo, kompozitoriaus, kuris daugel metų skleidė ne tik pasaulietinę kūrybą, bet ypač didelį dėmesį skyrė ir religinei muzikai“, – teigė Vyriausybės vadovė I. Šimonytė.

Seimo Kultūros komitetas dėl kompozitoriaus, chorų dirigento, pedagogo Liongino Abariaus mirties reiškia nuoširdžią užuojautą velionio artimiesiems, visai muzikų bendruomenei.

„Lietuva neteko legendinio chorų dirigento, kompozitoriaus ir muzikos pedagogo, puoselėjusio nacionalinę chorų tradiciją, ir ištikimos nuostabiam muzikos pasauliui asmenybės, be kurios sunku įsivaizduoti Lietuvos dainų šventes.

Liūdime atsisveikindami su Lionginu Abariumi, bet dėkojame likimui, kad galėjome jį pažinti“, – sakoma Seimo Kultūros komiteto pirmininko Vytauto Juozapaičio užuojautoje.

Parašykite komentarą

Top