Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Naujas ŠIANDIEN numeris. Apie dešrą „EKSTRA” su lašinukais. Ne viskas auksas, kas auksu žiba…

Naujas ŠIANDIEN numeris. Apie dešrą „EKSTRA” su lašinukais. Ne viskas auksas, kas auksu žiba…

www.siandien.info

Ne viskas auksas, kas auksu žiba, – byloja lietuvių liaudies išmintis. Tuo įsitikinau artimiau susipažinęs su aukščiausios kokybės virta dešra EKSTRA su lašinukais.

Lašiniai, pieno miltai, sirupas, mielės… Daugiau kaip pusė dešros sudedamųjų dalių – maisto priedai. Jų net penkiolika. Keturi iš jų yra tirštikliai. Tai natrio alginatas, saldžiųjų ceratonijų derva, guaro derva ir ksantano derva.

Produkto etiketėje puikuojasi ne tik storulis žodis EKSTRA, bet ir kuklesnėmis raidėmis dešros kokybę giriantis žodžių duetas „aukščiausia rūšis“. Tokia nesaikinga kalbos raiška neturėtų stebinti – juk visi vaikosi pelno.

Tad gamintojas, siekdamas pritraukti neišmanų pirkėją sąmoningai daugžodžiauja. Juk žodis „ekstra“ ir reiškia „aukščiausios rūšies“, „geriausias“, „nepaprastas“.

Kokia iš tikrųjų yra ta „aukščiausia kokybė“ nesunku įsitikinti perskaičius šio produkto etiketę, kurioje surašytos … 26 (!) sudedamosios dalys.

Pagrindinė dešros sudedamoji dalis yra kiauliena. Tiesa, kiek jos yra taip ir neaišku. Gal 70, o gal tik 30 procentų. Sudėtyje yra ir daugiau kiaulienos produktų: kiaulių odelės, kiaulienos baltymai ir kiaulių lašiniai. Pastarųjų kiekis dešros sudėtyje deklaruotas tiksliai – jie sudaro 8 procentus.

Natūralu, kad dešroje yra druskos, prieskonių ir vandens. Vanduo žalioje mėsoje sudaro iki  70 proc. Mėsą išvirus jo kiekis sumažėja iki maždaug 50 procentų.

Lašiniams draugiją dešros sudėtyje palaiko tarytum pyrago sudėties elementai – saldžioji dekstrozė, gliukozės sirupas, mielių ekstraktas ir nugriebto pieno miltai. Sirupas dažniausiai  naudojamas saldainiams, alui, konservams ir kepiniams gaminti. Jis padeda išsaugoti ir sustiprinti maisto produktų saldumą, o tai padidina jų patrauklumą.

Sirupas gaminamas hidrolizuojant gliukozės molekules krakmolinguose maisto produktuose. Piktnaudžiaujant saldikliais gresia kraujagyslių ligos, diabetas, kai kurie iš jų gali būti toksiški, kancerogeniški.                    

Nugriebto pieno milteliai paprastai naudojami sriubų, padažų, šokolado, ledų, bei duonos gaminiuose. Mielių ekstraktas be kitų funkcijų dar atlieka ir šviežumo, aromato ir maisto švelnumo didinimo funkcijas“, – rašo naujausiame ŠIANDIEN numeryje laikraščio apžvalgininkas Romaldas Abugelis.

Visą straipsnį skaitykite ŠIANDIEN. Naujas numeris jau prekyboje.

Parašykite komentarą

Top