Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Sėkmė lydi žinančius protokolo normas

Sėkmė lydi žinančius protokolo normas

Etiketas

Arminas Lydeka 3 Olgos Posaskovos nuotr

Anot etiketo eksperto Armino Lydekos, verslo pasaulyje etiketo laikymasis neretai lemia sėkmę sudarant pelningus sandorius.

Arminas LYDEKA

Etiketo ekspertas

Etiketo žinojimas ir jo laikymasis svarbus visiems, nepaisant to, kuo žmogus užsiima, – verslu ar politika.

Protokolas yra tarptautinis. Nacionaliniai papročiai, tradicijos, religiniai aspektai, kultūriniai dalykai daro įtaką ir oficialioms protokolo normoms.

Pagal tarptautinį oficialų protokolą indas su lietuviu, su amerikiečiu ar kitos tautybės verslininku sveikinsis paspausdamas vienas kitam ranką, o ne sudėjęs rankas ir nusilenkdamas. Tai yra tik nacionalinis pasisveikinimas indams, tam regionui.

Skirtingose pasaulio šalyse tarp verslininkų yra tam tikrų bendravimo skirtumų, ir tai natūralu, protokolo nauda yra ta, kad visi tarpusavyje galėtų bendrauti naudodami tą pačią elgesio kalbą, kad žinotų, kas kur turi atsisėsti, kaip pasisveikinti.

Verslininkų protokolas yra ties viduriu, jeigu juos dėliotume pagal  profesijas –  nuo diplomatų iki laisvųjų menininkų. Verslo pasaulyje be etiketo išmanymo sunkiai išsiverčiama, nes jo laikymasis neretai lemia sėkmę pasirašant svarbias sutartis ar sudarant pelningus sandorius. Dėl etiketo neišmanymo gali kilti daug nesusipratimų, ir atvirkščiai – tinkamu elgesiu ne tik galima patraukti klientus, bet ir pelnyti puikią reputaciją tarp bendradarbių ir tarp tų žmonių, kurie stovi ant aukštesnės hierarchijos laiptų pakopos.

,,Sutinka pagal rūbą, išlydi pagal vizitinę kortelę“, – taip šiuolaikiniame verslo pasaulyje galima būtų pritaikyti liaudies išmintį. Net menkos smulkmenos labai svarbios formuojant savo įvaizdį.

Norint pasiekti verslo sėkmę, būtina žinoti bent pagrindinius protokolo reikalavimus. Jų žinojimas sustiprina pasitikėjimą savimi rengiant priėmimus, laukiant svarbių svečių ar tiesiog atsidūrus nepažįstamoje aplinkoje.

Protokolinės normos apibrėžia, kaip ir kokioje situacijoje verslininkas turi būti apsirengęs, kokie aprangos kodai vienu ar kitu atveju privalomi.

Gerai uždirbantis, klestintis verslininkas gali į savo įmonę ateiti taip, kaip jam gražu, pavyzdžiui, dėvėdamas sportinį kostiumą. Tačiau jei tą dieną pas jį atvyks galimi verslo partneriai, užsakovai jo prekėms, jo paslaugoms, bus daugiau negu kvaila pasirodyti sportiniu kostiumu.

Protokolas reikalingas kasdieniame gyvenime. Menininkams privalu jų laikytis, jei jie dalyvauja išskirtiniame renginyje, susitikime, derybose, bendrauja su aukšto rango valstybės vadovais, politikais, verslininkais.

 

Protokolinės normos apibrėžia, kaip ir kokioje situacijoje verslininkas turi būti apsirengęs, kokie aprangos kodai vienu ar kitu atveju privalomi.

Tarkim, verslininkas susikūrė savo vizitinę kortelę, kuri išmarginta įvairiausiomis spalvomis, debesėliais, vaivorykštėmis, juostomis, užrašais su keliolika šriftų. Deja, vizitinės kortelės turi savo normas – jei susidurs su rimtu partneriu derybose, pateikęs tokią vizitinę kortelę, susilauks nedviprasmiškų vertinimų, kad jis yra keistuolis, nevykėlis, ir niekas nei rimtos sutarties su juo sudaryti, nei bendrauti nepanorės.

Verslo dovanos ne mažiau svarbios nei vizitinės kortelės. Jei verslininkui reikėjo atsivežti verslo dovaną, o jis jos neturi, tai gali visaip nulemti sutarties pasirašymą ar solidaus kliento įgijimą.

Ne mažiau svarbu ir vizito planavimas, ypač jei laukiama svečių iš užsienio. Protokolas numato, kaip tokie vizitai turi būti planuojami. Svarbu net automobiliai, kuriais bus vežiojami svečiai, kur jie juose bus sodinami, kokios vietos garbingiausios.

Reikšminga net rūkymas. Reikia žinoti, ar privalu pridegti svečiui cigaretę, ar ne. Visa tai reglamentuoja protokolo normos, tad kiekvienoje iš tų sričių, jeigu tam verslininkui norisi sudaryti gerą įspūdį apie save, pasirodyti rimtam, solidžiam, įtakingam, jis turi tų klaidų nedaryti ir laikytis protokolo.

Parašykite komentarą

Top