Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Lietuva su Vokietija dar niekada nebuvo tokios artimos sąjungininkės

Lietuva su Vokietija dar niekada nebuvo tokios artimos sąjungininkės

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su Vokietijos Federaline Kanclere Angela Merkel.

Vizito tikslas – aptarti tolesnes dvišalių Lietuvos ir Vokietijos ryšių stiprinimo perspektyvas bei aktualius ES darbotvarkės klausimus prieš kitos savaitės neformalią Europos Vadovų Tarybą Zalcburge.

Prieš dvišalį susitikimą su Vokietijos Kanclere Prezidentė žurnalistams pabrėžė, kad abiejų valstybių ryšiai šiuo metu yra pasiekę sėkmingiausią etapą dvišalių santykių istorijoje.

Šalies vadovės teigimu, Lietuva su Vokietija dar niekada nebuvo tokios artimos sąjungininkės ir partnerės. Abi valstybes sieja itin glaudus politinis, ekonominis, kultūrinis bendradarbiavimas. Jaučiamas ypatingas Vokietijos dėmesys Lietuvos gynybai, saugumui, sparčiai augantiems ekonominiams ryšiams.

Prezidentė padėkojo Kanclerei už Vokietijos apsisprendimą vadovauti NATO batalionui Lietuvoje. Pasak šalies vadovės, tai yra tvirtas Aljanso vienybės ženklas. Būtent šis NATO sprendimas dislokuoti 4 priešakinių pajėgų batalionus Baltijos valstybėse ir Lenkijoje iš esmės buvo nulemtas tik iškirtinės Vokietijos lyderystės dėka.

Lietuvos ir Vokietijos valstybių vadovės Rukloje, Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke susitiks su Vokietijos ir kitų sąjungininkų kariais, tarnaujančiai NATO priešakinių pajėgų batalione.

Taip pat akcentuota, kad šiuo metu dvišalis karinis bendradarbiavimas yra pasiekęs piką. Lietuvos kariuomenės „Geležinio vilko“ brigada afilijuojama su Vokietijos Bundesvero divizija. Tai žymiai pagerins abiejų šalių karių tarpusavio sąveiką ir gebėjimus vykdyti bendras operacijas, kas labai svarbu užtikrinant regiono gynybą. Lietuva taip pat iš vokiečių gamintojų perka pėstininkų kovos mašinas „Boxer“ ir kitą ginkluotę. Tarptautinėse misijose mūsų šalies kariai tarnauja Vokietijos kontingento sudėtyje.

Aptariant verslo ryšius, šalies vadovė pabrėžė, kad itin sparčiai augančios Vokietijos investicijos Lietuvoje atverčia kokybiškai naują ekonominio bendradarbiavimą puslapį. Lietuvą atranda pasaulinio lygio aukštos pridėtinės vertės ir inovatyvius produktus kuriantys vokiečių gamintojai.

Kanclerės A. Merkel vizito išvakarėse Kauno rajone atidaryta pasaulinės milžinės „Hella“ gamykla, kurioje bus sukurta iki 2000 naujų darbo vietų. Liepą Kauno LEZ pradėta statyti kito automobilių detalių giganto „Continental“ gamykla. Tai – vienos didžiausių užsienio investicijų Lietuvoje.

Pagal visus pagrindinius parametrus Vokietija yra pagrindinė Lietuvos ekonominė partnerė. Antra tarp didžiausių mūsų valstybės prekybos partnerių ir trečia pagal dydį užsienio investuotoja. Vokiško verslo investicijos jau viršija milijardą eurų.

Vienas svarbiausių dvišalio susitikimo klausimų – pasirengimas deryboms dėl naujojo ES daugiamečio biudžeto. Lietuvai ypač svarbu, kad ES parama sanglaudos politikai išliktų adekvati.

Taip pat siekiame, kad išmokos šalies žemdirbiams daug sparčiau pasiektų ES vidurkį. Dar vienas prioritetas derybose dėl naujosios finansinės perspektyvos – užsitikrinti tinkamą finansavimą svarbiausiems Lietuvai projektams: Ignalinos AE uždarymui, elektros tinklų sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais, projektui „Rail Baltic“, sienų apsaugos ir kibernetinio saugumo užtikrinimui.

Susitikime taip pat bus keliami ES aktualūs klausimai. Valstybės vadovės teigimu, Lietuva yra pasirengusi kartu su Vokietija ieškoti sprendimų, kaip įveikti visai Europai tenkančius iššūkius dėl didesnio Europos vaidmens užtikrinant saugumą, globalios prekybos, migracijos ir Brexit derybų. Susitikime bus kalbama ir apie Europos energetinio saugumo stiprinimą bei Rusijos geopolitinių projektų keliamą grėsmę.

Parengta pagal spaudos pranešimus. R. Dačkaus (Prezidentūra) nuotrauka.

Parašykite komentarą

Top