Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Savaitraštis ŠIANDIEN. Tado Ivanausko zoologijos muziejui – 100 metų

Savaitraštis ŠIANDIEN. Tado Ivanausko zoologijos muziejui – 100 metų

Romualdas ABUGELIS

Asmeninė kolekcija virto muziejumi

Muziejus įsteigtas 1919 m. kartu su Gamtos tyrimo stotimi Kaune. , Vilniaus gatvėje. Jo pradžią sudarė Tadui Ivanauskui priklausiusi asmeninė zoologinė kolekcija, atgabenta iš Lydos krašto, bajorų Ivanauskų Lebiodkos dvaro.

Kurį laiką jis buvo įsikūręs Vilniaus gatvėje, 1929 m. perkeltas į naujas patalpas K. Donelaičio gatvėje, o 1948 m. – į buvusias banko patalpas Laisvės al. 106, kur ir yra iki šiol.

Šimtmečio laikotarpiu keitėsi ir muziejaus šeimininkai. Po įsteigimo praėjus keletui metų Gamtos tyrimo stotis buvo perduota į besikuriantį universitetą, tapo Zoologijos ir lyginamosios anatomijos katedra. Muziejus atliko studentų mokymo priemonės ir mokslinių kolekcijų kaupimo funkcijas.

Per pirmąją sovietinę okupaciją 1940 m. Zoologijos ir lyginamosios anatomijos katedra perkelta į Vilniaus universitetą, o gamtos muziejus liko Kaune. 1945 m. muziejaus valdytoju tapo Lietuvos mokslų akademijos Biologijos institutas. Taip atsirado savarankiška įstaiga – Kauno zoologijos muziejus.

1963 m. muziejus perduotas Gamtos apsaugos komitetui ir šioje jurisdikcijoje išliko per visą sudėtingą šios institucijos raidą iki Aplinkos ministerijos įsteigimo. 1970 m. muziejui suteiktas įkūrėjo ir ilgamečio koordinatoriaus T. Ivanausko vardas. 1975–1982 m. rekonstruotas muziejaus pastatas ir įrengta nauja ekspozicija.

Muziejuje saugoma didžiausia Lietuvoje zoologinė kolekcija, virš 290 tūkstančių vienetų įvairiausių zoologinių preparatų: iškamšų, griaučių, kaukolių, odų, kiaušinių, skystyje konservuotų, mumifikuotų (sausų) ir kitokių. Nuo smulkučių skydamarių iki žirafos.

Vieni skirti mokymo (eksponavimo, demonstravimo) tikslams, kiti — moksliniams tikslams.

Zoologiniai preparatai rinkiniams paruošiami iš gautų negyvų gyvūnų, dažniausiai žuvusių gamtoje ar nugaišusių nelaisvėje.

Vertingiausius kolekcinius pavyzdžius galima pamatyti internete, Lietuvos integralios muziejų informacinės sistemos (LIMIS) portale, Kauno zoologijos muziejaus svetainėje.

Tadas Ivanauskas – kuriantis gamtininkas

Tadas Ivanauskas gimė 1882 m. Lydos apskrityje (dabar Baltarusija) bajorų šeimoje. Nuo vaikystės susidomėjo gamta, medžiojo, preparavo gyvūnus ir gamino iškamšas, sudarinėjo zoologinius ir botaninius rinkinius.

Mokėsi Varšuvos ir Peterburgo gimnazijose, studijavo gamtos mokslus Peterburgo ir Paryžiaus Sorbonos universitetuose.

T. Ivanauskas buvo aktyvus kūrėjas, įvairių veiklų gamtos sityje pradininkas. Jis Peterburge įkūrė Gamtos mokslų vaizdinių priemonių laboratoriją „Zootom”, 1918 m. grįžęs į Lietuvą netoli Varėnos įsteigė lietuvišką mokyklą ir joje mokytojavo.

1920 kartu su kitais įkūrė Aukštuosius kursus, jo dėka buvo įkurta „Taisyklingosios medžioklės ir žūklės draugija“, leidžiamas žurnalas „Medžiotojas“, o 1923 m. kartu su Konstantinu Regeliu įkūrė Kauno botanikos sodą.

1929 m. suorganizavo pirmąją kailinių žvėrelių augintojų akcinę bendrovę, Ventės rage įkūrė ornitologinę stotį, kartu su bendraminčiais įsteigė Žuvinto rezervatą.

Jis buvo 1938 m. įsteigto Kauno zoologijos sodo vienas įkūrėjų. T. Ivanauskas buvo ir vienas iš Lietuvos universiteto kūrėjų. Su žmona Honorata organizavo pirmąją „Nacionalinę paukščių dieną“ bei „Medžių sodinimo šventes“, kurių metu buvo pasodinti Petrašiūnų, Panemunės, Lampėdžių pušynai, apželdinti Nemuno šlaitai.


Labai plati ir jo profesinės veiklos geografija. Dirbo Žemės ūkio ministerijoje Peterburge, Žemės ūkio departamente Kaune, Alytaus aukštesniojoje miškų mokykloje, Vilniaus universitete, Vilniaus vidurinėje miškų mokykloje, Biologijos institute, Lietuvos žemės ūkio akademijoje, Kauno medicinos institute.


1922 m. T. Ivanauskui suteiktas Padujos (Italija) universiteto Garbės daktaro laipsnis, 1941 m. išrinktas Lietuvos Mokslo akademijos tikruoju nariu. Mirė 1970 m. Kaune, palaidotas Tabariškių kapinėse.

Savaitraštis ŠIANDIE.

Parašykite komentarą

Top