Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Laikraštis ŠIANDIEN. Išvarytas, bet nenugalėtas

Laikraštis ŠIANDIEN. Išvarytas, bet nenugalėtas


Gintautas KNIUKŠTA, laikraštis ŠIANDIEN

Neprireikė nė trijų mėnesių , o susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius viešai kaltinamas politiniu turizmu, valstybinių įmonių lėšų švaistymu ir jų naudojimu savo asmeniniams tikslams, taip pat siekiu „sukišti savus” į valstybės įmones, kelių asfaltavimu savo rinkimų apygardoje.

Kodėl už jo vakarienes ir pietus moka valstybės įmonės, kodėl į tarptautinius susitikimus ministras važiuoja su didžiule palyda (nes nemoka anglų kalbos?), bet taip ir neperskaito žadėto pranešimo?

Tuo tarpu premjeras sako, kad „čia viskas gerai, viskas pagal įstatymus“.

Kas iš tikrųjų vyksta mūsų valstybėje, ar viskas jau pasidalinta tarp atskirų politinių partijų?

S. Skvernelis nematė ar nenorėjo matyti, kad ir buvęs ministras Rokas Masiulis įdarbindavo valstybės tarnyboje savo giminines, draugus, verslo bendražygius.

Pavyzdžiui, prieš porą metų konkursą valstybės įmonės „Valstybinių miškų urėdijos”(VMU) vadovo pareigoms užimti laimėjo Marius Pulkauninkas, buvęs AB „Klaipėdos nafta“ finansų direktorius, R. Masiulio verslo bendražygis, o buvęs „Klaipėdos naftos‘‘ finansų ir administravimo direktorius Mantas Bartuška tapo AB „Lietuvos geležinkeliai“ generaliniu direktoriumi.

Neseniai paaiškėjo, kad ši įmonė perkamų paslaugų bendrą vertę 2017 -2019 metais padidino 2,5 karto, ypač dideli pinigai buvo mokami už viešinimo bei konsultavimo paslaugas. Pavyzdžiui, 2014 – 2016 m. už viešinimo paslaugas nebuvo sumokėta nė cento, o 2017 -2019 m. beveik 400 tūkstančių eurų.

R. Masiulis pagarsėjo ir neprognozuojamais sprendimais, kai tą pačią dieną Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos vadovui Arvydui Vaitkui skyrė solidžią premiją už gerą darbą, o kitu įsakymu jį atleido iš darbo.

Už ką iš tikrųjų buvo išvarytas iš darbo A. Vaitkus, kurio vadovaujama valstybės įmonė pasiekė geriausių veiklos rezultatų per visą savo istoriją ? Arvydas Vaitkus yra vienas iš tų Lietuvos piliečių, kurie pajuto, ką reiškia lietuviškas teisingumas.

Dabar žmogus bylinėjasi teismuose. Du teismai jau nusprendė: Arvydas Vaitkus nieko blogo nepadarė vakar, nenusikalto šiandien, bet gali ką nors iškrėsti ateityje…

Ar galima teisti į ateitį?

Po Vilniaus apygardos teismo sprendimo, buvęs Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos vadovas Arvydas Vaitkus laikraščiui ŠIANDIEN sakė, kad dar rankų nenuleisiąs ir tarsis su advokatu dėl tolimesnių veiksmų, ko gero, skųs sprendimą aukštesnės instancijos teismui.

„Teismai nagrinėjai politinės kompetencijos klausimus. Abu teismai pripažino, kad nieko neteisėto nepadariau, bet galiu kažką blogo padaryti ateityje“, – sakė Arvydas Vaitkus.

Anot jo, politiniai žaidimai prieš savivaldos rinkimus padarė žalą visam uostui, Lietuvoje gali būti suformuota nepalanki teisinė praktika visų valstybės valdomų įmonių atžvilgiu

„Ministerijos rašte teismui aiškiai buvo parašyta, kad buvau atleistas be kaltės.

Teismas rėmėsi tuo, kad tuometinis ministras Rokas Masiulis priėmė sprendimą atleisti iš pareigų todėl, kad aš galiu kažką negero padaryti ateityje. Ar galima teisti į ateitį?“, – klausė buvęs vadovas.

Arvydas Vaitkus pasakojo, kad iš Uosto direkcijos valdybos posėdžio buvo išvarytas lauk, neturėdamas net menkiausios galimybės paaiškinti aplinkybių, tuo tarpu teismas teismas įslaptino to valdybos posėdžio įrašą. Posėdžio protokolas buvo suklastotas, surašytas pažeidžiant valdybos reglamentą.

„Tai yra teisinis nihilizmas, turi būti išsiaiškinta iki galo, kokia beribė gali būti diskrecija. Aš nieko blogo nepadariau vakar. niekuo nenusikaltau šiandien, tačiau ką nors galiu iškrėsti ateityje? Tai koks tas Lietuvos teisingumas iš tikrųjų“, – klausė buvęs uosto vadovas.

Arvydas Vaikus sutiko atsakyti į laikraščio ŠIANDIEN klausimus.


Esate sakęs, kad į uosto direkciją negrįšite, kad ir koks teismo sprendimas būtų, tačiau teisybės ieškosite toliau?

Kas šiandien vyksta mūsų valstybėje? Mano nuomone, sunkiai sveiku protu suvokiami dalykai. Ar savo srities specialistas eis dirbti į strateginę valstybės įmonę, jei jis žinos, kad gali būti atleistas už nieką, be kaltės?

Valstybinio sektoriaus kompetencijos pastaruoju metu stipriai smunka. Konkursus laimi tik draugai, artimieji…Daug tokių faktų yra Susisiekimo ministerijoje.

Milžiniška žala padaryta ne tik man, bet visam uostui, kurio veiklos rezultatai man vadovaujant, buvo geriausi per visą gyvavimo istoriją, uosto darbas gerai vertinamas ne tik Europoje, Privalau rasti jėgų ir kovosiu iki galo.

Ką darysite toliau?

Dirbsiu privačiame versle. Tikiu, kad teisingumas nugalės. Tikrai buvo pažeisti įstatymai skleidžiant šmeižikišką nuomonę ir apie mane, ir apie Klaipėdos uoste dirbančius operatorius.

Padaryta milžiniška žala tarptautiniu mastu. Pavyzdžiui, buvo meluojama, kad Vaitkų rinkimuose rėmė uosto naudotojai, kad nesąžiningai laimimi konkursai – nebuvo pažeistas nė vienas Viešųjų pirkimų įstatymo punktas.

Ką šiuo metu veikiate?

Dirbu uostamiesčio savivaldybės taryboje, dirbu piliečių naudai.

Kodėl taip nesėkmingai jums susiklostė rinkimai į mero postą?

Jie susiklostė labai sėkmingai, atėjau į rinkimus prieš du su pusę mėnesio ir gavau beveik pusę rinkėjų balsų. Čia milžiniška sėkmė. Aišku, kad reikėjo į politiką ateiti anksčiau, tiesiog nebeužteko laiko paneigti tą melą, kuris apie mane buvo skleidžiamas.

Rinkimai buvo nesąžiningi?

Buvo daug melo. Oponentai sakė, kad jeigu Vaitkų išrinks meru, visas miestas taps uostu, o jis – blogybė, nes nuodija Klaipėdą. Tiesa, girdėjau replikų. kad jeigu būčiau ėjęs su rinkimų komitetu, tuomet būčiau laimėjęs.


O didžiausia tarša yra ne dėl uosto, o dėl gatvių, kurios yra prastai valomos ir neplaunamos. Miestas teršiamas dėl automobilių eismo, bet iki šiol neturi vienos svarbios sankryžos projekto – apie tai kalbama jau dešimt metų, bet kuriami kiti absurdiški projektai.

Tik dabar nupirktos 4 gatvių valymo mašinos, reikia tvarkyti eismo organizavimą, sankryža Šilutės ir Baltijos prospekto kemša miesto gatves iš visų pusių, reikia gerinti visuomeninio transporto organizavimą, pastatyti pietinį aplinkelį, išvažiavimą iš Klaipėdos.

Absurdas kad pinigai skiriami darbams, kurių visiškai nereikia daryti, pavyzdžiui, užuot miesto vadovai kovoję su realiomis problemomis, pavyzdžiui, sklindančia smarve, dulkėmis, jie žada kirsti klaipėdiečių mylimo parko medžius.

Kaip turi jaustis meras, kurio rinkėjai naktį prabunda nuo fekalijų kvapo? Ir ta smarvė jaučiama jau daug metų. Kvapai sklinda iš savivaldybei priklausančios įmonės.

Tą smarvę žmonės jaučia jau daug metų, bet ji nepasiekia miesto vadovų. Tai – fekalijų kvapas, nuo jo atsibunda naktį, bet tarnybos tuo metu miega, tų procesų niekas nekontroliuoja.

Tačiau savo miesto žmones gerbiantis vadovas, ko gero, dieną naktį budėtų prie tos įmonės, tačiau pačiam Klaipėdos merui gal nesmirda, nes jis gyvena kitame rajone…

O gal pinigų savivaldybė neturi tiems kvapams tramdyti?

Juokaujate… Dabar kurpiamas dar vienas projektas dėl skulptūrų parko, siekia iškirsti šimtamečius ąžuolus, liepas.

Man galvoje netelpa, kad tokie dalykai gali dėtis parke, kurį myli visi klaipėdiečiai , bet kurio iškirtimui miesto valdžia skyrė 3,7 milijono eurų. – 30 procentų medžių žadama iškirsti, pastatyti tvoras.

Ir visiškai nesvarbu, kad tam projektui trūksta viešumo, nebuvo diskusijų su visuomene, neaišku, kodėl dalyje parko norima sukurti komercinę erdvę. O juk šis parkas skirtas žmonių poilsiui, nereikia liesti medžių, o reikia sutvarkyti šaligatvius, pasirūpinti tinkamu apšvietimu.

Tie pinigai bus skirti iš savivaldybės biudžeto ar dalis yra ir ES?

Ne, tik iš miesto. Pinigai skiriami darbams, kurių visiškai nereikia.


Šiuo metu uoste stebimas krovinių krovos mažėjimo tendencijos. Gal tai susiję su jūsų išvarymu iš darbo? Nuo ko viskas prasidėjo, kokia buvo jūsų kelio pradžia į politiką, į mero postą?

Pas mane atvyko konservatoriai Gabrielius Landsbergis ir Agnė Bilotaitė. Jų scenarijus buvo toks: Agnė Bilotaitė kovoja dėl mero posto, o aš „vedu“ konservatorių sąrašą į tarybą.

Nesutikau. Tuomet prasidėjo LRT tyrimai, kurie mano galva, buvo neteisėta veikla, tikiu, kad tai bus atskleista. Reikalauta atsakymų į maždaug 200 klausimų, tačiau visuomenei buvo skleidžiama melaginga informacija. Tai tikrai nebuvo tyrimas. Tai buvo konservatorių įrankis susidoroti su oponentais.

Kodėl pasirinkote Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą?

Kodėl priėmiau sprendimą kandidatuoti į merus? Nepatikėsite, bet viską lėmė pokalbis su Ramūnu Karbauskiu, jis pasiūlė visišką veiksmų laisvę.

Taip ir pasakė:“ Jūs geriausiai žinote, kokius darbus reikia padaryti Klaipėdai, o ne mes“. Be to, buvo pažadas, kad valdantieji padės pritraukti į uostamiestį ES lėšas, nes miesto valdžia nesugeba šia parama pasinaudoti.

Gavęs patikinimą, kad nebus jokių politinių suvaržymų, aš sutikau. Kitas dalykas, kad Ramūnas Karbauskis visai kitoks žmogus negu jo įvaizdį kuria žiniasklaida, jis tikrai linki Lietuvai tik gero.

Klaipėdos uostui atidavėte daug jėgų. Nors ir gavote premiją už gerą darbą, bet buvote išvarytas iš jo, galima sakyti, tą pačią dieną, kai nusprendėte kandidatuoti į mero postą. Nemyli Lietuva savo žmonių…

Taip, darbas uoste man sapnuosis ilgai, jo jau niekada nepamiršiu, po atleidimo iš pareigų sulaukiau skambučių ne tik iš Lietuvos, bet ir iš kitų šalių, toli mes jau buvome pažengę… Kinijos, Kazachstano ir kitų reikšmingų uostui valstybių atstovai man ne kartą yra sakę, kad Klaipėda pasirenkama ir todėl, kad gerai dirba uosto direkcija.

2018-ieji metai Klaipėdos uostui buvo geriausi per visą savo gyvavimo istoriją, be to į uostą atplaukė vienas didžiausių pasaulyje konteinerių laivų „MSC Ingy”- 400 metrų ilgio ir beveik 60 metrų pločio laivas yra didžiausias kada nors atplaukęs į Klaipėdą.

Pirmą kartą istorijoje parengtas Klaipėdos valstybinio jūrų uosto bendrasis planas, numatantis būtinas ir ilgalaikes uosto plėtros kryptis – tai ir naujos darbo vietos, ir papildomas pajamos į valstybės biudžetą.

Uostas privalo būti konkurencingas, jis yra pripažintas ypatingos valstybinės svarbos projektu.

Parengta pagal laikraštį ŠIANDIEN.

Parašykite komentarą

Top